ترافیک ۳ میلیون مخاطبی روبروی صحنه تئاتر/ سرعت مجوزها با صدای قیچی روبان‌ها

در طول یک سال گذشته، اتفاق‌های مهمی در حوزه هنرهای نمایشی صورت گرفته است به‌طوری‌که تنها طی یک نگاه کلی، در بخش مجوزها، ۱۲ هزار و ۲۸۵ مجوز هنرستان، آموزشگاه و کارت صلاحیت تدریس و ۷۲ هزار و ۱۳۷ نفر در طرح هنر برای همه و هنرجویان کشور مورد توجه اداره کل هنرهای نمایشی قرار داشتند که این شاخص، یک آمار قابل‌توجه به حساب می‌آید.

ترافیک ۳ میلیون مخاطبی روبروی صحنه تئاتر/ سرعت مجوزها با صدای قیچی روبان‌ها

هنرهای نمایشی طی یک سال اخیر، روزهای پرترافیکی را تجربه کرده است. روزهایی که چندین نمایش طی یک شب، در شهرهای بزرگ به روی صحنه رفت و متعاقب آن، شهرهای فاقد تئاتر نیز توانستند اجراهایی را تجربه کنند. همچنین در بحث مجوزها، گشاده‌دستی صورت گرفت و بر تعداد آموزشگاه‌ها، هنرستان‌ها و دیگر مراکز مرتبط با هنرهای نمایشی افزوده شد. همچنین رویدادهای بسیاری در این مدت برگزار شد که تمام این اتفاق‌ها سبب شد تا جریان‌های مرتبط با تئاتر، اتفاق‌های مهمی را طی یک سال گذشته تجربه کند.

تئاتر ازجمله هنرهایی بود که در دوران ناآرامی‌های پائیز گذشته، خسارت‌های بسیاری دید و فعالان این حوزه، روزهای تعطیل بسیاری را متحمل شدند که اگر این تعطیلات اجباری نبود، قطعا آمار این شاخه از هنرهای نمایشی، با انباشت بیشتری همراه بود و اتفاق‌های به‌مراتب بهتری در این زمینه رخ می‌داد.

البته باید به این مهم توجه داشت که آموزشگاه‌ها و مراکز علمی مرتبط با تئاتر، چندان مشمول این تعطیلی نبودند و درب‌های سالن‌های اجرا نیز بسیار زودتر از سالن‌های کنسرت باز شد تا خیل مشتاقان به تئاتر بتوانند از هنرنمایی هنرمندان خود بهره ببرند. ضمن اینکه تئاتر و فعالان آن، در زمره هنرهایی بودند که کمترین حواشی را در موضوع پائیز سال گذشته داشتند که این مهم نشان‌دهنده درایت هنرمندان و فعالان این عرصه و مدیران آن بوده که اجازه نداد تا علیرغم پروپاگاندای فراوان علیه این هنر، حاشیه چندانی از این محل، صادر شده و به همین دلیل، فعالان این عرصه توانستند با یک برنامه‌ریزی درست، به سالن‌های تاریک بازگشته و فعالیت خود را به شکل عادی و معمول درآورند.

مجوزهای سال ۱۴۰۱

در سال گذشته، تعداد ۱۰۸۳ نمایش در تهران اجرا شد که آمار قابل‌قبولی است. این میزان اجرا، حدود ۱۳ هزار بار تکرار شد به‌طوری‌که تعداد دفعات اجرا به ۱۲۹۹۶ رسید. برای این تعداد نمایش نیز ۵۱۹۸۴۰ نفر بلیت خریدند و به سالن رفتند.

در کل کشور اما آمار، بهینه‌تر و فربه‌تر است. به‌طوری که تعداد کل نمایش‌های کشور به ۴۶۳۹ نمایش رسید. برای این تعداد نمایش، ۳۵۹۱۷ اجرا به روی صحنه رفت و ۲ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر نیز تماشاگر این اجراها بودند.

مجوزهای سال ۱۴۰۲

در سال جاری نیز آمارهای مهمی رقم خورده است به‌طوری‌که تنها طی ۳ماهه نخست، تعداد نمایش‌های اجرا شده تهران، ۴۳۷ نمایش بوده است. برای این تعداد نمایش، ۵۵۲۰ اجرا در نظر گرفته شد. تعداد تماشاگران این اجراها نیز به ۲۷۶ هزار نفر رسید.

تعداد کل نمایش‌های کشور طی این مدت نیز ۱۲۱۳ نمایش بوده است. تعداد دفعات اجرا به ۱۳۱۳۹ رسید و ۹۳۷ هزار و ۲۳۵ نفر نیز تماشاگران این اجراها بودند.

بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که طی یک سال اخیر، ۵ هزار و ۸۵۲ نمایش به روی صحنه رفت و تعداد تماشاگر نیز به ۳ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۶۴ نفر رسید.

مجوزها

در این بازه زمانی، اتفاق‌های مهمی نیز در حوزه مجوزها رخ داده است که می‌تواند با توجه به شرایط سخت یک سال اخیر، یک آمار خوب به حساب آید.

اتفاق بسیار مهمی که طی سال گذشته رخ داد، ۳۰۰ مورد حمایت از گروه های نمایشی بوده است که کمک بزرگی به احیای گروه‌های نمایشی و فعالیت حرفه‌ای آنها روی صحنه کرد

در حوزه هنرستان‌های هنرهای زیبا، مجوز تعداد ۶۰ هنرستان و ۷۱۳۷ هنرجو تا پایان سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ صادر شد.

در زمینه مجوزهای آموزشگاه‌های آزاد هنری نیز ۶۵۵۰ فقره در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۱ فقره نیز طی سه‌ماهه نخست امسال صادر شد تا در مجموع، تعداد این مجوزها، طی یک سال اخیر به ۶۶۹۱ مجوز برسد.

تعداد کارت صلاحیت تدریس برای سال گذشته به ۵۱۳۶ فقره طی سال گذشته و ۳۹۸ فقره در سال چاری رسید تا در مجموع ۵۵۳۴ کارت صلاحیت تدریس طی یک سال اخیر صادر شود.

در بحث هنر برای همه نیز ۶۰۴۵۴ نفر در ۱۴۰۱ تحت پوشش قرار گرفتند که این آمار برای سه‌ماهه ابتدایی امسال به کمتر از ۵ هزار نفر رسید. در مجموع، ۶۵ هزار نفر در ۳۱۶ نقطه شهری، روستایی و عشایری در بحث هنر برای همه مشارکت داده شدند.

در نگاه کلی به این نتیجه می‌رسیم که در بخش مجوزها، ۱۲ هزار و ۲۸۵ مجوز هنرستان، آموزشگاه و کارت صلاحیت تدریس و ۷۲ هزار و ۱۳۷ نفر در طرح هنر برای همه و هنرجویان کشور مورد توجه اداره کل هنرهای نمایشی قرار داشتند که یک آمار قابل‌توجه به حساب می‌آید.

رویدادها

در این سال سخت همچنین نهایت تلاش به خدمت گرفته شد تا رویدادهای از پیش تعیین‌شده،در تاریخ مقرر خود برگزار شده و یا به نتیجه برسد.

این ثبات‌قدم سبب شد تا طی یک سال گذشته، رویدادهایی چون نشان ملی و آزمون مهارت های هنری و جامع فرهنگ و هنر با بیش از ۴۲ هزار نفر برگزار شود. همچنین در این سال، تدوین استانداردها و تالیف کتب درسی در رشته کاردانش با قدرت بیشتری به انجام رسید. همکاری و تفاهم‌نامه با بنیاد برکت برای رویداد هنر برای همه و وام برای برگزیدگان آزمون مهارت‌ها و جامع نیز از دیگر اقدامات قابل‌توجه اداره کل هنرهای نمیاشی به حساب می‌آید.

از دیگر رویدادهای برگزارشده طی یک سال اخیر می‌توان به جشنواره تئاتر فجر، صاحبدلان (بخش ملی)، نمایش کودک و نوجوان، جشنواره شهروند لاهیجان، فتح خرمشهر، تئاتر رضوی طی سال گذشته و صاحبدلان (بین‌الملل)، قدمگاه، آیینی سنتی، پانتومیم زنجان، شهروند لاهیجان، خیابانی مریوان و کودک و نوجوان اشاره کرد.

اتفاق مهمی که طی سال گذشته رخ داد، ۳۰۰ مورد حمایت از گروه های نمایشی بوده است که کمک بزرگی به احیای گروه‌های نمایشی و فعالیت حرفه‌ای آنها روی صحنه کرد. رویکردی که طی سال جاری نیز با قدرت انجام می‌شود تا مظلومیت هنر نمایش و فعالان این شاخه اصیل از هنر، محدودیتی در فعالیت‌های آنها موجب نشود.

این شاخص‌ها نشان می‌دهد که اداره کل هنرهای نمایشی طی یک سال سخت موفق به پیاده‌سازی بسیاری از سیاست‌ها و برنامه‌های مدون خود شد که این انتظار وجود دارد تا این نهاد رسمی، با پیشی گرفتن از این آمارهای رسمی، گام‌های بلندتری در مسیر تعمیم هنر نمایش در سراسر کشور علی‌الخصوص در مناطق کمتر برخوردار برداشته و اتفاق‌های به‌مراتب بهتری را در این حوزه رقم بزند.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۷۰۰۳۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت