محمد رحمانیان و «هزار و یک شبِ» پردیس تئاتر شهرزاد

فصل نو پردیس تئاتر شهرزاد در بخشی تازه با عنوان «هزار و یک شب» میزبان رونمایی نمایشنامه‌های محمد رحمانیان شد.

«هزار و یک شبِ» شهرزاد فصلی جدید در این مجموعه است که میزبان رویدادهایی نظیر نمایشنامه‌خوانی آثار جدید، رونمایی از آثار چاپ شده جدید، پنل علمی و رخدادهایی ویژه خواهد بود.

تئاتر شهرزاد با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و در ادامه مسیر برنامه‌ریزی‌های برگزاری رویدادهای جدید در این مجموعه، در جهت حمایت ویژه از نمایشنامه‌نویسان حرفه‌ای و هم چنین دانشجویان حوزه ادبیات نمایشی، در گام نخست با دعوت از محمد رحمانیان نمایشنامه‌نویس و کارگردان مطرح حوزه تئاتر جهت رونمایی و خوانش نمایشنامه‌های «عوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» دوره اول این رویداد را آغاز نمود و در ادامه نیز با دعوت از هنرمندان این عرصه به صورت هفتگی ادامه خواهد داشت.

در این رویداد، محمد رحمانیان با همراهی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، اندیشه فولادوند و فرزین محدث قسمت‌هایی از این دو نمایشنامه را اجرا کردند.

20

رحمانیان درباره دو متن نمایشی خود گفت: «دعوت به مراسم اسید پاشی» سال ۱۳۹۱ در ونکوور کانادا برای یک مونولوگ نوشته شد. اما تنها یک بار در تهران، در باغ موزه‌ی زندان قصر و در روزهای پایانی اسفند ۹۲ روخوانی شد واین دومین بار است که به مناسبت انتشار نمایشنامه، روخوانی می‌شود.

او در همین زمینه افزود: نمایشنامه‌ی «آدامسخوانی» نیز در زمستان ۱۳۹۴ برای اجرا درگالری آریانا نوشته شد و البته تابستان سال بعد نیز در تماشاخانه‌ی ایرانشهر روی صحنه رفت. این بار نیز، به بهانه‌ی انتشار نمایشنامه، قطعاتی از آن را، با همراهی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، اندیشه فولادوند و فرزین محدث برایتان بازخوانی می‌کنیم.

دو نمایشنامه‌ی «دعوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» از سوی انتشارات «خانه‌ی کاغذی» و زیر نظر الناز اسماعیلی منتشر شده است. در توضیح پشت جلد این کتاب آمده است: دو نمایشنامه‌ی این کتاب، با همه‌ی تفاوت‌هایشان در یک چیز مشترک هستند؛ و آن عبور از اشکال رایج درام‌نویسی برای رسیدن به شگردهای نمایشی غیر متداول است.

 آیین رونمایی و خوانش دو نمایشنامه« دعوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» ساعت ۲۰ و سی دقیقه روز شنبه ۲۰ فروردین در قالب برنامه هزار و یک شب در تئاتر شهرزاد برگزار شد.

لازم به ذکرست که ویژه برنامه هزار و یک شب در قالب رپرتوآر با مدیریت محسن میرزاخانی هرشب ساعت۲۳ در سالن شمارهد۳ شهرزاد برگزار می شود و آثار متنوعی از ماتیودولاپورت تا اسماعیل خلج در آن خوانش می‌شود.

منبع: ایلنا
کد مطلب: ۳۵۸۸۲۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت