واقعیت‌های ایران که در رسانه‌های پاکستان سانسور می‌شود

سرنا_طاهر ملک در دیدار با جعفر روناس گفت که بیشتر منابع خبری شبکه‌ها و روزنامه‌های پاکستان درباره تحولات ایران را خبرگزاری‌های غربی تشکیل می‌دهند و واقعیت‌های میدانی ایران سانسور می‌شود.

طاهر ملک، رئیس دپارتمان ارتباطات جمعی و مطالعات رسانه‌ای دانشگاه گیفت و از خبرنگاران ارشد و صاحب نام در پاکستان و دکتر عمر عادل از فعالان رسانه‌ای و فرهنگی این کشور با جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور دیدار و درباره ارتباطات رسانه‌های دو کشور برای توسعه روابط فرهنگی، هنری و گردشگری به تبادل نظر پرداختند.

طاهر ملک با ۳۰ سال تجربه در حوزه رسانه و مجری برنامه سیاسی «خبر است» در شبکه GNN با اشاره به ضرورت همکاری‌های رسانه‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و پاکستان گفت: متاسفانه بیشتر منابع خبری شبکه‌ها و روزنامه‌های پاکستان درباره تحولات ایران را خبرگزاری‌های غربی تشکیل می‌دهند و واقعیت‌های میدانی در ایران با سانسور و با نگاه غربی در پاکستان منعکس می‌شود.

وی بر ضرورت تبادلات خبری بین ایران و پاکستان برای درک بهتر تحولات دو کشور تاکید کرد و افزود: دو کشور در این زمینه دارای ظرفیت‌های سرشاری هستند که متاسفانه تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.

طاهر ملک اضافه کرد: تردد خبرنگاران و اصحاب رسانه از پاکستان به ایران و بالعکس می‌تواند به انعکاس و بازتاب وسیع ظرفیت‌های موجود بین دو کشور در حوزه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری در رسانه‌های ملی و محلی و در نهایت به رشد توسعه روابط فیمابین در همه زمینه‌ها منجر شود.

خبرنگار ارشد پاکستان همچنین فعالیت خانه‌های فرهنگ ایران در شهرهای مختلف این کشور بویژه در لاهور مرکز ایالت پنجاب را برای مردم مهم دانست و گفت: به دلیل اشتراکات تاریخی، مذهبی و فرهنگی بین دو کشور برادر و مسلمان، مردم پاکستان از طریق خانه‌های فرهنگ ایران می‌توانند با هویت ملی و تاریخی خود بیشتر آشنا شوند.

جعفر روناس وابسته فرهنگی کشورمان در پاکستان نیز با بیان اهمیت نقش رسانه‌های تصویری و نوشتاری در پاکستان برای توسعه روابط بین دو کشور گفت: رسانه‌های غربی و صهیونیستی با تبلیغات غلط و نادرست سعی می‌کنند چهره ایران و پاکستان را در سطح بین‌المللی مخدوش جلوه دهند.

وی افزود: صرفاً برخی از اخبار گزینشی دو کشور توسط مافیای رسانه‌ای غرب بزرگنمایی و داغ می‌شود، به نوعی که مردم عادی در معرض بمباران اخبار برشی و غلط قرار می‌گیرند. بنابراین ضرورت حضور فعالان رسانه‌ای دو کشور در صحنه بین‌الملل یک ضرورت است.

روناس همچنین خواهان تعامل و همکاری بیشتر رسانه‌های ایران و پاکستان شد و گفت: راه‌های ایجاد ارتباط مستقیم بین رسانه‌های دو کشور را امکان‌سنجی و دستور کار قرار خواهد داد. بدین منظور طی روزهای آتی بازدیدی از باشگاه خبرنگاران Press Club و مسئولان آن خواهد داشت.

منبع: مهر

کد مطلب: ۲۱۰۶۲۴
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت