در دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با حسین محجوبی چه گذشت؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز گذشته، هفتم فروردین ماه با حضور در منزل حسین محجوبی با این هنرمند دیدار کرد.

در دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با حسین محجوبی چه گذشت؟

 در دیدار محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ ‌و ‌ارشاد اسلامی، با حسین محجوبی، محمود شالویی دستیار وزیر و مدیر کل حوزه وزارت، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و امیر عبدالحسینی مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس هنر هم حضور داشتند.

در ابتدای این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد با ابراز خرسندی از این ملاقات بیان کرد: «این دیدار بهاری در شروع سال جدید موضوع مبارکی است که باید آن را به فال نیک گرفت. دیدار با مفاخر فرهنگ و هنر ایران اسلامی و قدرشناسی و سپاسگزاری از خدمات فرهنگی و هنری آن‌ها، در  زمره اولویت‌های مهم وزارتخانه است که تداوم آن برکات فرهنگی بسیاری را به همراه خواهد داشت.»

او با اشاره به عنوان «نقاش بهشت» برای حسین محجوبی اضافه کرد: «یکی از عناوین معروفی که درباره این استاد پیشکسوت هنر به کار می‌رود، نقاش بهشت است. عنوان جالب توجهی که تجلی آن در بسیاری از آثار و نقاشی‌های ایشان هم درک و دریافت می‌شود.»

در ادامه این نشست، حسین محجوبی همزمان با توضیح و مرور کتاب گزیده آثارش گفت: «برخی از این کارها را زمانی کشیدم که احساس می‌کردم زمین در حال فراموشی است. نقد من به جریانی است که باعث آسیب به طبیعت ایران شده و از همین منظر است که بیشتر نقاش‌های من از طبیعت بکر و سرسبز ایران نشأت می‌گیرد.»

او با نمایش و توضیح یکی از آثارش با عنوان «ایران‌ویج» بیان کرد: «ایران مهد تمدن و اولین منطقه آبادی و آبادانی است که تمدن از آن آغاز و این اثر نیز در پاسداشت تمدن فرهنگی ایران نقاشی شده که از دریای خزر تا خلیج فارس را در قالب سرزمینی سبز و شاداب و پرنشاط تصویر کرده است.»

تأسیس خانه‌ موزه حسین محجوبی در تهران و ایجاد و شکل‌گیری بنیاد و موزه حسین محجوبی در گیلان هم از موضوعات دیگری بود که در دیدار بهاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه با حسین محجوبی و فرزندان هنرمند مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه عنوان کرد: «این خانه فضای ارزشمند و حائز اهمیتی است که باید به شکلی شایسته حفظ و نگهداری و معرفی شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این موضوع را به طور جدی در همکاری با سایر نهادهای متولی پیگیری خواهد کرد تا شرایط تحقق این رویداد ارزشمند فراهم شود.»

محجوبی در ادامه تأکید کرد: «تأسیس چنین فضاهایی از موضوعاتی است که لازم است نه در مورد من که برای هنرمندان صاحب‌نام و تأثیرگذار عرصه‌های مختلف رخ دهد، جریانی که می‌تواند باعث حفظ هنر آنها و آثارشان برای آیندگان شود.»

در دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با حسین محجوبی چه گذشت؟

او در بخش دیگر این دیدار با اشاره به اسب‌ها و درخت‌هایی که در آثارش به وفور به چشم می‌آید، گفت: «برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح است که ‌چرا در بیشتر نقاشی‌هایم به تصویر اسب و درخت پرداخته‌ام. واقعیت این است که اسب نماد زیبایی، تکاپو، حرکت و انرژی ناب است و در مورد درخت هم می‌توان گفت که گیاهان و درختان در زمره عناصر حیات‌بخش و مقدس‌ کره زمین هستند و زیبایی چشم‌نواز و آرامش‌بخشی دارند.»

محجوبی در ادامه این دیدار کتاب گزیده منتخب آثارش را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم کرد. همچنین مرور خاطرات دوستی حسین محجوبی با سهراب سپهری هم بخش دیگری از صحبت‌هایی بود که در این دیدار نوروزی مطرح شد.

در دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با حسین محجوبی چه گذشت؟

در پایان این نشست و پس از بازدید از آثار این هنرمند، لوح تقدیر و هدیه نوروزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقاش بهشت تقدیم شد تا از خدمات ارزنده این هنرمند قدردانی شود.

حسین محجوبی متولد ۲۴ اردیبهشت ۱۳۰۹ در لاهیجان است. او نقاش، معمار و طراح بسیاری از پارک‌های ایران از جمله پارک ساعی تهران بوده است. این پیشکسوت هنر معاصر ایران که آثارش شهرت جهانی دارد، بیشتر از ۷۰ سال است که دنیاهای سرسبز و خیال‌انگیزش را به تصویر کشیده و ارائه کرده است و این ذوق نقاشانه همچنان در جریان هنر معاصر ایران ادامه دارد.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۸۵۰۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت