عشق ممنوعه خانواده سلطنتی ژاپن به روزنامه‌ها کشید!/ سرانجام پیروزی با عشق بود

ازدواج خواهرزاده امپراطور ژاپن با هم دانشکده‌ای‌اش و خروج از خانواده سلطنتی، سوژه یکی از روزنامه‌های ژاپنی شد.

مهمترین اخبار روز چهارشنبه ـ ۵ آبان ماه ـ به روایت آلبرت کوچویی ـ گوینده پیشکسوت رادیو ـ به شرح زیر است.

باز هم کودتای سودان

 لوموند، همانند بسیاری از روزنامه‌های جهان از سودان نوشت: کودتای سودان، باز عنوان نخست روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های جهان است. عبدالله حمدوک، نخست وزیر پیشین در یک شبکه اجتماعی، از مردم خواست، در برابر حکومت نظامیان به اعتراض، به خیابان‌ها بیایند. عبدالفتاح البرهان، که در کودتای خونین، قدرت را به دست گرفت. می گوید نخست وزیر برکنار شده، به خاطر امنیت خودش، توقیف است. او وعده داد، حکومت را به غیرنظامیان و سیاستمداران انتقال خواهد داد. تنشی که پس از سقوط عمر البشیر، میان نظامیان و سیاستمداران سر گرفته بود، به کودتای نظامی انجامید.

هشدار سازمان ملل درباره بحران اقلیمی

دیلی میل روزنامه انگلیسی نوشت: سازمان ملل می گوید، جهان، بختِ برگشت به روزهای پیش از کرونا را به سبب بحران اقلیمی، از دست داد. اما نخست وزیر استرالیا می‌گوید: تا سال ۲۰۵۰ انتشار گازهای آسیب‌رسان به زمین را به صفر خواهند رساند. گزارش سازمان ملل، هشدار می‌دهد اگر کشورها، گام‌های اساسی در مهار گرمای زمین بر ندارند، با بحران اقلیمی رو در رو خواهند شد. افزایش دو و هفت دهم سانتیگراد دمای هوا، جهان را دچار بحران خواهد ساخت. همایش کاپ ۲۶ یکشنبه در گلاسکو، به وعده های شکسته خواهد پرداخت.

عشق ژاپنی

صدای سخن عشق از ژاپن آمد. آساهی شیمبون نوشت، سرانجام پیروزی با عشق بود. پرنسس ماکو،‌ خواهرزاده امپراتور ناروهیتو با اعلام وصلت با هم‌دانشکده‌ای‌اش، کی مورو از خانواده امپراتور و دربار کناره‌گیری کرد. یک سال بر سر این ارتباط انتقاد بود، که سرانجام یافت او دیگر هرگز پرنسس نخواهد شد. بسیاری از ژاپنی‌ها، با این وصلت مخالف بوده، به خیابان‌های ژاپن آمدند. آن ها در نیویورک زندگی خواهند کرد. «ماکو» هنر خوانده است و همسرش حقوق.

پرنسس ماکو ژاپن در یک مراسم بسیار ساده با دوست دوران دانشجویی خود کی کومورو که از خاندان سلطنتی نیست ازدواج کرده است و بدین ترتیب خروج او از خاندان سلطنتی ژاپن به طور رسمی انجام شد. این زوج ازدواج خود را حدود ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه گذشته در یک دفتر ثبت ازدواج محلی به ثبت رساندند و تجملات و حواشی ازدواج های سلطنتی را نادیده گرفتند. انتظار می رود این زوج جوان به نیویورک سیتی نقل مکان کنند، جایی که کومورو در یک شرکت حقوقی مشغول به کار است. ماکو که اواخر هفته گذشته ۳۰ ساله شد، ۴ سال پیش نامزدی خود را با کومورو را اعلام کرد. اما ازدواج این دو با سال ها بحث و جنجال، عدم رضایت عمومی و انعکاس در رسانه های زرد به خاطر یک رسوایی مالی مربوط به مادر کومورو همراه بوده است. در تلاش برای کاهش نارضایتی عمومی، کومو پیشنهاد دریافت ۱ مییلون دلار از دولت ژاپن را نپذیرفت.

به عنوان برادرزاده امپراطور، ماکو در صف رسیدن به قدرت وجود نداشت زیرا بر اساس قوانین ژاپن تنها مردان خاندان سلطنتی می توانند به امپراطوری برسند. و بر اساس قوانین ژاپن، اعضای مونث خانان سلطنتی در صورت ازدواج با اشخاصی خارج از خاندان باید از عناوین خود دست کشیده و قصر را ترک کنند. ماکو دیگر عنوان پرنسس را نخواهد داشت ولی اولین زنی نیست که خاندان سلطنتی ژاپن را ترک می کند. آخرین عضو خاندان سلطنتی ژاپن که این خانواده را ترک کرد، عمه اش سایاکو و تنها دختر امپراطور آکیهیتو بود که در سال ۲۰۰۵ با یک طراح شهری به نام یوشیکی کورودا ازدواج کرد. ماکو و نامزدش قرار بود در سال ۲۰۱۸ ازدواج کنند اما این ازدواج به تعویق افتاد. خاندان سلطنتی اعلام کرده بود که این تعویق به خاطر «عدم آمادگی» است اما برخی دیگر می گویند که علت این امر ناکامی مادر کومورو در بازپرداخت ۳۶,۰۰۰ دلاری بود که از نامزد سابقش قرض گرفته بود.

rawImage

body_1_1-z

مهار شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی عنان گسیخته‌اند. پدیدآورندگان آن‌ها، قادر به نظارت کامل و مهار شبکه ها نیستند. مهندسان شبکه اجتماعی فیس‌بوک تایید کردند که ماشین شبکه اجتماعی آن‌چنان پیچیده است که مهار کردن آن، از اختیار ما خارج است. بررسی عملکرد توییتر نشان می‌دهد که این شبکه، گرایش به سیاست‌های راست‌گرایانه دارد. فیس‌بوک در خارج از آمریکا با زبان های نوین کشورها بیگانه است. جدای از آن، این شبکه اجتماعی، با همه نوسانات گرایش به سودآوری دارد.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۵۴۹۶۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت