دستگیری ۷۰ روزنامه‌نگار در میانمار

سرنا_یک روزنامه‌نگار آمریکایی حین خروج از میانمار در فرودگاه بازداشت شد.

گاردین نوشت: در جدیدترین مورد دستگیری ده‌ها خبرنگار و سردبیر از زمان کودتا در میانمار، روز دوشنبه «دنی فنستر» روزنامه‌نگار آمریکایی رسانه «فرونتیر میانمار» حین خروج از میانمار به مقصد کوالالامپور در فرودگاه بین‌المللی یانگون واقع در میانمار دستگیر شد.

«فرونتیر میانمار» در بیانیه‌ای اعلام کرد، از علت دستگیری «دنی» مطلع نیست و خواستار آزادی هر چه سریعتر او است. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز خواستار آزادی «فنستر» شده است.

بیش از ۷۰ روزنامه‌نگار در ماه‌های اخیر توسط ارتش میانمار در راستای جلوگیری از پوشش مستقل خبرهای اعتراضات ضدکوتا دستگیر شده‌اند. ارتش همچنین مجوز برخی از روزنامه‌ها را باطل کرده و به برخی از دفترهای خبری یورش برده است.

«فنستر» یکی از چندین روزنامه‌نگار خارجی به شمار می‌رود که از زمان آغاز کودتا در میانمار بازداشت شده‌اند. به گفته «اسوشیتدپرس»، «ناتان مانگ» شهروند آمریکا و سردبیر «کامیوت مدیا» نیز از دیگر روزنامه‌نگاران خارجی دستگیر شده است.

روز دوشنبه بستگان یکی از روزنامه‌نگاران وبسایت خبری مستقل «میانمار ناو» که سه ماه پیش دستگیر شده بود نیز اعلام کردند، نگران وضعیت سلامت او هستند و اجازه ملاقات با او را پیدا نکرده‌اند.

«انجمن رسیدگی به زندانیان سیاسی» در برمه اعلام کرده است هنوز ۴۸ روزنامه‌نگار توسط ارتش زندانی هستند و ۵۴۰۸ نفر از زمان آغاز کودتا تاکنون دستگیر شده‌اند که اغلب آن‌ها همچنان زندانی باقی مانده‌اند.

منبع: ایسنا

کد مطلب: ۲۰۸۰۴۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر