استاد عبد الحمید نعمتیان درگذشت

استاد هنرمند، عبدالحمید نعمتیان که از اساتید پیشکسوت رشته نازک‌کاری بود، در سن ٩٣ سالگی بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

استاد عبد الحمید نعمتیان درگذشت

هنر نازک‌کاری حدود یک قرن ‌و ‌نیم قدمت دارد و به گفته استادکاران این رشته، بنیان‌گذار این هنرصنعت زیبا در سنندج استاد مرحوم نعمت‌الله نعمتیان پدر مرحوم استاد عبدالمجید نعمتیان بوده که بعداً به استاد عبدالحمید منتقل شده است.

 

کسب نشان ملی همای زرین و کسب گواهینامه درجه‌یک هنری که معادل مدرک دانشگاهی دکترا می‌باشد، از جمله افتخارات این پیشکسوت حوزه صنایع‌دستی کردستان بود.

اهدای چهار اثر با‌ ارزش از سه نسل خانواده نعمتیان، شامل: قلمدان اثر استاد نعمت‌الله سنندجی ساخت ۱۲۸۶ هجری شمسی، اثر آینه ساخته مشترک استاد نعمت‌الله سنندجی و خراطی پایه‌های آن توسط استاد محمد‌امین زبیری ساخت ۱۲۸۱ هجری شمسی، قلمدان اثر استاد عبدالمجید نعمتیان فرزند استاد نعمت‌الله ساخت ۱۳۱۰ هجری شمسی و قلمدان اثر استاد عبدالحمید نعمتیان فرزند استاد عبدالمجید نعمتیان و نوه استاد نعمت‌الله ساخت ۱۳۹۶ توسط این خانواده هنرمند به موزه مردم‌شناسی خانه کُرد از جمله افتخارات این خانواده هنرمند بود.

 از دیگر افتخارات و فعالیت‌های زنده‌یاد عبدالحمید نعمتیان می‌توان به شرکت در نمایشگاه بین‌المللی نیویورک در سال ١٣٥٤ به همراه ١٠٠ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایران و حضور در نمایشگاه لندن در سال ١٣٥٥ به همراه مرحوم بهزادیان(دایی ایشان) اشاره کرد.

خدمات سه نسل از خانواده نعمتیان موجب شده سنندج و کردستان به‌عنوان مهد نازک‌کاری ایران اسلامی شناخته شود. این ضایعه اسفناک را به خانواده آن مرحوم، خانواده بزرگ صنایع‌دستی و جامعه هنرمندان تسلیت و تعزیت عرض می‌نماییم.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۹۷۶۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت