آزار و اذیت خبرنگار زن به خاطر یک پرسش

خانم «اینگبرگ بگل» خبرنگار هلندی اخیرا طی کنفرانس مشترک خبری نخست‌وزیران یونان و هلند، نخست‌وزیر یونان را مورد انتقاد قرار داد و او را به دروغگویی، خودشیفتگی و توهین به شعورخبرنگاران در مورد اتهامات متعدد علیه یونان پیرامون به عقب‌ راندن قایق‌های حامل مهاجران متهم کرد.

او در کنفرانس خبری خطاب به عالی‌ترین مقام یونان گفته بود: «چه زمانی به دروغگویی در مورد وضعیت پناهجویان در یونان و رانده شدن آنها از سوی نظامیان یونان به آب‌های ترکیه پایان خواهید داد؟ لطفا نه ذکاوت من و نه سایر اصحاب رسانه‌ای دنیا را تحقیر کنید. دلایل کافی در مورد رانده شدن مهاجران از سوی یونان در دست است. اسناد و مدارک متعددی در این خصوص وجود دارد و شما همچنان انکار می‌کنید و دروغ می‌گویید. چرا شما صادق نیستید؟ چرا نمی‌گویید که بروکسل ما را تنها گذاشت، ما ۶ سال صبر کردیم و هیچ کسی کاری نکرد؟ 

نخست‌وزیر نیز در پاسخ تند به این خبرنگار پاسخ داد فرهنگ پرسش مستقیم در بین خبرنگاران هلند را درک می‌کنم. اما تحقیر من و مردم یونان با بیانات اتهام‌آمیز در این دفتر کاری را قبول نمی‌کنم. یونان جان هزاران پناهجو را در دریا نجات داده است. در عین حال بر اساس قوانین اروپا، جلوی عبور قایق‌های پناهجویانی که از ترکیه می‌آیند را گرفته و منتظر می‌ماند واحدهای گارد ساحلی ترکیه آمده و پناهجویان را به ترکیه برگرداند. به جای اینکه یونان را متهم کنید، انگشت اتهام را به‌ سوی کشوری که به ‌شکل نظام‌مند از مساله مهاجران استفاده ابزاری کرده، نشانه بگیرید. 

نخست‌وزیر همچنین مدعی شد مقامات یونان طبق قوانین و مقررات اتحادیه اروپا قایق‌ها در دریا را رهگیری می‌کنند و به ۵۰ هزار تن از جمله ده‌ها هزار افغان پناهندگی داده‌اند. کمپ جدیدی که با بودجه اتحادیه اروپا در جزیره ساموس تاسیس شده، در مقایسه با آنچه در گذشته داشتیم، بی‌عیب و نقص است.  ما پشت سیاست‌مان می‌ایستیم و اجازه نخواهیم داد هیچ‌ کس انگشت‌اتهام را به‌ طرف این دولت نشانه بگیرد و آن را به‌ رفتار غیرانسانی متهم کند. خبرنگار هلندی به میان سخنان نخست‌وزیر یونان پرید و مدعی شد «شرایط بسیار هولناک و وحشتناک است.»

در پی تهدیدهای متعددی که طی روزهای اخیر علیه این خبرنگار شد، او مجبور به ترک یونان است. نامبرده مدعی شد شرایط زندگی او در یونان حتی در جزیره آرام محل سکونت او طی روزهای اخیر بسیار دشوار شده و مورد حمله فیزیکی و لفظی افراد ناشناس قرار گرفته. در روزهای اخیر با سنگ به او حمله شده و عده‌ای او را جاسوس ترک‌ها خطاب کرده و از او خواسته‌اند به ترکیه برود. ظاهرا مراجع امنیتی یونان هیچ اقدامی برای حفاظت از او انجام نداده و به او توصیه کرده‌اند که یونان را ترک کند! پس از کنفرانس خبری یاد شده پیام‌های زیادی در فضای مجازی در حمایت و همچنین در مخالفت با خبرنگار هلندی منتشر شد و هشتگ نام او به ‌مدت چند روز در رتبه اول توییتر یونان قرار داشت. سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد این غیر قابل تحمل است که خبرنگاری پس از حملات لفظی و فیزیکی مجبور به ترک یک کشور عضو اتحادیه اروپا شود. ترکیه که بارها طرف یونانی را به تعقیب پناهجویان، سوراخ کردن قایق‌های آنها و جنایت علیه بشریت متهم کرده از فرصت به ‌وجود آمده استفاده کرده و با تبلیغات رسانه‌ای خود چنین اتفاقی در یک کشور عضو اتحادیه اروپا و تعقیب پناهجویان و تهدید خبرنگاران در این کشور را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

در روزهای اخیر سیاست‌های دوگانه و بی‌مدیریتی اتحادیه اروپا، شرایط غم‌انگیزی برای پناهندگان در یونان رقم زده است. بحران و شرایط اسفبار پناهندگان در خاک یونان از سال ۲۰۱۵ تاکنون و با تهدید ترکیه مبنی بر بازگشایی مرزهایش به ‌سمت اروپا شدت گرفته است. دیوارکشی ۴۰ کیلومتری در مرز با ترکیه و سرازیر شدن نیرو و تجهیزات نظامی به‌ مناطق مرزی، اقدامات دولت یونان به جای اسکان و تامین کمترین امکانات برای پناهندگان بوده است. پناهندگانی که مسیر دریای اژه را انتخاب می‌کنند، یا درامواج دریا غرق شده و یا در اردوگاه «موریا» در جزیره لسبوس یونان در شرایط بسیار اسفناکی، نگهداری می‌شوند. یونان از سوی گروه‌های حقوق ‌بشری و آژانس پناهجویان سازمان ملل متهم است پناهجویان را در مرزهای زمینی و دریایی‌اش به‌ شکل غیرقانونی به ترکیه باز می‌گرداند.

 

منبع: اعتماد
کد مطلب: ۳۵۵۵۲۹
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت