نمایشگاه «تلاطم مرئی» برگزار می‌شود/ برداشت شخصی از طبیعت

سرنا_نمایشگاه انفرادی نقاشی‌ با عنوان «تلاطم مرئی» جمعه ۸ مردادماه در گالری نگر برگزار می‌شود.

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های صدف کباری با عنوان «تلاطم مرئی» از روز جمعه ۸ مردادماه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۲۶ اثر به سبک آبستره برای تماشای مخاطبان به نمایش در می‌آید.

صدف کباری در مورد این نمایشگاه گفت: طبیعت به معنای گسترده، جهان هستی و کل عالم فیزیکی را در بر می‌گیرد. مطالعه طبیعت از دیرباز بخش مهمی از علم بوده است. با اینکه انسان‌ها بخشی از طبیعت هستند اما فعالیت آنها اغلب به عنوان دسته‌ جداگانه‌ای از سایر پدیده‌های طبیعی در نظر گرفته می‌شود. شکی نیست که اغلب فعالیت‌ها و مداخله‌های بشر در طبیعت منجر به فجایع جبران ناپذیری شده است.

وی ادامه داد: بی مهری انسان نسبت به طبیعت و جانداران و نیز به یکدیگر و برهم زدن تعادل و توازن طبیعی از زمان‌های دور مشکلات فراوانی را به بار آورده است، زیبایی و شگفتی‌های زمین و آسمان، دریا و جنگل و … نگاه هنرمندان را به خود جلب کرده است و الهام بخش آنها در سرودن شعر و بازآفرینی آنها در نقاشی بوده است. به طوری که در دوران‌هایی ثبت جز به جز اشکال و یا پدیده‌های طبیعی اساس کار هنرمندان بوده است ولی به تدریج نوع نگاه آنها به طبیعت و اطراف تغییراتی در شیوه ثبت آثارشان به وجود آورد. به این معنی که با نگاه خاص خود به طبیعت، احساسی که در آنها برانگیخته می‌شد را به تصویر کشیدند و فجایعی که در طبیعت به وقوع می‌پیوست در قلم نقاشان جاری شد و آرام آرام برداشت‌های احساسی هنرمندان که گاهاً توازن و هماهنگی طبیعی خود را از دست داده بود جایگزین تصاویر موزون و بی عیب و نقص طبیعت شد.

این هنرمند تصریح کرد: جوهر نقاشی‌های من نگاه به طبیعت و آرامش و تلاطم‌های نهفته در آن است؛ به کلامی برداشت من از طبیعت است. بازی با رنگ‌ها این فرصت را برایم فراهم کرده که تا با نگاه کردن به طبیعت، بخش‌هایی از وجود خودم را اعم از احساسات مثبت و منفی، پیدا کرده و با آن همسو شوم. مانند تک درختی که برایم تنهایی انسان امروز است و یا رعد و برق که نماد خشونت و خشم انسان‌هاست. در واقع نقاشی‌های من که عمدتاً الهام گرفته از طبیعت است بیان ناگفتنی‌های من از طریق نقش و رنگ است. بازی با تیرگی و روشنی رنگ‌ها روشی انتزاعی است که به کار می‌گیرم تا آرامش یا تلاطم‌های وجود خود را به تصویر بکشم.

وی در پایان تاکید کرد: هدف من در به کارگیری فرم‌های انتزاعی و فضای آبستره همراه با استفاده از رنگ‌های تخت و گاهی بافت‌ها و رنگ‌های شفاف، بازتاب چگونگی رفتار انسان‌ها است که از دل این مفهوم به نوعی خودشناسی فردی دست یافته‌ام، به طوری که خود را در نقش‌ها و رنگ‌هایی که به کار برده‌ام دوباره باز می‌نگرم و دگرگونی و تحول انسان مدرن و ارتباط او با دیگر انسان‌ها و طبیعت را نمایش می‌دهم. بدیهی است که فعالیت حرفه‌ای من در زمینه معماری طی سال‌ها راهگشای من در نوع نگاهم به طبیعت و اطرافم بوده است و این دست مایه خلق آثار من است.

صدف کباری از سال ۱۳۶۵ فعالیت هنری خود را آغاز کرده و تا کنون دستاوردهای بین المللی از جمله برگزیده شدن در رقابت بین المللی form در موزه مدرن و معاصر کره جنوبی برای حضور در نمایشگاه، برگزیده شدن در رقابت بین المللی review me برای چاپ مصاحبه در مجله observe کانادایی، شرکت در پنجمین دوسالانه لندن (بینال لندن ۲۰۲۱) و … را به دست آورده است. همچنین او در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی داخلی و خارجی از جمله آرت فستیوال دبی در مرکز فرهنگی هنری امارات ۲۰۱۹، نمایشگاه انفرادی و گروهی در برج میلاد، نمایشگاه گروهی سکو ۱۴۰۰ همراه با چاپ آثار در کتاب سالانه سکو ۱۴۰۰، شرکت کرده است.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه که با همکاری مؤسسه هنری سکو و گالری نگر برگزار می شود، می‌توانند از روز جمعه ۸ لغایت ۱۲ مردادماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ به گالری نگر واقع در زیر پل کریمخان، بین ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۴، طبقه اول مراجعه کنند.

منبع: روابط عمومی نمایشگاه

کد مطلب: ۲۱۶۴۵۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت