پاشیدن رنگ واقعیت بر رویای پرنسس‌های کوره‌های آجرپزی

سرنا_دومین نمایشگاه عکس علی صوفی با عنوان «پرنسس‌های کوره» روز جمعه (هشتم اسفندماه) در گالری کاما افتتاح می شود و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

به گزارش سرنا به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، علی صوفی درباره این نمایشگاه خود توضیح داده است: در نمایشگاه «پرنسس‌های کوره» مجموعه‌ای از ۱۵ عکس پرتره رنگی از دخترانی که در کوره‌های آجرپزی به همراه خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند را به نمایش گذاشته‌ام.

او ادامه داد: زمانی که عکاسی این مجموعه را شروع کردم، این کار را با هدف برپایی نمایشگاه انجام ندادم، بلکه می‌خواستم رویاهای این کودکان را به نمایش بگذارم. به همین دلیل با برپایی این نمایشگاه، این پروژه عکاسی برای من به پایان نمی‌رسد بلکه ادامه خواهد داشت.

این عکاس افزود: برای گرفتن این عکس‌ها با بچه‌ها صحبت کرده‌ام و از آنها این سوال را پرسیده‌ام که بیشتر دوست دارند چگونه باشند و با این عکس‌ها تلاش کرده.ام رویاهای آنها را با حداقل امکاناتی که توانستم فراهم کنم، عملی کنم.

او افزود: همیشه عکس‌هایی که از بچه‌های کوره.ها می‌گرفتم هدیه می.دادم به خودشان. اما این بار خواستم زیبایی و رویاهای آنها را در معرض دید عموم بگذارم.

صوفی گفت: سال‌هاست که عکاسی می‌کنم و تمرکزم را بر روی عکاسی مستند اجتماعی و پرتره گذاشته‌ام و برخلاف برخی از عکاسان که برای گرفتن یک فریم عکس، حرمت سوژه را نادیده می‌گیرند، تلاش می‌کنم بر روی زندگی افراد و ساکنان مناطقی که از آن‌ها عکاسی می‌کنم تأثیر بگذارم.

او افزود: بیش از هفت سال است که به کوره‌های آجرپزی جنوب تهران رفت آمد می‌کنم و از ساکنان این مناطق عکاسی می‌کنم و در این مدت توانسته‌ام ارتباط خوبی با ساکنان این کوره ها برقرار کنم و عکاسی از این کوره ها فرصتی را برای من فراهم کرده تا بتوانم کمکی به این خانواده ها بکنم و تغییری در وضیعت زندگی آنها بوجود بیاورم. خوشحالم که در این میان، افراد مختلفی که بخش عمده آنها از طبقه متوسط اجتماع هستند در این کارانسان دوستانه با من همراه شده اند.

به گفته این عکاس در این نمایشگاه ۱۵ عکس رنگی در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ به نمایش گذاشته شده است و این عکاس قصد دارد عواید فروش این نمایشگاه را برای بهبود وضیعت زندگی و آموزشی کودکانی که در کوره‌های آجرپزی جنوب شرق تهران زندگی می‌کنند، صرف کند.

استیمنت این نمایشگاه نیز توسط سعید امکانی نوشته شده که در بخشی از آن آمده است؛ علی صوفی در این مجموعه تلاش کرده روُیای کودکانی را به تصویر بکشد که سال‌ها با نبض آنها زندگی کرده است. هر کدام از این پرتره.ها پشت چهره پرنسس وارشان درد و غمی عمیق پنهان است که عکاس با تیز هوشی آنها را به تصویر کشیده است و هر کدام حاکی از روُیای معصومانه کودکانه و سبک زندگی این کودکان است.

عکاس جدای از دغدغه عکاسی بلکه با هویت دادن به تک تک این کودکان توانسته روُیای فانتزی آنها را نیز به حقیقت برساند. رویایی که هر کودکی برای خود میسازد و با ان زندگی می‌کند. کودکان دختری که در عکس‌های علی صوفی هستند ملکه و پرنسس هایی هستند که تنها در افسانه‌ها نیست و علی صوفی توانسته با حداقل چیزهایی چون تاج گل ، دستبند و شنل ملکه...که به انتخاب خود این کودکان بوده روُیای آنها را به تصویر بکشد و آنها را برای لحظه ایی از واقعیت خود دور کند.»

گالری کاما در خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، ساختمان فرین واقع شده است.

کد مطلب: ۱۹۵۹۴۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر