یک روز پس از جلسه تائید صلاحیت وزرا

رشته نمایش از یک هنرستان دخترانه حذف شد! + توضیح حوزه هنری

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که در اقدامی عجیب، رشته نمایش از هنرستان های دخترانه سوره حذف شده است.

شنیده‌ها حاکی است بر اساس اعلام گروهی از دختران هنرجو در هنرستان سوره، رشته تئاتر برای دختران از این هنرستان حذف شده.

هنرستان سوره زیر مجموعه حوزه هنری است.

هنرستان سوره در سال‌های اخیر میزبان دانشجویان دختر فراوانی بوده که فعالیت به در این عرصه را انتخاب کرده بودند.

حذف رشته نمایش از هنرستان دخترانه سوره می تواند تبعات زیادی داشته باشد.

همزمان، طوماری اینترنتی برای مقابله با این اقدام مسئولان هنرستان سوره به راه افتاده است.

در همین رابطه مونا احمدی بازیگر فعال تئاتر، بازیگر سریال هایی چون شهرزاد و وضعیت سفید و هنرجوی سابق هنرستان سوره با انتشار تصویری از دوران تحصیل خود نوشته است:

رشته نمایش از هنرستان دخترانه سوره حذف شد

«هنرستان سوره‌ی دختران، در انتهای بن‌بست خوشبختی با دیوارهای بلند و درهای تو در تویی که ساخته بودند تا هرچه بیشتر پنهانمان کنند، با هِدبندهایی که زیر مقنعه‌های بلندمان یک‌ بار دیگر تک تک موهایمان را می‌پوشاند، با تمام توبیخ‌ها و تحقیرهایی که به خاطر چند تار ابرو، عکس‌های رنگی، گوشی موبایل و… متحمل می‌‌شدیم، جایی برای رویابافی ما بود.  حالا با همان برچسب بی‌حیایی می‌خواهند همین چند وجب زمین را هم غصب کنند.  حق تحصیل در رشته‌ای که هر دختری در این سرزمین رویایش را دارد دست شما نیست که بخواهید سلبش کنید. ما نیاز به صیانت نداریم، فقط دستتان را از گلویمان بردارید.»

مونا احمدی این یادداشت تلخ را در پی خبر حذف رشته نمایش از هنرستان های دخترانه سوره منتشر کرده است.

حسام حسینی مدیرکل ارتباطات و رسانه حوزه هنری با توجه به اتفاقی که به تازگی در برای رشته نمایش و حذف آن از میان رشته‌های هنرستان دخترانه سوره رخ داده واکنش نشان داد و در یک استوری اینستاگرامی درباره آن توضیح داد.

متن نوشته حسینی بدین شرح است:

«رفقا، اساتید و همکاران عزیز

سلام

در خبرها آمده که هنرستان سوره ثبت نام دختران در رشته هنرهای نمایشی را ممنوع کرده!

خب شما بهتر می‌دانید که ما فقط یک هنرستان داریم آن هم مخصوص دختران. پس خبری از تبعیض جنسیتی نیست.

باز هم بهتر از من می‌دانید که در سلطه و سیطره کرونا آموزش تئاتر بیشتر از هر رشته دیگری پیچیده، پر خطر و دشوار شده. مسئولیتش بزرگ‌تر از چیزی است که بتوان به عهده گرفت.

گذشته از این با هزار احترام برای شور بچه‌ها به تئاتر و دلسردیشان از این خبر، متاسفانه طی سال‌های گذشته آمار ورود به رشته هنرهای نمایشی در دانشگاه‌ها از میان هنرجوهای سوره خیلی خیلی کمتر از استاندارد بوده. این یعنی کار ما و کیفیت آموزش ما به اندازه انگیزه این بچه‌ها خوب نبوده. حالا کرونا و ضعف کیفی ما باعث شده فرصتی پیدا کنیم برای فکر کردن دوباره و طراحی برای بهبود شرایط. یک تنفس کوتاه.

خلاصه که ما طالبان نیستیم، ما هم مثل شما عاشق تئاتریم، هر روز صبح تا شب با همان دغدغه‌هایی سپری می‌شود که روز و شب شما. همین امسال ظرفیت رشته سینما و گرافیک در هنرستان کلی بیشتر شده، رشته برنامه‌سازی تلویزیونی هم به رشته‌های قبلی اضافه شده.

این یعنی دختران هنرستان سوره با توان بیشتری به کارشان ادامه می‌دهند. ممنونیم که حواستان به ما هست.

باقی بقایتان»

این در حالی است که یکی از مسئولان هنرستان سوره صبح امروز چهارم شهریور ماه گفته بود که به دلیل کرونا و لزوم تمرین‌های حضوری رشته نمایش فقط امسال ورودی جدید در این رشته ندارند و سال بعد رشته نمایش ورودی جدید می‌گیرد.

پاسخ حوزه هنری به یک محدودیت زنانه: طالبان نیستیم

 

 

کد مطلب: ۳۵۳۲۸۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت