خاطره جالب بازیگر «نون خ» از تجربه کردن سختی کار در معدن

ماشاءالله وروایی پرداخت درست و با مطالعه سعید آقاخانی به قوم کرد را دلیل اصلی جذابیت «نون. خ» می‌داند و تأکید می‌کند که همه چیز در این سریال صادقانه بوده است.

بخش‌هایی از صحبت‌های بازیگر سریال «نون خ» را مرور می‌کنیم.

واکنش مردم نسبت به سریال چگونه بوده است، چه در نمایش اولیه و چه در بازپخش از شبکه آی فیلم؟

خودمان هم سری اول سریال را با طمأنینه و احتیاط نگاه می‌کردیم. به هر حال «نون خ» به قومیت‌ها می‌پرداخت و این موضوع در کشور ما حساسیت زا است و گاهی باعث مشکل می‌شود. «نون خ» برای اولین بار به کردها می‌پرداخت، به عنوان قومیتی بزرگ در طول تاریخ که حرف‌هایی برای گفتن داشته است. نویسنده و کارگردان سریال «نون خ» پرداخت درست و با مطالعه به قوم کرد داشتند. آقاخانی خودش کرد بیجار است و می‌دانست که در مورد کردها باید صادقانه صحبت کند. خدا را شکر، همه چیز در سریال درست پیش رفت. سعید عزیز (آقاخانی) در فصل «نون خ» نگاه ویژه‌ای به مسائل اقتصادی در کردستان و کرمانشاه داشت. تخمه آفتابگردان سنقر کرمانشاه در جهان معروف است و آقاخانی از همین موضوع، استفاده درست کرد. خوشبختانه مردم از سریال فوق العاده استقبال کردند، به خصوص در غرب کشور.

چه شد که بازیگر نقش کاووس در سریال شدید؟

سیروس میمنت که خودش اهل کرمانشاه است به اتفاق مصطفی تنابنده از بازیگران استان تست می‌گرفتند. از من هم دعوت کردند. از قبل مرا برای نقش کاووس انتخاب کرده بودند. رفتیم تهران و با آقای آقاخانی صحبت کردیم و در نهایت من شدم بازیگر نقش کاووس. خوشبختانه از آنجا که آقاخانی دست بچه‌ها را برای نقش‌آفرینی باز گذاشته بود بازیگران استانی توانستند خودشان و توانایی هایشان را به خوبی نشان دهند. کاووس هم از آن شخصیت‌هایی بود که به دل مردم نشست.

به نظرتان سریال «نون خ» از چه شاخصه‌هایی برخوردار بود که تا این حد مورد استقبال مردم قرار گرفت؟

جذابیت اصلی «نون خ» به پرداخت درستش به قومیت‌ها باز می‌گشت. میهمان نوازی، ناموس داری و پهلوانی سه خصلت بارز کردها است. بخشی از این فرهنگ غنی در «نون خ» بازتاب داده شده بود. حتی در فصول دوم و سوم سریال بیشتر هم به این خصوصیات پرداخته شده بود. سعید آقاخانی آن چنان که باید و شاید دین خودش را به مردم ادا نمود و امیدوارم این رویه در فصل چهارم سریال هم ادامه داشته باشد.

به نظرتان استفاده آقاخانی از بازیگران محلی چقدر مهم و با ارزش بوده است، با وجودی که می‌توانست در تهران بازیگر انتخاب کند؟

ریسک خیلی خوبی بود. هنرمندان غرب کشور به نوعی یتیم مانده اند. الان همه دنبال ستاره سازی هستند. بازیگران استانی توانایی‌های زیادی دارند. کاظم نوربخش بازیگر نقش «سلمان» سال‌ها کار تئاتر می‌کرد و فقط یکی دو بار در تلویزیون سنندج دیده شده بود. آقاخانی توانست او را معرفی کند. خیلی از بازیگران حرفه‌ای دوست داشتند که جای نوربخش نقش سلمان را بازی می‌کردند. ببینید نوربخش چقدر محبوب شده و طرفدار دارد. بسیاری از دیگر بازیگران کرد هم همین قابلیت را دارند، به شرطی که به آن‌ها فرصت داده شود. آقاخانی ریسک و اعتماد کرد به بچه‌های شهرستانی و فکر می‌کنم جواب اعتمادش را هم به خوبی گرفت. در فصل سوم، بازیگران توانا و باتجربه‌ای مثل حمیدرضا آذرنگ و میرطاهر مظلومی نبودند، اما استقبال مردم از سریال همچنان ادامه داشت. «نون خ» یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیون است.

خاطره جالبی از بازی در سریال «نون خ» دارید؟

تمام سریال خاطره است، اما در فصل سوم در سرمای منفی ۵ درجه و برف ۳۰ سانتیمتری در معدن بودیم. روزی چند تانکر بزرگ آب می‌آوردند و از طریق لوله‌هایی که در سقف معدن وجود داشت روی سرما می‌ریختند. واقعاً در شرایط سختی کار می‌کردیم. تازه متوجه شدیم که معدنکاران با چه سختی و مشقتی کار می‌کنند.

این روزها مشغول چه کاری هستید؟

من بازنشسته هوانیروز هستم. این روزها با دوستانم مشغولم و روزگار را با آنان می‌گذرانم. مطالعه می‌کنم. با رادیو و تلویزیون کرمانشاه هم همکاری دارم. برای یک سریال استانی هم پیشنهاد دارم که در حال گفتگو هستیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد مطلب: ۳۵۴۷۷۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت