نعمیه نظام دوست: ما با جان مان بازی کردیم

نعیمه نظام دوست با اعتقاد بر اینکه مخاطبان این روزها بیشتر نیاز به تماشای کارهای مفرح و طنز دارند، گفت: تلویزیون مثل گذشته نیازمند آثار هنرمندانی همچون مهران مدیری و رضا عطاران است. آثار این هنرمندان واقعا حس خوبی برای مخاطب ایجاد می کرد. الان هم ضروری است مخاطبان دوباره چنین حسی را نسبت به آثار تلویزیون داشته باشند.

مدتهاست کار کردن برایمان با ترس و توهم کرونا همراه است

این بازیگر تلویزیون و سینما در گفت وگویی با ایسنا درباره ی دشواری های کار در شرایط کرونا اظهار کرد: مدتهاست کارکردن برای ما هر روز با اضطراب و ترس، توهم کرونا و ابتلاء به آن همراه بوده است، نکند مبتلا شویم، نکند ناقل باشیم و ... . زمانی که جلوی دوربین هستیم چون ماسک نمی زنیم، شرایط، کمی برای ما دشوارتر است؛ البته عوامل پشت صحنه رعایت می کنند اما از آنجا که به هر حال باید کار می کردیم به ویژه کار کودک چراکه از ما خواسته بودند که صد درصد کار «کلبه ی عمو پورنگ» را کار کنیم، این اضطراب همیشه همراه ما بوده است.

«کلبه عموپورنگ» تداعی کننده «شهر قصه» است

وی ادامه داد: ما در اوج کرونا کار کردیم و همچنان سر کار هستیم. سال گذشته که سرکار «بچه محل» بودم و امسال هم سر کار «زن زندگی مرد زندگی» و «کلبه عمو پورنگ» هستم. این روزها «کلبه عمو پورنگ» همچنان ساخته می شود. مدتی دور بودم و تازه به این گروه پیوستم. این مجموعه دقیقا تداعی کننده «شهر قصه» است برای کسانی که از قدیم با آن آشنا هستند. برای بچه ها هم جذابیت زیادی دارد و البته یکی از اهداف ساخت این مجموعه جدا از مفرح بودن کار، این بود که بچه ها با حیوانات مهربان تر باشند و حیوانات را دوست داشته باشند.

نظام دوست که چندسالی است در حوزه کودک با داریوش فرضیایی کار می کند، درباره ی این همکاری گفت: گروه عمو پورنگ در حال حاضر یک برند در تلویزیون محسوب می شوند و این گروه سال هاست در این زمینه کودک کار می کنند. من هم هفت سالی است که به این گروه پیوستم. کار کودک دنیای شیرینی دارد، من که ژانر کاری ام چیز دیگری بود به این حوزه آمدم و عاشق کار کودک شدم.

وی درباره اینکه ساخت «کلبه عموپورنگ» تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ توضیح داد: ساخت این مجموعه تا آبان ماه ادامه دارد و ما همچنان مشغولیم. سال گذشته نیز همینطور بود، در اوج کرونا مشغول کار «بچه محل» بودیم برای اینکه بچه ها را شاد کنیم. اینطور بگویم که واقعا با جانمان بازی کردیم.

 

عروس بدجنس خانواده

نظام دوست  درباره ی مجموعه ی «زن زندگی، مرد زندگی» که در موقعیت طنز ساخته شده است، اظهار کرد: این سریال بیشتر به موضوع خانواده می پردازد و گاهی موقعیت های ظریف طنز در آن وجود دارد. کار کمدیِ آن، روی دوش چندنفر از بازیگران کمدی است اما در کل فضای دوست داشتنی دارد. من در این سریال نقش عروس بدجنس را بازی می کنم؛ البته نقشی که منفور نیست و دوست داشتنی است. فکر می کنم مخاطبان در این شرایط کرونا و فضای دشوار مجموعه را ببینند، به آن علاقمند می شوند.

مخاطبان با آثار مدیری و عطاران حس خوبی داشتند

این بازیگر با اعتقاد بر اینکه مخاطبان بیشتر نیاز به تولید کارهای مفرح و طنز دارد، گفت: تلویزیون مثل گذشته دور نیازمند آثار هنرمندانی چون آقای مدیری و آقای عطاران است. آثار این هنرمندان واقعا حس خوبی برای مخاطب ایجاد می کرد. الان هم ضروری است مخاطبان دوباره چنین حسی را نسبت به آثار تلویزیونی داشته باشند و شاهد دنیای خوبی باشند. 

 

از «نوروز ۷۳» تا «ساعت خوش» و ...

نظام دوست که خود علاقه ی زیادی به حوزه طنز دارد، درباره ی آغاز فعالیتش در بازیگری گفت: من علاقه ی بسیار زیادی به حوزه طنز دارم، اما شروع فعالیتم از تئاتر بود. از سال ۷۰ با مجموعه های تلویزیونی وارد عرصه طنز شدم. اولین کارم هم با عنوان «نوروز ۷۳ » مجموعه ای از آقای حسین فردرو بود. سال ۷۳ به گروه «ساعت خوش» آقای مدیری پیوستم و همین طور با کار کمدی پیش رفتم. البته در میانه راه کارهای جدی هم کار کردم اما به دلیل اینکه مخاطبان، من را با کارهای طنز دوست داشتند، ناخودآگاه بیشتر در این حوزه کار کردم. یا اگر فضا جدی بود نقش هایی به من واگذار می شد که رگه هایی از طنز و کمدی داشت.

او درباره ی همکاری با رضا عطاران نیز گفت: من در ساعت خوش، دریایی ها و سینمایی توفیق اجباری و هزارپا با ایشان همبازی بودم و جایشان به نظرم در تلویزیون خیلی خالی است. آقای عطاران و همین طور آقای مدیری آثاری که در تلویزیون ساختند، جزو پربیننده ترین مجموعه ها بود.

خنداندن مخاطب سخت شده است

نظام دوست اظهار کرد: البته مخاطب امروز با چند سال پیش فرق کرده است و شاید به آثار طنزی که سال ها پیش می خندید، حالا نخندد. الان خنداندن مخاطب سخت شده است. آن موقع دغدغه ها کمتر بود. نگاهمان، نگاه دیگری بود. دو شبکه بیشتر نداشتیم و اگر قرار بود یک کمدی پخش شود، معلوم بود که مورد استقبال قرار می گرفت. سر «ساعت خوش» پنج شنبه ها خیابان ها خلوت می شد و می دیدم که عوامل و بازیگران این مجموعه چقدر مورد استقبال مردم قرار می گرفتند و همه راضی بودند. الان بچه ها به دلیل وجود فضای مجازی همه فیلم های دنیا را می بینند و تشخیص می دهند. سلیقه شان عوض شده، در نتیجه با هر چیزی نمی خندند. بر همان اساس هم کمدی ها تغییر کردند. شاید شما الان پرفروش ترین فیلم کمدی تاریخ را مثلا ۲۰ سال دیگر ببینید شاید دیگر نخندید و تعجب هم کنید که چطور پرفروش ترین فیلم شده است.

نعیمه نظام دوست در پایان گفت که برای کار طنز پیشنهادهایی به او شده است اما همچنان به قطعیت نرسیده است.

 

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۳۳۶۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر