شاهکاری هنری که گمنام مانده است

«ون گوگ» از محبوب‌ترین هنرمندان تاریخ است. او هنرمند نامدار پست امپرسیونیستی است که کتاب‌های هنری مملو از نام و تصاویر آثارش هستند و مخاطبان دنیای امروزی از آن الهام می‌گیرند. تابلو نقاشی که «ون‌گوگ» از سواحل فرانسه خلق کرده است همواره در سایه آثار مشهورتر این هنرمند از نظرها و مرکز توجه دور مانده است.

تابلو نقاشی «منظره دریای نزدیک سنت ماریس د لا مر» اثر «وینسنت ون‌گوگ» که در مجموعه دائمی موزه «ون‌گوگ» قرار دارد به اندازه آثار مشهور این هنرمند همچون «شب پرستاره» شناخته شده نیست.

این هنرمند به رغم شهرتی که پس از مرگش به دست آورد در دوران حیاتش هنرمند موفقی از لحاظ کسب درآمد نبود. متاسفانه او هرگز متوجه شهرت جهانی که به دست آورد نشد. نکته قابل توجه این است که او در دوران حیاتش آثار معدودی را به قیمت ناچیزی فروخت اما حالا ارزش تابلوهای نقاشی او به میلیون‌ها دلار می‌رسد. برای مثال تابلو نقاشی «پرتره دکتر گاشه» در سال ۱۹۹۰ در عرض ۳ دقیقه به قیمت ۸۲,۵۰۰,۰۰۰ دلار فروخته شد. این اتفاق با تجربیات خود «ون‌گوگ» زمین تا آسمان فاصله داشت.

تابلو نقاشی «منظره دریای نزدیک سنت ماریس د لا مر» تا زمان مرگ «ون‌گوگ» نزد او ماند و پس از مرگش نیز در اختیار موزه «ون‌گوگ» قرار گرفت. در این اثر هنری هماهنگی خیره‌کننده‌ای از رنگ‌های آبی،‌ سبز،‌ سفید و کمی زرد و قرمز دیده می‌شود. رنگ‌های سرزنده و شاداب دریا با استفاده از ضربات بزرگ و محکم بر روی بوم به تصویر کشیده شده است.

عکس | شاهکاری هنری که گمنام مانده است

«ون‌گوگ» وقتی این تابلو نقاشی را در سال ۱۸۸۸ خلق کرد،‌ استفاده از قلم‌مو را کنار گذاشت و به جای آن از چاقوی پالت استفاده کرد.

این چاقو به او این امکان را می‌داد تا رنگ‌های ترکیب‌نشده به طور غلیظ روی بوم قرار بگیرند. از آنجایی که لایه‌های ضخیم رنگ می‌توانند باعث ایجاد سایه و ابعاد شوند، این روش از نقاشی به تابلو عمق می‌داد. همچنین رنگ‌های ترکیب‌نشده‌ای که در برخی از نقاط تابلو دیده می‌شوند به سرزندگی رنگ‌ها افزوده‌اند. این هنرمند از رنگ‌ها به نحوی استفاده کرده که صدای خروش موج‌ها را می‌توان از رنگ‌آمیزی دریافت کرد. انرژی و حرکت در این نقاشی حس می‌شود.

 

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۵۷۵۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت