پلمب یک سالن و کارگردان جوانی که به مرز سکته رسیده است

تماشاگرانی که دیروز جمعه، ۲۶ فروردین برای تماشای نمایش «سگ سورتمه» به تماشاخانه سپند مراجعه کرده بودند، با بلوک‌هایی مقابل این سالن تئاتر روبه‌رو شدند که از تعطیلی آن خبر می‌داد.

«سگ سورتمه» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی سینا نصراللهی است که از ۱۵ فروردین در سالن شماره ۲ پردیس سپند روی صحنه رفت اما از روز گذشته، جمعه ۲۶ فروردین اجرای این نمایش تعطیل شد و این تعطیلی به دلیل مشکلاتی بود که برای سالن اجرا رخ داد. گرچه مدیریت این سالن درباره دلیل این تعطیلی اظهارنظری نکرده، اما این زمزمه در میان اهالی تئاتر شنیده می‌شود که شهرداری دستور پلمب این تئاتر را داده است.

 

سینا نصراللهی، این اتفاق را این‌طور روایت می‌کند: «ساعت ۱۳ دیروز، از طرف سالن به ما خبر دادند که به دلیل پاره‌ای از مشکلات نمی‌توانیم نمایش را اجرا کنیم اما قول دادند که این مشکلات در حال پیگیری است و تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا طی هفته آینده، این مسائل حل شود و ما بتوانیم اجرای خود را از سر بگیریم.»

او که از جزییات این ماجرا خبر ندارد از همراهی و همکاری مسئولان سالن سپند با گروه‌های نمایشی قدردانی می‌کند و می‌افزاید: «مدیران این سالن، اعم از مدیریت و همینطور مدیر داخلی آن، نهایت همکاری را با ما داشتند . این سالن برخلاف بسیاری از سالن‌های خصوصی دیگر همکاری بسیار خوبی با گروه‌های نمایشی دارد اما متاسفانه گاه می‌بینیم نهادهایی که باید حامی فرهنگ و هنر باشند، نه تنها حمایت لازم را انجام نمی‌دهند بلکه گاهی هم مشکل‌سازی می‌کنند.»

این کارگردان سپس به مشکلات فراوانی اشاره می‌کند که گروه‌های نمایشی برای اجراهای خود از سر می‌گذارنند و توضیح می‌دهد: «به دلیل فاصله‌ای که میان دور اول و دوم اجراهای ما رخ داد، ناچار شدیم تمام بازیگران نمایش را عوض کنیم و بچه‌های تئاتر می‌دانند تغییر گروه بازیگران یعنی همه چیز را از نو آغاز کردن. ما با خون دل نمایش‌ خود را به صحنه رساندیم. با وام و قرض، هزینه‌های تولید کار را تامین کردیم به این امید که از محل فروش بلیت می‌توانیم قرض خود را پس بدهیم ولی حالا با این بلاتکلیفی، نمی‌دانیم چه کنیم و واقعا همه چیز روی هواست و خود من به مرز سکته رسیده‌ام.»

نصراللهی اضافه می‌کند: «اگر مشکل از ناحیه شهرداری است، ای کاش بیشتر با مجموعه‌های فرهنگی همراهی کنند. شرایط سالن تئاتر یا هر مکان فرهنگی دیگری با مکان‌های تجاری متفاوت است و ای کاش پیش از هر اقدامی، کمی درباره ساز و کار فعالیت آن مکان تحقیق شود. آن هم در مورد سالنی مانند سپند که مدیریتش کاملا رفتاری فرهنگی دارد و نگاهش کاسبکارانه نیست.»

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۸۹۷۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت