آقای «ون‌گوگ» هنوز جنجال به پا می کند!

«ون‌گوگ» همیشه در مرکز توجه بوده است اما سال ۲۰۲۲ فوق العاده قابل توجه بوده است. این سال شامل اکتشافاتی بود، مانند اثر انگشت وینسنت که بر روی نقاشی باغ زیتون در موسسه هنر مینیاپولیس یافت شد و یک خودنگاره مخفی که زیر سر یک زن دهقان در گالری ملی اسکاتلند نقاشی شده بود. از اتفاقات ناخوشایند نیز به حملات آزاردهنده معترضان آب و هوایی می‌توان اشاره کرد که در جریان آن سه اثر ون‌گوگ در لندن و رم هدف قرار گرفتند.

آقای «ون‌گوگ» هنوز جنجال به پا می کند!

با کم شدن همه‌گیری کرونا، نمایشگاه‌های ون‌گوگ هم رونق گرفتند. سال ۲۰۲۲ با خودنگاره‌های ون‌گوگ در گالری کورتالد لندن آغاز شد و در آن ۱۵ نقاشی از ۳۵ نقاشی به جای مانده از این هنرمند جمع‌آوری شد.

مسلماً مهمترین نمایشگاه سال ۲۰۲۲ ون‌گوگ در آمریکا در مؤسسه هنر دیترویت (۲ اکتبر تا ۲۲ ژانویه ۲۰۲۳) است. این نخستین نمایشی است که داستان چگونگی کشف آثار وینسنت توسط هنردوستان آمریکایی را در اوایل قرن بیستم با بیش از ۷۰ اثر به نمایش می گذارد.

طرفداران ون‌گوگ در ایالات متحده امسال با نمایش‌هایی از جمله «از نگاه وینسنت: ون‌گوگ و منابع او» در موزه هنر سانتا باربارا (۲۷ فوریه تا ۲۲ مه)، اوقات خوشی را سپری کردند.

«ون‌گوگ و درختان زیتون»‌ دیگر نمایشگاهی بود که در سال جاری میلادی در موزه هنر دالاس برگزار شد و سپس در موزه ون‌گوگ در آمستردام ادامه پیدا کرد.

آقای «ون‌گوگ» هنوز جنجال به پا می کند!

از دیگر نمایشگاه‌هایی که در موزه ون‌گوگ واقع در آمستردام برگزار شد،‌ به «سیب‌زمینی‌خورها: اشتباه یا شاهکار؟» می‌توان اشاره کرد.

در این سال شاهکارهای «ون‌گوگ» از موزه کرولر ـ مولر در هلند به ژاپن و ایتالیا سفر کردند.

اما نمایشگاه‌های مشهور به نمایشگاه‌های غوطه‌ور بودند که جمعیت زیادی از مردم را در شهرهای مختلف جهان به آثار هنری این هنرمند جذب کردند.

در سال‌های اخیر نمایشگاه «ون‌گوگ زنده: تجربه کردن»‌ در مجموع ۸.۵ میلیون بازدیدکننده داشته است.

در مورد اضافه شدن آثار هنری «ون‌گوگ» به موزه‌ها نیز به اضافه شدن چهار اثر این هنرمند به موزه هنر متروپولیتن نیویورک می‌توان اشاره کرد. یک موزه در مونیخ نیز یکی از نخستین آثار هنری این هنرمند را به مجموعه خود اضافه کرد. البته تمام این آثار روی کاغذ خلق شده‌اند. تابلوهای نقاشی «ون‌گوگ» تقریبا همیشه برای موزه‌ها بسیار گران بوده‌اند.

آقای «ون‌گوگ» هنوز جنجال به پا می کند! «باغ میوه و سرو» اثر «ون گوگ»‌

اما فروش آثار این هنرمند در سال جاری نیز نکات قابل توجهی به همراه داشت. تابلو نقاشی «باغ میوه و سرو»  در ماه نوامبر در حراجی کریستیز به قیمت ۱۱۷ میلیون دلار فروخته شد. این نقاشی یکی از آثار هنری بود که از مجموعه متعلق به «پل آلن»، بنیانگذار فقید مایکروسافت در حراجی ارائه شد. با این فروش رکورد جدیدی برای آثار «ون‌گوگ» به ثبت رسید. هویت خریدار جدید این نقاشی مشخص نیست.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۷۵۳
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت