لوور میزبان «فرعون» شد

موزه لوور پاریس نمایشگاهی درباره مشهورترین فرعون دودمان بیست و پنجم مصر باستان برپا کرد.

دوران حکمرانی تهارقا (Taharqa)، فرعون مصر و پادشاه کوش، سوژه نمایشگاه جدیدی‌ست که در موزه لوور پاریس برگزار شده است.

تهارقا سومین فرمانروا از بیست و پنجمین دودمان مصر باستان بود، دودمانی شامل پادشاهان آفریقایی که به مدت نیم قرن بر قلمرویی از مدیترانه تا محل تلاقی نیل سفید و آبی حکومت می‌کردند.

تهارقا بی تردید مشهورترین فرعون این دودمان بود. وی در قرن هشتم پیش از میلاد در نپته، پایتخت باستانی پادشاهی نوبه، واقع در جنوب سودان کنونی حکومت کرد. این فرعون دوران باشکوهی را برای مصر و کوش به ارمغان آورد، معبدها را بازسازی کرد، معبدهای جدید ساخت و حکومتی ساخت که تاریخدانان از آن به عنوان «یک دولت مرکزی کارآمد» یاد می‌کنند.

این نمایشگاه فرعون دو سرزمین: روایت آفریقایی پادشاهان نپته نام دارد و تا ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد ۱۴۰۱) ادامه خواهد داشت.

در این نمایشگاه آثار تاریخی مختلف از موزه‌های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است. بسیاری از آثار نمایشی این نمایشگاه حاصل کاوش باستان‌شناسان لوور در سودان طی دهه‌های اخیر هستند.

نمایشگاه فرعون دو سرزمین: روایت آفریقایی پادشاهان نپته تنها به دوران حکمرانی تهارقا محدود نیست و با ارائه آثار تاریخی از جنس طلا، مجسمه‌های گرانیتی، پاپیروس و تابوت‌ سنگی اطلاعاتی درباره اوایل دودمان بیست و پنجم یعنی زمانی که ارتش پادشاه پیه در قرن هشتم پیش از میلاد مصر را فتح، دو قلمرو را با یکدیگر متحد کرد و پادشاهی فراعنه را گسترش داد نیز می‌پردازد. 

در ادامه بخشی از آثار نمایشی این نمایشگاه تاریخی را مشاهده می‌کنید:

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

لوور میزبان «فرعون» شد

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۵۹۳۷۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت