ماجرای توهین مجری شبکه دوم سیما به لباس کُردی و شغل چوپانی چیست؟/ ویدیو

سرنا_در جریان یک برنامه زنده از شبکه دوم سیما، محمد جعفر خسروی، مجری برنامه از مهمان برنامه سؤال می کند این لباسی که پوشیده‌اید، چیست؟ و همین سخن کوتاه، باعث شد موجی از انتقاد و اعتراض در شبکه های اجتماعی رخ دهد.

از دیروز ویدیویی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که در آن یک مجری تلویزیونی خطاب به مهمان برنامه می گوید: «این لباس چوپانی که پوشیده اید چیست؟» و بسیاری این سوال را توهین به کُردها و لباس و سنت آن ها و همچنین چوپانی می دانند. در جریان یک برنامه زنده از شبکه دوم سیما، محمد جعفر خسروی مجری برنامه از مهمان برنامه که دکتر فریبرز عزیزی است سوال می کند این لباس چوپانی که پوشیده اید چیست و او پاسخ می دهد: این لباس یادگار کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است. همین سخنان کوتاه دو طرف کافی بود تا موجی از انتقاد و اعتراض در شبکه های اجتماعی رخ دهد.

محمد جعفر خسروی، مجری برنامه شبکه دو که لباس کُردی مهمان برنامه را لباس چوپانی خطاب می کند

بسیاری از هموطنان کُرد زبان این لباس را بخشی از فرهنگ غنی خود دانسته و صحبت های محمد جعفر خسروی مجری شبکه دوم سیما را توهین به خود دانسته اند. کاربران معترض توییتر با راه انداختن هشتگ #لباس_ کُردی و #لباس_چوپانی به این موضوع واکنش نشان داده اند.

کاربری در این باره نوشته است:

در جواب آن مجری صداوسیمای ج.ا که به #لباس_کُردی توهین کرد و گفت این چه #لباس_چوپانی ست که بر تن کردی کُردها نمیگویند«ممنون»بلکه هنوز همانند ایرانیان باستان میگویند «سپاس»، نمیگویند«عید مبارک» میگویند«نوروز پیروز»و همین هاست که کُردی را به یکی از زبانهای کهن ایرانی تبدیل کرده است.

کاربری دیگر می نویسد:

اقای مجری صدا و سیمای ملی!! چوپانی یکی از قدیمی ترین شغل های تاریخ بشره چوپانی در امریکا استرالیا و امثالهم از ارزشمند ترین و بهترین مشاغله هیچ جای دنیا چوپان گفتن به کسی توهین نیست فقط در مملکت شماست ک از این لفظ استفاده میشه.

یک کاربر دیگر توییتر نیز نوشته است:

لباس محلی اقوام ایران نماد هویت، اصالت و فرهنگ غنی این سرزمین است. تار و پود این لباسهای محلی با شرافت تنیده شده…

لازم به ذکر است که لباس کُردی مهمان برنامه «فرنجی» یا «کوله بال» نام دارد که از پشم بز یا گوسفند ساخته شده و به دلیل نفوذ ناپذیر بودن در برابر سرما، لباس مناسبی برای نواحی کوهستانی و سردسیر به شمار می آید.

منبع: روزیاتو

کد مطلب: ۱۸۹۸۰۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر