نمایشنامه‌های ایرانی به صحنه می‌روند

اجرای بیش از ۱۰۰ نمایش در سالن‌های نمایشی

همیشه صحبت از این بود که اکثر نمایشنامه‌هایی که اجرا می‌شوند از متون خارجی است و کارگردانان ترجیحشان این است که متن خارجی را برای اجرا انتخاب کنند.

 اما در میان بیش از ۱۰۰ نمایش که در سالن‌ها اجرا می‌شود بیشتر نمایشنامه‌ها ایرانی هستند و سهم نمایشنامه‌نویسان خارجی در اجراهای تابستان کمتر است.

 

اجرای بیش از ۱۰۰ نمایش در سالن‌های نمایشی

«مانش» در شهرزاد

برخی تماشاخانه‌ها هم نخستین ماه تابستان را با اجرای رپرتوار نمایش‌های برگزیده می‌گذرانند. شهرزاد میزبان ۱۰ نمایش است. کیومرث مرادی که اردیبهشت ۹۶، «هملت، تهران ۲۰۱۷» را در شهرزاد اجرا کرده بود، این بار با «مانش» به این سالن می‌آید. این نمایش براساس «اهالی کاله» پیام لاریان نوشته شده و از ۱۷ تیر روی صحنه است. «عاشقانه‌ها» با نویسندگی مشترک محمد چرمشیر و بهمن عباسپور و طراحی و کارگردانی شهرام گیل‌آبادی ‌همچنان روی صحنه است؛ نمایشی که قبل‌تر هم اجرا شده و درباره زندگی زنان دستفروش مترو است.

یکی از پرفروش‌های شهرزاد، «چه‌کسی جوجه‌تیغی را کشت» بهرام افشاری است؛ نمایشی که در کمتر از ۲ ماه بیش از ۲۰ هزار تماشاگر ‌ و به‌گفته مدیران شهرزاد تاکنون ۳ میلیارد تومان فروش داشته، این نمایش با بازی بهرام افشاری و همراهی تینو صالحی تا پایان تیرماه روی صحنه است. کنسرت تئاتر لکانطه با کارگردانی مشترک ساقی عطایی و علی اصغری که پیرو شکایت مدیر یک رستوران با نام مشابه از «کافه لقانطه» به لکاطه کوچ کرد، هرشب ساعت ۲۱:۳۰ در سالن شماره ۲ تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. امیر غفارمنش، مهدی یغمایی و فرزاد حسنی بازیگران اصلی نمایش هستند و مهدی یغمایی در این نمایش می‌خواند.

بوتیک تئاتر ایران در کنار تئاتر شهرزاد این روزها در حال آماده‌سازی‌ یک بیمارستان روانی است، محمد رحمانیان قرار است از ۲۰ تیر ماه نمایش جدیدش را در آن اجرا کند. نمایش تازه رحمانیان در قالب کاری آف‌استیج در کل فضا و تمام طبقات این بیمارستان اجرا خواهد شد. این نمایش «چخوف ساد» نام دارد و فردین خلعتبری آهنگساز این نمایش است. «درهم‌تنیدگی» داستان آدم‌هایی است که درباره‌ رازهای وحشتناک زندگی خودشان حرف می‌زنند. این نمایش به کارگردانی احسان گودرزی هرشب ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

«برگشتن افتخارآمیز مردان جنگی» به نویسندگی شهرام احمدزاده و کارگردانی حسین شهبازی از روز یکشنبه ۵ تیرماه، در سالن شماره ۲ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفت. «بوکسور» به کارگردانی شهاب مهربان از ۵ تیردر سالن شماره ۳ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است و داستان ابراهیم دولابی را روی صحنه دارد. «سبکی» به کارگردانی داریوش علیزاده و «مونوپلژی» علی حاجی ملاعلی هم در شهرزاد روی صحنه هستند. این تماشاخانه نمایش «پاهای خانم هزارپا» را برای کودکان روی صحنه دارد.

اجرای بیش از ۱۰۰ نمایش در سالن‌های نمایشی

«آلنده نازنین» در تئاتر شهر

نمایش‌هایی چون «بی چرا» ی الهام شعبانی و «دیو و دلبر» ماهان حیدری هم اجراهای خود را در تئاترشهر و تالار وحدت تمدید کردند. «آلنده نازنین» به کارگردانی محمد برهمنی از هفدهم تیرماه در تئاتر شهر اجرا می‌شود. این اثر نمایشی ساعت  ۱۹:۳۰ به مدت ۱۱۰ دقیقه و بلیت ۸۰ هزار تومانی روی صحنه خواهد رفت. «پروین» هم در تالار اصلی اجرایش ادامه دارد.

از پنت‌هاوس تا آناتول

اجرای تئاتر برای گروه‌های نمایشی یک چالش بزرگ به‌حساب می‌آید. به‌نظر می‌رسد تماشاخانه‌هایی که در طول شیوع کرونا توانستند اجراهای خود را داشته باشند و از پس اجاره تماشاخانه بربیایند و سالن‌های خود را حفظ کنند، این روزها با بیشترین مخاطب روبه‌رو هستند، اما تماشاخانه‌هایی بعد از تعطیلی و تغییراتی که داشتند کمترین بازدهی سود و تماشاگر را دارند. خانه نمایش دا از هفته سوم تیر ماه «شایعه» نیل سایمون را روی صحنه دارد.

این سالن، میزبان «خرده جنایت‌های زناشویی» امانوئل اشمیت هم است. فرشید هدی این نمایش را کارگردانی کرده؛ امیر دامغانی هم در داد  اجرای «هالووین» را دارد. همچنین رضا دشتکی نمایش «آناتول» را مرداد ماه در نوفل لوشاتو روی صحنه می‌آورد. مسعود فیروزان‌مهر هم در این تماشاخانه «سرشاخ» را تا پایان تیر اجرا می‌کند. از دیگر نمایش‌های در حال اجرا «پنت‌هاوس» افشین غیاثی است. امیر اخلاقی هم در دیوار چهارم، نمایش «تراژدی در یک پرده» را اجرا می‌کند. سعید داخ هم در این تماشاخانه، «از جهنم تا گولاگ» را روی صحنه دارد. علیرضا معروفی هم «تلفات» را در سالن ناظرزاده ایرانشهر روی صحنه دارد. «خسوف» پیمان میناوند هم ازجمله اجراهایی است که تا مرداد ماه در پردیس سپند ادامه دارد. ‌

«نرفتن» برای دانشجویان

«نرفتن» اجرایش را از دوم تیر در تماشاخانه ملک شروع کرده و برای دانشجویان تخفیف دارد. تمامی دانشجویان می‌توانند با استفاده از کد خرید دانشجویی تیوال و ارائه کارت دانشجویی در گیشه سالن از ۲۵ درصد تخفیف قیمت بلیت این نمایش برخوردار شوند. نرفتن نوشته مجتبی واشیان و کارگردانی مشترک حامد جلالی فراهانی و مجتبی واشیان است که دغدغه‌های امروز جامعه و مسئله مهاجرت را دستمایه کار خویش قرار داده است. نمایش نرفتن هر روز غیراز شنبه‌ها، ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه است.

منبع: همشهری
کد مطلب: ۳۶۰۸۷۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت