برگزاری دومین شب چهره‌های هنری۱۴۰۱/هنرمندان رادر همه ابعاد ببینید

شب چهره‌های هنری سال ۱۴۰۱ در رشته‌های هنرهای تجسمی، ادبیان پایداری، انقلاب و دفاع مقدس و طنز شامگاه شنبه ۲۶ فروردین ماه در حوزه هنری برگزار شد.

برگزاری دومین شب چهره‌های هنری۱۴۰۱/هنرمندان رادر همه ابعاد ببینید

مراسم هفته هنر انقلاب «هنر متعهد به حقیقت» با برگزاری دومین شب چهره‌های هنری سال ۱۴۰۱ در رشته‌های هنرهای تجسمی، ادبیات، طنز و ادبیات پایداری شامگاه شنبه ۲۶ فروردین ماه در محوطه باز حوزه هنری برگزار شد.

در مراسم شب دوم معرفی چهره هنر سال ۱۴۰۱، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، محمد زرویی نصرآباد سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، چهره‌های ادبی و هنری چون مرتضی اسدی، راضیه تجار، حسین عصمتی، محمد حبیبی، مسعود نجابتی، محمدرضا دوست محمدی، احسان آقایی و … حضور داشتند.

معرفی چهره هنر سال ۱۴۰۱ طنز؛ مهرداد صدیقی

عباس حسین‌نژاد، مدیر دفتر طنز حوزه هنری در ابتدای مراسم روی صحنه دعوت شد و درباره انتخاب چهره سال در این حوزه بیان کرد: در دفتر طنز حوزه هنری و با همراهی شورایی که برای انتخاب این چهره تشکیل شد به سه برنامه و شخص رسیدیم؛ اول، برنامه «دی‌بی‌سی»، دوم برنامه «من لهجه دارم» که کاری از امید مهدی‌نژاد است و در فضای مجازی بسیار گل کرده است و تاکید بر هویت ملی و پاسداشت هنری دارد. سوم نیز رمان «آب‌نبات نارگیلی» از مهرداد صدیقی است که بسیار پرتیراژ بوده و در امتداد دیگر کتاب‌های پرفروش او با نام‌های مشابه بوده است.

در ادامه به دلیل حضور نداشتن مهرداد صدیقی نویسنده توانای طنز گرگانی، لوح تقدیر و تندیس چهره هنر انقلاب برای او کنار گذاشته شد.

برگزاری دومین شب چهره‌های هنری۱۴۰۱/هنرمندان رادر همه ابعاد ببینید

چهره سال ۱۴۰۱ در ادبیات پایداری (انقلاب و دفاع مقدس)؛ هدایت‌الله بهبودی و گلستان جعفریان

مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در این بخش در سخنانی گفت: در ارتباط با خاطرات زنان در جنگ باید دو نکته را متذکر شوم؛ اول اینکه صدای جنگ با صدای زنان بلندتر می‌شود. دوم اینکه زن‌ها علاوه بر اینکه در جنگ حضور دارند، پدر، بردار، پسر و همسرشان نیز حضور دارند و از این جهت، یک زن از ۵ جهت در جنگ سهیم است و به همین دلیل صدای جنگ را بلندتر می‌کند.

وی بیان کرد: جنگ‌ها میدان واقعیت است و بهترین شیوه نقل‌قولش استفاده از روایات افرادی است که در جنگ‌ها حاضر هستند و زنان در این حیطه بهترین آثار را پدید آورده‌اند.

در بخش ادبیات انقلاب، محسن غنی‌یاری مدیر مرکز تحقیق و مطالعات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری نیز بیان کرد: یکی از بخش‌های مهمی که از دوره پهلوی غافل شدیم و برخی پهلوی را تطهیر می‌کنند بدون آنکه از برخی مسائل مطلع باشند، داخل زندان‌های سیاسی آنها است. هدایت الله بهبودی، مجموعه دانشنامه‌ای را در این زمینه تدوین کرده است که پرده را از کنار زندان‌های سیاسی پهلوی کنار زده و بر این اساس دیگر کسی به خودش جرأت نمی‌دهد که دوره پهلوی را تطهیر کند.

در ادامه از گلستان جعفریان برای نگارش کتاب «پاییز آمد» در بخش ادبیات دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد.

گلستان جعفریان پس از دریافت تندیسش گفت: ۲۲ سال است در حوزه پایداری قلم می‌زنم و تجربه‌هایی در این حوزه داشته‌ام. درخواستم از همه این است که هنرمندان فعال در این حوزه را در تمامی ابعاد ببینید و فقط به بخشی از آنها اکتفا نشود.

در بخش ادبیات انقلاب نیز هدایت‌الله بهبودی برای نگارش دانشنامه «زندان سیاسی در دوره پهلوی» به عنوان چهره هنر سال معرفی شد و چون خودش حضور نداشت ناصر تفرشی مدیر اجرایی این دانشنامه لوح و تندیسش را دریافت کرد.

معرفی چهره هنر سال ۱۴۰۱ ادبیات (شعر و داستان)؛ مهدی جاندار و علی اصغر عزتی پاک

در ادامه، محمدرضا شرفی خبوشان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: در دو رشته داستان و شعر انقلاب اسلامی سخن گفتن از چهره سال بسیار سخت است، چراکه نویسندگان بسیاری دین خودشان را به انقلاب و دفاع مقدس ادا کرده‌اند اما نگاه ریشه‌ای و آینده‌نگر داشتن به این معناست که تنها به خلق اثر اکتفا نشود، بلکه باید زمینه را برای قدم برداشتن جوانان مساعد کنیم تا معرفت کسب کنند و در واقع معرفت انقلاب را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. بهترین گزینه نیز علی اصغر عزتی پاک است که بهترین سال‌های عمرش را نثار جستن و دریافتن فنون این حوزه کرده است و باید به او بالید.

برگزاری دومین شب چهره‌های هنری۱۴۰۱/هنرمندان رادر همه ابعاد ببینید

وی همچنین بیان کرد: در شعر باید با جان نوشت و قلم را در روح زد تا کلمه‌ای که نشان دهنده روزگار ماست، پدید آید و باید به زبانی ماندگار سخن گفت که مهدی جهاندار بهترین انتخاب برای چهره شعر انقلاب بود.

سپس، علی اصغر عزتی پاک برای تألیف کتاب «اجاره نشین خیابان الامین» و مهدی جاندار به ترتیب به عنوان چهره هنر سال ۱۴۰۱ در ادبیات و شعر دریافت کردند.

برگزاری دومین شب چهره‌های هنری۱۴۰۱/هنرمندان رادر همه ابعاد ببینید

معرفی چهره هنر سال ۱۴۰۱ هنرهای تجسمی

محمد زرویی نصرآباد سرپرست مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در بخش پایانی این مراسم درباره چهره‌های سال هنرهای تجسمی توضیح داد: در بخش هنرهای تجسمی، طبق آئین نامه، شورایی متشکل از سیدعباس میرهاشمی، نادر قشقایی و امیر عبدالحسینی تشکیل شد و پس از بررسی‌های مختلف، مسعود نجابتی به عنوان چهره سال ۱۴۰۱ در گرافیک، مینا صدری به عنوان چهره سال ۱۴۰۱ در نگارگری، محمدرضا دوست محمدی به عنوان چهره سال ۱۴۰۱ در تصویرسازی و محمدحسین نیرومند به عنوان چهره سال ۱۴۰۱ در کاریکاتور انتخاب شدند.

مسعود نجابتی هنرمندی که به تازگی در رویداد بین‌المللی «فتح قریب» در مرز سرزمین‌های اشغالی و از لبنان بازگشته، پس از دریافت تندیس و لوح تقدیر، گفت: به طرق مختلف تلاش کردم تا در این مراسم حضور نداشته باشم و جا را برای جوان‌ها و هنرمندانی که استحقاق بیشتری دارند، باز کنم چراکه هم پیشکسوت‌ها کارهای موثرتری از من دارند و هم نسل جوانی ظاهر شده‌اند که جلوتر از ما فعالیت می‌کنند. در هر حال خودم را لایق این مقام نمی‌دانم.

مینا صدری هنرمند باسابقه نگارگر نیز به دلیل خلق تندیس «رزمنده»، محمدرضا دوست محمدی نیز برای تصویرسازی شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و محمدحسین نیرومند نیز برای برگزاری نمایشگاه پوستر «کار خودشونه» به ترتیب به عنوان چهره‌های هنر سال در رشته نگارگری، تصویرسازی و کاریکاتور معرفی و تجلیل شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
کد مطلب: ۳۶۷۱۰۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت