خوشنویس کتیبه‌های مسجدالحرام کیست + تصاویر

برادران اوزجای از ترکیه، طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ که طرح توسعه مسجدالحرام اجرا شد، کتیبه‌های آن را خوشنویسی کردند.

«عثمان اوزجای» همچون برادر بزرگش «محمد اوزجای»، استاد خوشنویسی ثلث و نسخ است. او که اکنون ۵۹ سال دارد و در استانبول زندگی می‌کند.

«عثمان اوزجای» به همراه برادرش این افتخار را داشته که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، در پروژه توسعه مسجدالحرام، کتیبه‌های آن را خوشنویسی کرده است.


کتیبه‌های مسجد سلطان‌مراد در ترابزون، اثر عثمان اوزجای

محمد اوزجای که متولد ۱۹۶۱ میلادی و ۲ سال بزرگتر از عثمان است، افتخارات بیشتری نسبت به برادر کوچکتر خود کسب کرده است. او در نخستین دوره مسابقات «ارسیکا» ۶ جایزه کسب کرد!


محمد اوزجای

ارسیکا (IRCICA) هر سه سال یک بار مسابقه بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام را در رشته‌های ثلث جلی، ثلث، نسخ، تعلیق جلی، نستعلیق، دیوانی جلی، دیوانی، کوفی، رقاع و مغربی برگزار می‌کند. یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی ارسیکا میزبان ۸۳۳ اثر از ۶۱۳ شرکت کننده ۳۸ کشور جهان بود که فروردین ۱۳۹۸ برگزار شد و هنرمندان خوشنویس ایرانی بیشترین جوایز این دوره را (مجموعاً ۴۲ هزار دلار) کسب کردند.

محمد اوزچای از ایران هم جایزه «جشنواره خوشنویسی جهان اسلام» را در سال ۱۳۷۶ کسب کرده است. او در سال ۲۰۱۸ دکترای افتخاری از سوی دانشگاه سلیمان دمیرل دریافت کرد و اکنون عضو هیئت سیاستگذاری فرهنگ و هنر ریاست جمهوری ترکیه است.

در ادامه تصاویری از آثار خوشنویسی عثمان اوزجای را مرور می‌‌کنیم:

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۵۹۰۵۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت