چرا سلبریتی ها مجری می شوند؟

در سال های اخیر چه در تلویزیون و چه در پلتفرم هایی که تولید آثار ترکیبی در راس برنامه های آن ها قرار گرفته است شاهد حضور چهره های سرشناسی از عالم هنر، ورزش و... هستیم که حالا در مقام مجری توانمندی شان را محک می زنند.

واقعیت این است که اجرای برنامه تلویزیونی یا مسابقه هر پلتفرم نمایشی قطعا یک اتفاق تخصصی است که نمی توان تنها بر اساس شهرت و محبوبیت این مقوله مهم را به هر کسی سپرد. تجربه نشان داده است که بسیاری از کاربلدان و ستاره های بازیگری در سینما در مقام مجری حضوری متوسط هم نداشته اند به همین دلیل در گفت و گو با کارشناسان حوزه اجرا و البته هنرمندان از دیگر فضای هنری موضوع را بررسی می کنیم.

بهروز تشکر درباره چند و چون کار مجری گری و اینکه آیا ورود افراد سلبریتی از جمله خواننده، فوتبالیست و ورزشکار به حوزه اجرا درست است یا غلط به  ما گفت: همیشه حضور در صدا و سیما چه تلویزیون و چه رادیو یک آرمان دست نیافتنی بوده است و برای رسیدن به آن باید هفت خوان رستم را رد می کردیم و هنوز هم حضور در این محیط ها سرمایه های مادی و معنوی محسوب می شوند.

درواقع ما از خیلی مراحل گزینش و آموزش عبور کردیم تا تبدیل به مجری شویم و آن هم به اندازه ای که بتوانیم نزد مردم مقبولیت و در اجرا نیز توانایی کافی داشته باشیم و به همین وسیله اجازه داشته باشیم جلوی دوربین های تلویزیون بایستیم و اجرا کنیم و پیام های مورد نظر را در ضمیر ناخودآگاه مردم منتقل کنیم. این ها مراحلی است که یک مجری باید طی کند.

در روز های خاص و ویژه مانند مناسبت ها مجریان هستند که معمولا با دستمزد اندک در سرما و گرما جلوی دوربین زنده تلویزیونی می ایستند و از همه توانمندی ها استفاده می کنند برای اینکه اهداف تلویزیون تحقق پیدا کند. این مجریان از دل مردم هستند که برخی از آن ها چهره و برخی دیگر صدای مناسب و اندکی افراد دیگر استعداد دارند و میزان فراگیری شان بالا بوده است و تعهد و انضباط دارند که با آزمون های سخت به تلویزیون آمده اند و به مجری شده اند که چنین چیزی واقعا جای افتخار دارد. در همین راستا پای برخی از سلبریتی ها به این حوزه باز می شود و خداوکیلی و با قاطعیت تمام هیچ نشانه ای از شرایط بالا را ندارند و تنها بر اتکا به شهرتی که در حوزه های هنری کسب کرده اند با دستمزد های چند صد میلیونی یک شبه ره صد ساله را می روند و پر مخاطب ترین و پر بیننده ترین ساعت های تلویزیون را به اشغال خود در می آورند.

این مجری ادامه داد: من فکر می کنم در حال حاضر مدیران تلویزیون از کارگزاران فضای مجازی که پول های بادآورده و بی حساب کتاب را پای سلبریتی ها می ریزند پیروی می کنند.

تلویزیون در حال حاضر اینگونه است که در هر شبکه ای یا بازیگران هستند یا خواننده ها و یا فوتبالیست ها حضور دارند. راستش پیشنهاد من این است که به یک کدام از این هنرمندان برنامه زنده سپرده شود تا اجرا کنند یا اینکه به آن ها بگویند که نیم ساعت و یک تنه برنامه را به دست بگیرند آن وقت معلوم می شود که این افراد توانایی مجری گری را دارند یا خیر؟

راستش سرمایه سازی اصلا شایسته مدیران تلویزیون ما نیست که مسئولیت خطیر دانشگاه عمومی را به این آقایان سپرده اند. من فکر می کنم مدیران ما دنباله روی از سرمایه سالاران می کنند و چنین چیزی آفت تلویزیون شده است و عده ای خاص و صاحب قدرت به هر قیمت از آن ها حمایت می کنند و این گروه آنقدر دست و بال این افراد را بازگذاشته اند که در انتخاب عرصه فعالیتشان آزادی مطلق دارند.

او در این خصوص که هنرمندان شاخه های مختلف عرصه هنر که به راحتی وارد اجرا می شوند چقدر امکان دارد در این مسیر موفق باشند بیان کرد: اگر موفق شده بودند حد اقل یک برنامه زنده برای اجرا به آن ها تعلق می گرفت. در روز های اولیه عید رضا صادقی با قاطعیت تمام اعلام کرد و گفت که به درد مجری گری نمی خورد و این دست مریزاد دارد چرا که خود تجربه کرد و شاهد بود که برنامه تلویزیونی و اجرا آن چیزی نیست که می بینیم. اگر به برنامه هایی که سلبریتی ها اجرا کرده اند توجه داشته باشیم و آن را ببینیم متوجه خواهیم شد که همه آن ها به صورت ضبط شده اجرا کرده اند و درست مانند دنیای بازیگری جملاتشان ادیت و منتاژ می شود.

در پایان امیدوارم در این حوزه فقط از افراد کاربلد استفاده کنند.

منبع: برنا

کد مطلب: ۳۵۳۵۵۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر