انتقاد تند یک کارگردان به تلویزیون/ پانتومیم را در تلویزیون کم ارزش کرده‌اند

محمد بهادری یکی از کارگردانان نمایش «چرا زندگی اینجوریه» می‌گوید: آنچه از پانتومیم در اذهان باقی مانده بیشتر آن چیزی است که در برنامه‌های تلویزیونی و در مسابقات برای حدس کلمات استفاده شده است؛ درحالی‌که ماهیت اصلی پانتومیم این نیست.

انتقاد تند یک کارگردان به تلویزیون/ پانتومیم را در تلویزیون کم ارزش کرده‌اند

محمد بهادری به همراه سارا جوانبخت از آذربایجان غربی شهر ارومیه در بخش تجربه‌های پویا، نمایش «چرا زندگی اینجوریه» را روز چهارشنبه 19 مهر و در آخرین روز از برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی پانتومیم روی صحنه می‌برند.

محمد بهادری درباره داستان این نمایش می‌گوید: «قصه درباره پسری است که کار نمی‌کند و به دنبال یافتن پول است؛ اما چون کار نمی‌کند از مادرش پولی می‌دزدد و در ادامه پول‌ها را در مسیر اشتباهی خرج می‌کند. در این میان اتفاقاتی برای او رخ می‌دهد و با دختری آشنا می‌شود که همین آشنایی جریان قصه را پیش می‌برد.»

پانتومیم را در تلویزیون کم ارزش کرده‌اند

او ادامه می‌دهد: «ما این نمایش را مختص به جوانانی که بیکار هستند و از سر ناچاری دست ‌به ‌کار اشتباه می‌زنند نوشتیم تا این اثر با زبان طنز و کمدی، تلنگری باشد هم برای مسئولان و هم برای آن‌ها.»

این کارگردان جوان درباره نقش دکور و استفاده از اکسسوار اینگونه توضیح می‌دهد: «ما در این نمایش صحنه را خالی از هرگونه دکور و اکسسوار کردیم و همه‌چیز در حرکات بازیگران به نمایش گذاشته می‌شود. این نخستین نمایش من در عرصه پانتومیم است، اما پیش‌ازاین دو نمایش دیگر را کارگردانی کرده و به صحنه برده‌ام.»

نمایش , تئاتر ,

بهادری با اشاره به این‌که به پانتومیم چندان بها داده نشده است،می‌گوید:«آنچه از پانتومیم در اذهان باقی مانده، بیشتر آن چیزی است که در برنامه‌های تلویزیونی و در مسابقات برای حدس کلمات استفاده شده است. درحالی‌که ماهیت اصلی پانتومیم این نیست؛ چراکه یک نمایش است با سبک و سیاقی مشخص که باید در کل کشور به شکل درست معرفی شود.»

او ادامه می‌دهد: «از همین روی برگزاری جشنواره تخصصی پانتومیم اتفاق خوبی است،اما اگر از حضور گروه‌های بین‌المللی که در امر پانتومیم شناخته‌شده هستند و حرفی برای گفتن دارند نیز دعوت شود، قطعاً ما شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود چراکه می‌توانیم با آن‌ها و نحوه کارشان آشنا شویم و سطح کارمان را ارتقا دهیم.»

اجرای نمایش«چرا زندگی اینجوریه» نوشته و کارمحمد بهادری و سارا جوانبخت از ارومیه در ساعت 12و 40 دقیقه روز چهارشنبه 19 مهر 1402 به مدت 20 دقیقه در سالن ماندگار روی صحنه می‌رود.

دومین جشنواره بین‌المللی پانتومیم زنجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، انجمن هنرهای نمایشی ایران، خانه پانتومیم زنجان و نهادهای استانی از 17 تا 20 مهر 1402 در زنجان در حال برگزاری است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: ۳۷۰۹۸۱
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت