تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید

کارت ویزیتی از جنس پوست انسان و نسخه بازآفرینی شده کارگاه مایکل فارادی تنها دو مورد از کوچکترین موزه‌های جهان هستند.

هرچند قدم زدن در سالن بزرگ گالری‌ها و موزه‌های معروف جهان تجربه‌ای فوق‌العاده برای هنردوستان است اما موزه‌های کوچکی نیز در این کره خاکی وجود دارند که با وجود ابعاد کوچک خوراک فرهنگی قابل توجهی را برای مخاطبان فراهم می‌کنند. در ادامه چند مورد از این مینی موزه‌ها را معرفی می‌کنیم: 

تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید موزه ویلیام برک در ادینبورگ

روی پیشخوان فروشگاه The Cadies & Witchery Tours یک موزه کوچک وجود دارد که کارت ویزیتی کوچک تنها اثر نمایشی آن است. این کارت یک کارت معمولی نیست و از پوست یک قاتل بدنام دوران ویکتوریا در ادینبورگ ساخته شده است! این قاتل که ویلیام برک نام داشت، جسد قربانیانش را به یک استاد دانشگاه می‌فروخت و در نهایت برای جنایاتش اعدام شد. یادگار وحشتناکی که در موزه ویلیام برگ به نمایش گذاشته شده گواهی است بر دورانی تاریک از تاریخ شهر ادینبورگ. 

تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید اثر فارادی در لندن

مایکل فارادی القای الکترومغناطیسی را کشف کرد و با این کار باعث شد بیشتر جهان از نعمت برق بهره‌مند شوند. این موزه کوچک که در واقع یک آلونک است، در حاشیه یک بارانداز در شهر لندن و در نزدیکی جایی که فارادی برای بیش از ۳۰ سال در کار می‌کرد، واقع شده است. بازدیدکنندگان در این موزه می‌توانند از نسخه بازآفرینی شده کارگاه فارادی بازدید کنند. دیوارهای این مینی موزه با اسناد تاریخی، طراحی‌های فنی و لوازم ماهیگیری پوشانده شده‌اند. 

 
تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید موزه قومی در مقدونیه شمالی

 این موزه قوم‌نگاری درست مثل یک گاراژ کوچک با بیش از هزار شی متنوع پر شده است و در هر نوبت تنها یک نفر می‌تواند از آن بازدید کند. بیشتر اشیاء این موزه یادگارهای تاریخی مقدونیه از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم هستند اما در آن همچنین می‌توان بقایای سرامیک‌هایی را پیدا کرد که به بیش از ۵ هزار سال پیش تعلق دارند. در این موزه از توضیحات اضافی خبری نیست چون متولیان آن اعتقاد دارند اشیاء موجود در موزه خود گویای همه چیز هستند و نیاز به توضیح ندارند. 

تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید موزه وارلی در انگلیس

وارلی یک روستای کوچک در غرب یورکشایر انگلیس است که به دلیل مینی موزه‌ای که در آن وجود دارد، بسیاری از گردشگران ترغیب می‌شوند از این روستا بازدید کنند. نمایشگاه‌های این موزه توسط ساکنان روستا و در داخل یک کیوسک تلفن قدیمی و قرمز رنگ برپا می‌شوند. کف این کیوسک با موزاییک‌هایی پوشانده شده که از کنار هم قرار گرفتن تکه‌های سفال محلی ساخته شده‌اند. در این مینی موزه جزئیاتی از تاریخ وارلی به نمایش گذاشته می‌شود. 

 
تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید میکرو در سانفرانسیسکو

بیشتر موزه‌های کوچک جهان متشکل از نمایشگاهی کوچک در یک ساختمان نقلی هستند که صرفا بر یک سوژه تمرکز دارد اما داستان موزه میکرو فرق می‌کند. نمایشگاه گردانان پشت این پروژه آن را به عنوان ناوگانی از موزه‌های ۶ فوتی (۱.۸ متری) توصیف می‌کنند. به عبارت دیگر، موزه میکرو متشکل از ارتشی کامل از مینی گالری‌هاست که در سراسر شهر پراکنده شده‌اند. این مینی‌گالری‌ها پر از مصنوعات با سوژه موضوعات مختلف از نرم تنان گرفته تا علم حرکت دائمی و توضیحات مربوط به هر کدام هستند. 

تصاویر | کوچکترین موزه‌های جهان را بشناسید ام میوزیم در نیویورک

ام میوزیم خود را به عنوان یک موزه تاریخ طبیعی مدرن توصیف می‌کند. این بدان معناست که در این موزه خبری از نمایشگاه‌های مربوط به دایناسورها یا اسکلت‌های انسانی نیست. در این نمایشگاه که در یک چاه سابق آسانسور برپا شده اشیاء روزمره امروزی از جمله متن پیامک‌هایی که مردم از عزیزانشان دریافت کرده‌اند، به نمایش گذاشته شده است. به طور کلی این مینی موزه جذاب محل نگهداری مجموعه‌ای عجیب و تاثیرگذار از اقلامی است که در ظاهر هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و هر ساعتی از روز می‌توان از آن‌ها بازدید کرد.

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۸۴۱۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت