«توحید» تفسیرهای آیات قرآن را به نمایش گذاشت/ نگارگری ایرانی‌ترین هنر تجسمی

نمایشگاه «توحید» آثار نگارگری امیرحسین آقامیری با موضوع تفسیر آیات قرآن کریم در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری گشایش یافت.

«توحید» تفسیرهای آیات قرآن را به نمایش گذاشت/ نگارگری ایرانی‌ترین هنر تجسمی

نمایشگاه «توحید» آثار نگارگری امیرحسین آقامیری با موضوع تفسیر آیات قرآن کریم با هدف انتقال مفاهیم دینی و ارزشی روز دوشنبه (۲۱ آذر) با حضور علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، امیرحسین آقامیری هنرمند حوزه نگارگری و تذهیب و جمعی از مسئولان و هنرمندان در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

سوره مبارکه قیامت، شهید، حضرت یوسف (ع)، گذر حضرت موسی (ع) از دریا، نفس (آدم و حوا)، حضرت عباس(ع)، شُکر، ذوالفقار، حضرت یونس (ع)، سوره مبارکه تکاثر (افزون‌طلبی)، ضامن آهو، برکت، درجات، اسرای کربلا، رزق و روزی و شعبان از جمله عنوان‌ها و مضامین آثار این نمایشگاه هستند که با تکنیک‌های گواش و آبرنگ به تصویر درآمدند.

آقامیری درباره ویژگی‌های آثار نمایشگاه «توحید» به خبرنگار ایرنا اظهارداشت: آثاری که در این نمایشگاه، ارایه شده است، بخشی از آثار قرآنی است که طی ۲۹ سال اخیر به تصویر کشیده‌ام، حوزه فعالیت‌های من در زمینه آثار قرآنی از سال ۱۳۷۳ آغاز شد، حدود ۸۰ اثر قرآنی دارم که در نمایشگاه «توحید» ۳۰ اثر از آنها به نمایش گذاشته شده است.

وی گفت: در این آثار سعی ام بر این بوده است که موضوع‌های شناخته شده قرآنی یا موضوع‌هایی که نیاز به تفسیر داشته را به تصویر بکشم؛ رسالت ما این است که بتوانیم مفاهیم، موضوع‌ها و اصل آیات را تصویر کنیم نه کلمات را، هدف من فقط تصویرگری نبوده است و اینکه آیه یا سوره‌ای را بخوانم و آن را به تصویر بکشم بلکه دوست داشتم مفاهیم، تفسیر، اصل آیات و برداشتی که از آنها را داشتم را بتوانم به نوعی با زبان تصویر به مخاطب منتقل کنم و آثارم تاثیری در مخاطب داشته باشد.

«توحید» تفسیرهای آیات قرآن را به نمایش گذاشت/ نگارگری ایرانی‌ترین هنر تجسمی

نگارگری ایرانی‌ترین هنر تجسمی است

معاون هنری حوزه هنری نیز درباره ضرورت برپایی نمایشگاه «توحید» اظهارداشت: هنر نگارگری یکی از اصلی‌ترین هنرهای ایرانی است، می‌توان گفت ایرانی‌ترین هنر تجسمی ما هنر نگارگری است، تلفیق این هنر با مفاهیم قرآنی و دینی و اقتباس از سوره‌ها، آیات، مباحث و داستان‌های قرآنی، جلوه خاص و ویژه دارد.

فروزانفر بیان کرد: استاد امیرحسین آقامیری یکی از شاخص‌ترین هنرمندان حوزه نگارگری است که در مجموعه حوزه هنری افتخار همکاری و تعامل با ایشان را داشته و داریم و نمایشگاه «توحید» یک برون دادی از مجموعه فعالیت‌های ایشان در طول سال‌های گذشته است. برپایی این نمایشگاه و نمایش آثار استاد آقامیری، نوع نگاهی که در ذهن این هنرمند طی این سال‌ها شکل گرفته است و نمایش مضامین قرآنی با زبان هنر و بهره‌مندی از ظرفیت‌های هنر نگارگری برای بیان مفاهیم و مضامین قرآنی هدف اصلی این نمایشگاه و اقدامی ارزشمند است، همچنین تمامی آثار این نمایشگاه عالی است.

نمایشگاه «توحید» تا پنجم دی روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ میزبان علاقه‌مندان است.

امیرحسین آقامیری متولد ۱۳۵۰ تهران است، وی فارغ‌التحصیل لیسانس رشته نقاشی از دانشگاه سوره است. تدریس و آموزش در رشته نگارگری و تذهیب را از سال ۱۳۷۷ در دانشگاه‌های تهران، شاهد و علمی‌کاربردی آغاز کرد که همچنان نیز ادامه دارد. در کارنامه هنری آقامیری، تاکنون خلق بیش از ۹۰ اثر نگارگری به چشم می‌خورد که ۴۷ اثر آن الهام گرفته از موضوع‌های قرآنی تلفیق هنرهای نگارگری و تذهیب همراه با بهره‌گیری از آیات قرآنی است. وی تاکنون در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی داخلی و خارجی متعددی شرکت داشته است. آقامیری با شرکت در جشنواره‌ها و رقابت‌های هنری ملی و بین‌المللی در بخش نگارگری و تذهیب نیز موفق به کسب بیش‌ از ۱۰رتبه نخست شده است از جمله رتبه نخست نقاشی ایرانی و سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، داوری بخش‌های نگارگری و تذهیب در رقابت‌های هنری ملی و بین‌المللی نیز از دیگر فعالیت‌های این هنرمند است که می‌توان به داوری در ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و داوری دومین و چهارمین دوره هنرهای تجسمی استانی حوزه هنری اشاره کرد.

همچنین نمایشگاه نگارگری گروهی استاد امیرحسین آقامیری و هنرجویان با عنوان «نگارگران» اردیبهشت امسال در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی برپا شد.

«توحید» تفسیرهای آیات قرآن را به نمایش گذاشت/ نگارگری ایرانی‌ترین هنر تجسمی

منبع: ایرنا
کد مطلب: ۳۶۴۴۴۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت