تدوینگر «ابلق» و «شبی که ماه کامل شد» مهمان امروز «نردبان»

سرنا_حمید نجفی‌راد تدوینگر سینمای ایران امروز مهمان برنامه «نردبان» است.

چهل و ششمین قسمت از برنامه تلویزیونی «نردبان»، امروز ۲۱ خرداد روی آنتن شبکه مستند می‌رود. این قسمت از برنامه به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، نگاهی به مستندهایی دارد که با محوریت این موضوع ساخته شده است. در این پرونده، بخش‌هایی از مستندهای «شیشه» به کارگردانی برت هانسترا و «سوزنگرد» ساخته معصومه نورمحمدی با موضوع صنایع دستی در ایران و خارج به نمایش درمی آید و امید بلاغتی و حامد شکیبانیا درباره این سوژه کمتر مورد توجه از سینمای مستند سخن می‌گویند.

در بخش دیگر «نردبان» این هفته، شبکه مستند سراغ عاشقان دنیای مستند رفته و با عنوان «خستگی و جنون در تدوین» داستان زندگی کسانی را روایت می‌کند که عاشقانه در سینمای مستند کار می‌کنند. حمید نجفی‌راد در گفتگو با محمد حدادی شرکت کرده و درباره ۲ دهه پای میز تدوین نشستن و عاشقانه کار کردن در سینما صحبت می‌کند.

حمید نجفی‌راد تدوینگر پرکار سینما است. او تاکنون فیلم‌های مستند و سینمایی بسیاری را تدوین کرده است که از آن جمله می‌توان به فیلم‌های سینمایی «ابلق»، «شبی که ماه کامل شد»، «کشتارگاه» و فیلم‌های مستند «در جست‌وجوی فریده»، «هاسوخته» و ... اشاره کرد.

در بخش «پیشنهاد فیلم مستند» که قسمت ثابت «نردبان» است، مستندهای «نخ و سوزن» اثری از مانی پتگر و «آن زن سوزن دارد» ساخته محمد جعفری به علاقه‌مندان سینمای مستند معرفی می‌شود. همچنین آخرین بخش از گفتگو با مارتین اسکورسیزی، کارگردان مشهور سینما از شبکه مستند پخش می‌شود. مهدی باقری نیز مستند «The Other Side of Everything» را معرفی می‌کند.

«نردبان» مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور و گویندگی پگاه ماسوری جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

منبع: مهر

کد مطلب: ۲۱۰۲۱۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر