عکسی قدیمی از جام جهانی که در موزه فیفا نگهداری می شود

عکس‌ها یادآور لحظات‌اند؛ لحظاتی که اگر در مقیاس جهانی و ملی شکل بگیرند، یادآوری آنها تا دهه‌ها و گاه تا قرن‌ها ارزشمند و تجربه‌ساز است. رویدادی چون جام جهانی که هر چهار سال یک بار با حضور تعداد محدودی کشور برگزار می‌شود، از همین لحظات ناب جهانی را به کررات با خود حمل می‌کند و به تبع آن عکس‌های مرتبط با آن هم بسیار ارزشمند و نوستالژیک است.

عکسی قدیمی از جام جهانی که در موزه فیفا نگهداری می شود

سایت فیفا در بخش موزه‌ خود، با انتشار عکس‌هایی بسیار قدیمی مرتبط با رویدادهای مهم فوتبالی، تلاش کرده است یادآور این لحظات خاطره‌انگیز باشد.

یکی از عکس هایی که هم اینک در نمایشگاه این موزه به صورت مجازی قابل رویت است، به سال ۱۹۳۴ برمی‌گردد. این عکس در پراگ پایتخت چکسلواکی به ثبت رسیده است و رژه افتخار و استقبال از تیم ملی فوتبال این کشور پس از کسب عنوان نایب قهرمانی را به تصویر می‌کشد.

این رویداد از ۲۷ می تا ۱۰ ژوئن ۱۹۳۴ (۶ تا ۲۰ خرداد ۱۳۱۳) در ایتالیا برگزار شد. این رقابت‌ها، اولین دوره‌ای بود که تیم‌ها برای شرکت در آن باید در رقابت‌های انتخابی شرکت می‌کردند. ۳۲ کشور به این رقابت وارد شدند و بعد از مسابقات انتخابی، ۱۶ تیم به مرحله پایانی راه یافتند. اروگوئه قهرمان دوره قبل مسابقات به‌خاطر اینکه در رقابت‌های ۱۹۳۰ تنها چهار تیم اروپایی دعوت آن را پذیرفته بودند از شرکت در این دوره سر باز زد. ایتالیا در بازی پایانی با پیروزی ۲ـ۱ بر چکسلواکی بدل به دومین قهرمان جام جهانی و اولین تیم اروپایی برنده این جام شد.

این عکس‌ بازگشت تیم ملی فوتبال چکسلواکی به کشورش را نمایش می‌دهد. بازگشتی غرورآمیز که با استقبال پرشور مردم این کشور همراه شده بود.

عکسی قدیمی از جام جهانی که در موزه فیفا نگهداری می شود رژه بازگشت به خانه برای نایب قهرمانی جام جهانی چکسلواکی، پراگ 1934 | موزه فیفا

 

مجموعه موزه دارای بیش از ۱۰۰۰ نمایشگاه، ۴۰۰۰ کتاب و متن و بیش از ۱۴۰۰ عکس است.

موزه فیفا، آثار، اسناد و عکس‌های مهمی از فدراسیون بین‌المللی فوتبال را جمع‌آوری، نمایش و نگهداری می‌کند. هدف این موزه ایجاد ارتباط و انتقال یادگارهایی از میراث فوتبال به مردم است و نشان می‌دهد که چگونه این ورزش رشد کرده و به یک فرهنگ جهانی تبدیل شده است.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۳۶۹۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت