راز جدید مرمرهای مشهور

نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که «مرمرهای پارتنون» در گذشته رنگ‌آمیزی شده بودند و در ساخت آن‌ها از طراحی‌های پیچیده استفاده شده بود.

راز جدید مرمرهای مشهور

گروهی از باستان‌شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مجسمه‌های باستانی و مشهور به «مرمرهای پارتنون» در ابتدا با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی شده بودند. براساس مقاله‌ای که اخیرا در ژورنال «آنتیکیتی» ‌منتشر شده، ‌نکته قابل توجه درباره یافته‌های جدید این است که حتی قسمت‌های پشتی مجسمه‌ها نیز رنگ‌آمیزی شده بود، به صورتی که رنگ‌ها و طرح‌های به‌کاررفته در پشت مجسمه‌ها پس از نصب آن‌ها دیگر قابل مشاهده نبوده است.

قدمت این مجسمه‌ها که در ابتدا برای تزئین «پارتنون»؛ معبدی برای «آتنا» ایزدبانوی یونانیان باستان ساخته شده بود، به قرن پنجم پیش از میلاد بازمی‌گردد.

این مرمرها از سال ۱۸۱۶ میلادی در «موزه بریتانیا» ‌ واقع در لندن نگهداری شده‌اند و استرداد آن‌ها به یونان موضوع کشمکش چندین‌ساله بوده است.

با اینکه رنگ به ندرت روی آثار باستانی باقی می‌ماند، اما از مدت‌ها قبل این فرضیه مطرح شده بود که مرمرهای «پارتنون» با رنگ‌های سرزنده و روشن رنگ‌آمیزی شده بودند. با این وجود بررسی‌ها و تحقیقات قبلی هیچ اثری از رنگ‌دانه روی این مجسمه‌ها پیدا نکرده بود.

راز جدید مرمرهای مشهور

اکنون محققان موفق شده‌اند با استفاده از فناوری تصویربرداری دیجیتالی این مجسمه‌های ۲۵۰۰ساله را در مقیاس میکروسکوپی بررسی کنند. نتیجه از انتظارات فراتر رفت و مقدار قابل‌توجهی از رنگ روی این مجسمه‌ها پیدا شد.

از جمله قابل‌توجه‌ترین مورد این یافته‌ها، به کشف مقدار زیادی از رنگ آبی مصری روی ۱۱ مورد از مجسمه‌های پایه‌دار و یک مجسمه انسان می‌توان اشاره کرد.

علاوه‌بر این رگه‌های کوچکی از رنگ‌دانه‌های سفید و بنفش روی این مجسمه‌ها پیدا شد.

راز جدید مرمرهای مشهور

محققان از دلایل احتمالی تصمیم آتنی‌ها برای رنگ‌آمیزی مجسمه‌های معبد «آتنا» به زیباتر کردن آن‌ها و کمک به مشخص شدن این مجسمه‌ها از فاصله دور، اشاره کرده‌اند.

راز جدید مرمرهای مشهور

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۷۱۲۵۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت