بررسی استایل کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری

سرنا_با داغ‌تر شدن بازار انتخابات، نامزد‌های انتخاباتی از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سایت و پایگاه‌های خبری بسیار زیادی به تحلیل صحبت‌های این کاندیدا‌ها در مناظرات پرداخته‌اند، اما ما امروز با هدفی متفاوت و از دیدگاهی جزئی‌تر این کاندیدا‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

در ادامه مطلب با ما باشید تا با نامزد‌های انتخاباتی امسال ریاست جمهوری و همچنین نوع پوشش و استایل آن‌ها آشنا شوید و با آگاهی بیشتری نسبت به آن‌ها تصمیم‌‍گیری نمایید.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی

یکی از کاندیدا‌های انتخاباتی ۱۴۰۰، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، سیاستمدار اصولگرا و نماینده مشهد در دورهٔ هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی است. این پزشک ۵۰ ساله، متناسب با موقعیت خود، معمولا استایلی رسمی دارد. انتخاب او معمولا کت و شلوار‌های تیره و به خصوص سورمه‌ای است. قاضی زاده هاشمی به عنوان یک پزشک، استایل نسبتا خوب و برازنده‌ای را برای مناظرات اخیر انتخاب کرده بود و می‌توان گفت مرتب‌تر از سایر کاندیدا‌ها جلوه می‌نمود.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی، کاندیدای جناح اعتدال‌گرایان و رئیس پیشین بانک مرکزی نیز به عنوان یک اقتصاددان، معمولا استایلی رسمی با کت و شلوار‌های تیره دارد. پیراهن‌های ساده سفید یا آبی روشن معمولا انتخاب اصلی او در استایلش هستند و رنگ کت و شلوار‌ها معمولا بین دو رنگ خاکستری و سورمه‌ای متغیر می‌باشند. اگر بخواهیم جزئی‌تر به استایل عبدالناصر همتی نگاه کنیم، باید بگوییم که انتخاب کت و شلوار کمی کوچک‌تر می‌توانست انتخاب بهتری برای او باشد.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

سعید جلیلی

از آن جایی که سعید جلیلی در دوره‌های پیش نیز اعلام کاندیداتوری نموده بود، تغییر ظاهر او از سال ۹۲ تاکنون بسیار محسوس بوده و از چشم مخاطبین مناظرات به دور نماند. استایل این سیاستمدار اصولگرا از سال ۹۲ تغییر چندانی نکرده، اما مو‌های او سفیدتر شده و مدل موهایش نیز تغییر کرده است. جلیلی در انتخاب کت‌های خود معمولا متنوع‌تر عمل می‌کند و رنگ‌های مختلف کت‌ها را به تن می‌کند. هرچند که او برای مناظرات تنها کت و شلوار‌های تیره را ترجیح داد.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

اگر بخواهیم به جزئیات ظاهری سعید جلیلی بیشتر بپردازیم، باید بگوییم که نوع ریش نسبتا بلند و پرپشت او در جمهوری اسلامی نشان‌دهنده تیپی از اصولگرایان سنتی است که به شدت بر نظام پایبند بوده و سنتی‌تر از اصولگرایان تحول خواه برخورد می‌کنند.

محسن مهرعلیزاده

مهرعلیزاده نیز، از دیگر کاندیدا‌های انتخاباتی مستثنی نیست و معمولا به دلیل موقعیت سیاسی خود، با استایل‌های رسمی در انظار ظاهر می‌شود. البته مهرعلیزاده با کت وشلوار‌های متنوع‌تر از جمله کت و شلوار‌های راه راه نیز دیده شده است. هرچند که انتخاب او نیز برای مناظرات، کت و شلوار و پیراهن‌های ساده بود.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

مهرعلیزاده بر خلاف سعید جلیلی ریش کوتاه‌تر و به نوعی ته ریش دارد. ته ریش در نظام جمهوری اسلامی نشانگر مدیران عمگرای کشور است. مهرعلیزاده مدیر عملگرایی است که بهبود اقتصادی ممکلکت را بر بهبود سیاسی آن اولویت می‌داند و برای تحقق آن در تلاش است.

سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی تنها روحانی میان کاندیدا‌های انتخاباتی است و به طبع نوع پوشش او متقاوت از سایر کاندیداهاست. عمامه و عبا را می‌توانیم اصلی‌ترین بخش‌های پوشش روحانیون بدانیم. اما گفته‌ها حاکی از این است که ابراهیم رئیسی در مناظرات، نوع دیگری از عمامه، که حالتی رسمی‌تر و متفاوت از عمامه عادی دارد، بر سر گذاشته بود. عمامه صد رج تبریزی یا تیپ نجفی نام این نوع از عمامه‌های شیک است.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

نوع ریش ابراهیم رئیسی نوع ریش یک روحانی است. ریش نسبتا بلند و البته مرتب. اگرچه روحانیون ارشد کشور پیش از دولت خاتمی، ریش خود را سنتی و طبیعی نگه می‌داشتند، اما پس از دولت خاتمی، روحانیون ارشد کشور موظف بودند ریش‌های خود را مرتب کرده و از حالت سنتی آن خارج نمایند. ریش ابراهیم رئیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

محسن رضایی

محسن رضایی، که می‌توان گفت در سال‌های اخیر پای ثابت انتخابات ریاست جمهوری بوده است، تغییر چهره بسیار زیادی در سال‌های اخیر داشته است و همین تغییر چهره و احتمال تزریق ژل و بوتاکس او در این روزها، سوژه کاربران فضای مجازی بوده است. رضایی که هم‌اکنون به‌عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کند نیز معمولا کت و شلوار‌های تیره بر تن دارد و در یکی از مناظرات انتخابات امسال نیز کت و شلواری مشکی رنگ به تن کرده بود.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

محسن رضایی نیز مانند مهرعلیزاده، ریش نسبتا کم پشت و پروفسوری مانندی دارد. مدل ریش این کاندیدا نیز مانند مهرعلیزاده، نشان از عملگرا بودن وی در مدیریت دارد. محسن رضایی نیز از آن دسته مدیرانی است که بهبود اقتصادی را ارجح بر بهبود سیاسی مملکت می‌داند.

علیرضا زاکانی

زاکانی که پیشتر در سال‌های ۹۲ و ۹۶ نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده و رد صلاحیت شده بود، امسال توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت شد. این سیاستمدار اصولگرا معمولا کت و شلوار‌های روشن را ترجیح می‌دهد و رنگ‌های طیف رنگ خاکی و طوسی بیشتر بر تن او دیده می‌شوند، اما این کاندیدا نیز برای مناظره کت و شلوار‌های تیره را انتخاب نمود، که البته باید گفت انتخاب بسیار درستی نموده است.

بررسی پوشش تمام کاندیدا‌های انتخابات ریاست حمهوری

ریش بسیار کم پشت زاکانی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد. این نوع از ریش در جمهوری اسلامی نشان از اصولگرایان تحول خواه دارد. اصولگرایانی که با تکیه بر نظام خواستار ایجاد تحولاتی در نظام هستند.

منبع: برترین ها

کد مطلب: ۲۱۰۳۵۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر