جزییات کنار گذاشتن یک مجری سرشناس دیگر از تلویزیون/ به سروش صحت چه اتهامی زده شد؟

اگرچه مدیر شبکه نسیم به صورت ضمنی، عبور از سروش صحت را تأیید و از زحمات او تشکر کرده است اما کسانی که «کتاب‌باز» را دیده باشند می‌دانند که او نه تنها مخاطب را با کتاب و کتاب‌خوانی آشنا می‌کرد که در کنارش همواره میزبان چهره‌های فرهنگ و هنر انقلاب نیز بود.

در روزهــای گذشته احتمال حـذف سروش صحت از اجــرای برنامه تلویزیونی «کتاب‌باز»، یکی از اتفاقات مهم و پرحاشیه مرتبط با برنامه‌های تلویزیونی در سال جدید بود.  به بهانه مطرح شدن بحث درباره برنامه «کتاب‌باز» و اجرای سروش صحت و در حالی که حدود یک سال از پخش آخرین قسمت این برنامه گذشته، بررسی این برنامه و اجـرای سروش صحت، خالی از لطف نیست؛ به خصوص حالا که مدیر شبکه نسیم به صورت ضمنی، عبور از سروش صحت را تأیید و از زحمات او تشکر کرده است.

صحت در «کتاب‌باز» چه کرد؟

اگر به خاطر داشته باشید، در سری نخست «کتاب‌باز» که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ پخش می‌شد، امیرحسین صدیق مجری این برنامه بود. این برنامه اگرچه در فصل اول هم نسبتا موفق بـود امـا با فصل دوم و اجــرای سروش صحت بود که حسابی گل کرد و گرفت. صحت اگرچه خود را مجری نمی‌داند اما سبک اجرای کاملا متفاوتی نسبت به صدیق دارد. سروش صحت در مقام مجری، جلوی دوربین راحت است و نوعی متانت را در اجـرا جـاری کرده است. او گفت‌وگو با مهمان را در فضایی آرام انجام می‌دهد و در این کار، کم هیجان‌تر از امیرحسین صدیق اسـت. صحت برخلاف صدیق، بسیار کم، در حـرف مهمان می‌پرد و فرصت می‌دهد مهمانش هر آن‌چه را که می‌خواهد، بگوید. او با دقت به حرف مهمانش گوش می‌دهد و در مقابل صدیق، به هیچ‌وجه از حرکات دست و صورت استفاده نمی‌کند. وقـار و سنگینی، از جمله ویژگی‌های دیگر اوست که در شوخی‌های کم تعدادش، ادب و احترام را رعایت می‌کند.

ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی

ترویج کتاب‌خوانی، مانند بسیاری از تغییرات فرهنگی و سبک زندگی، فرآیندی پیچیده و زمان‌بر است و طبعا نمی‌توان از یک برنامه تلویزیونی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای، انتظار داشت چنین وظیفه‌ای را بر عهده بگیرد. آن‌چه می‌توان دستاورد سروش صحت و «کتاب‌باز» دانست، آشنا کردن مخاطبان برنامه با کتاب و کتاب‌خوانی است. مخاطبان تلویزیون که بسیاری‌شان به واسطه ساختار حرفه‌ای این برنامه، تنوع و جذابیت آن و اجرای بی‌تکلف صحت، جـذب ایـن برنامه می‌شوند، از این طریق با کتاب ارتباط می‌گیرند و به علایق خود در زمینه کتاب‌خوانی نزدیک می‌شوند. این امر را می‌توان موفقیت «کتاب‌باز» و سروش صحت دانست که در فصول متوالی، تداوم داشته است.

ارتباط مناسب با طیف‌های مختلف

در یادداشت سیدعبدالجواد موسوی که منبع اولیه خبر کنار گذاشتن سـروش صحت از برنامه «کتاب‌باز» است، از اتهام روشنفکری گفته شده که به صحت زده شده است اما آیا صحت در برخورد با آن دسته از مهمانانش که به جریان انقلابی منسوب‌اند، متفاوت عمل کرده نسبت به آن‌هایی که به جریان انقلابی منسوب نیستند؟ کسانی که با «کتاب‌باز» آشنا باشند و چند برنامه آن را خصوصا با حضور چهره‌های فرهنگ و هنر انقلاب دیده باشند، تصدیق می‌کنند که این‌گونه نیست. خود این چهره‌ها نیز هیچ‌گاه به رویه صحت معترض نشده‌اند در حالی کـه بعضی برنامه‌های دیگر تلویزیون با اعتراض‌هایی از این دست بیگانه نیستند. از سویی شمار هنرمندان و نویسندگان انقلابی اعــم از هــدایــت‌الله بهبودی، مرتضی امیری‌اسفندقه، زنده‌یاد علی صفوی شاملو، داوود امیریان، مسعود ده‌نمکی، علی‌محمد مؤدب، وحید یامین‌پور و... آن‌قدر زیاد بوده که نمی‌توان «کتاب‌باز» سروش صحت را پاتوق سلبریتی‌ها و دیگران دانست. او علاوه بر آن که میزبان طیف‌های مختلف بوده، با آن‌ها برخورد یکسان و از زاویه کتاب و فرهنگ داشته است. اتفاقا حمایت گسترده اهالی رسانه -از همه طیف‌ها- از ســروش صحت بــرای اجـــرای «کـتـاب‌بــاز»، اثبات‌کننده همین رویکرد اوست.

سیدعبدالجواد موسوی در یادداشتش نوشت: «گیر داده‌‌‌اند به سروش صحت و باز آن‌طور که دوستان می‌‌‌گویند سروش صحت متهم است به روشنفکری و دوستان می‌‌‌خواهند به جای ایشان کسی مثل یامین‌‌‌پور را جایگزین کنند که در زمره نیروهای ارزشی محسوب می‌شود. من یک بار در برنامه «کتاب‌‌‌باز» حضور پیدا کرده‌‌‌ام و علاوه بر این چند باری هم برنامه‌‌‌های سروش را دیده‌‌‌ام. از خیلی‌‌‌هایی که به تلویزیون علاقه چندانی ندارند بارها و بارها شنیده‌‌‌ام که برنامه «کتاب‌‌‌باز» را دنبال می‌کنند و باز از قول همان‌‌‌ها شنیده‌‌‌ام که نقطه قوت برنامه را حضور صمیمی سروش صحت می‌‌‌دانند. چند تن از دوستان من هم در این برنامه شرکت داشته‌‌‌اند. با این حال تا به امروز نشنیده‌‌‌ام کسی سروش صحت را روشنفکر خطاب کند. احتمالا منظور دوستان از روشنفکر در این مورد خاص گرایش‌‌‌های سیاسی و فرهنگی سروش صحت باشد اما تا آنجا که من دیده‌‌‌ام و شناختی که از سروش صحت دارم این حرف‌‌‌ها در مورد او بی‌‌‌ربط است.» اگرچه دیروز وحید یامین‌پور این موضوع را تکذیب کرد اما با توجه به سیاست‌های صدا و سیما در این سال‌ها به نظر می‌رسد برنامه کتاب باز هم دچار تغییرات بنیادین شده و باید منتظر پخش آن با نامی دیگر باشیم. چیزی که برای برنامه نود با اجرای فردوسی‌پور اتفاق افتاد اما هرگز «فوتبال برتر» محمد حسین میثاقی نتوانست جای خالی‌اش را پرکند.

 

 

منبع: جماران نیوز
کد مطلب: ۳۵۹۰۹۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت