خالق دیالوگ معروف «چطور به تو گیر ندادن؟» فیلم جدید می‌سازد

ایرج ملکی در سال گذشته هم یکی از چهره‌های پر مخاطب بود، او در صفحه اینستاگرامش دنبال‌کننده‌های بسیاری دارد و همچنان با ویدئوهایی که منتشر می‌کند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

او  در برنامه «جوکر» نیز حضور موفقی داشت و به نظر می‌رسد که برای امسال  نیز برنامه‌هایی چون ساخت یک فیلم کوتاه جدید دارد.  با او گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید. 

ایرج ملکی کارگردان فیلم کوتاه و یکی از چهره‌های فعال فضای مجازی که سال گذشته با حضور در برنامه «جوکر» توانست دوباره مورد توجه مخاطبان بسیاری قرار بگیرد،  اظهار داشت: سال جدید سعی دارم فیلم کوتاه جدیدم را با عنوان «عروس کرونایی» بسازم. این فیلم موضوعی اجتماعی دارد که به موضوع کرونا هم می‌پردازد. 

ملکی خاطرنشان کرد: پیش‌تر در جشنواره‌های فیلم کوتاه مختلف بوده‌ام. سال ۱۳۸۴ با فیلم «هدیه» تجربه حضور در جشنواره فیلم کوتاه را داشتم ولی بیش از هر چیز هدفم ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است. حضور در جشنواره‌ها شاید اتفاق مهمی باشد اما برای من مهم‌تر از آن دیده شدن فیلم توسط مردم است و من بیشتر سعی دارم فیلمی بسازم که حال مردم از دیدن آن خوب شود و جشنواره‌ها بیش از هر چیز به ابعاد هنری فیلم‌ها توجه دارند. 

وی افزود: قطعاً در ساخت فیلم‌هایم بحث فنی و هنری را مدنظر دارم و به آن توجه می‌کنم اما اینکه صرفاً توجهم به این موضوع باشد که بخواهم نظر جشنواره‌ها را به خود جلب کنم، به هیچ وجه اینگونه نیست. فیلم‌های هنری بسیاری ساخته می‌شوند که مردم هیچ ارتباطی با آن‌ها برقرار نمی‌کنند و اصلاً کمتر کسی می‌تواند متوجه شود که فیلم چه موضوع و هدفی دارد اما در همین فضای مجازی ما فیلم‌هایی می‌بینیم که شاید مورد توجه جشنواره‌ها نباشند اما افراد بسیاری با آن ارتباط برقرار کرده و فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند. 

ملکی که خود یکی از چهره‌های مطرح فضای مجازی است، نظر خود را درباره این پدیده گفت و اظهار داشت: من فضای مجازی را یک فرصت می‌دانم. ما دیگر آن را نباید نادیده بگیریم و از نظر من یک جهان واقعی است که با همه ابعاد زندگی و شغل مردم گره خورده است. امروز اطلاع‌رسانی، سرگرمی، پژوهش و… در این فضا وجود دارد و همه علایق و سلایق می‌توانند آن را دنبال کنند. همه باید این واقعیت را بپذیرند و فضای مجازی به قدری در زندگی ما نقشی جدی ایفا می‌کند که حتی در بسیاری مواقع از رسانه‌های رسمی هم جلوتر است و اتفاقی در این فضا پر رنگ می‌شود که بعد رسانه‌ها آن را پیگیری می‌کنند. هر پدیده‌ای مزایا و معایبی دارد و نمی‌توان به بهانه معایبش آن را به طور کل کنار گذاشت. چاقو می‌تواند منجر به قتل یک انسان شود اما همان وسیله کاربردهایی دارد که نمی‌توان آن را از زندگی حذف کرد. 

کارگردان فیلم کوتاه «مزاحم» در ادامه اظهاراتش درباره شوخی‌هایی که با او و آثارش در فضای مجازی می‌شود، گفت: من برای مردم فیلم ساخته‌ام و همه می‌دانند که هدف دیگری را دنبال نمی‌کردم. آن زمان فیلم‌های کوتاهم را با کمترین امکانات، تجهیزات و تجربه ساختم و قصد داشتم پیامی که در ذهن داشتم را منتقل کنم و به نظر من همان شوخی‌هایی که با فیلم‌هایم می‌شود خود نوعی ارتباط برقرار کردن است و هر شوخی با من و آثارم که منجر به شادی و نشستن لبخند بر لبان یک هموطن بشود اتفاق خوبی است و من نه تنها از این اتفاق ناراحت نمی‌شوم بلکه باعث خوشحالی من است اما همه می‌دانیم که شوخی با توهین تفاوت دارد و برخی توهین‌ها ممکن است ناراحت‌کننده باشد. 

وی افزود: دیالوگ «چطور به تو گیر ندادن؟» که با آن حتی کلیپ‌های طنز متفاوت و حتی دابسمش‌های متعددی ساخته شده است امروز به یک دیالوگ پر تکرار در بین مردم تبدیل شده است که همین اتفاق برایم بسیار جذاب است و نشان از دیده شدن فیلم دارد و همین اتفاقات است که می‌تواند من را خوشحال کند. 

ملکی درباره تجربه حضور در برنامه «جوکر» گفت و اظهار داشت: تجربه حضور در برنامه «جوکر» برای من اتفاق خوبی بود که بازخوردهای خوبی را هم در جامعه شاهد بودم و بسیاری از مردم در جاهای مختلف وقتی با من برخورد می‌کردند درباره این برنامه از من می‌پرسیدند. برای من افتخار بزرگی بود که در کنار هنرمندان بزرگ و با تجربه عرصه بازیگری بودم و به عنوان یک تجربه ارزشمند همیشه در ذهنم باقی می‌ماند. 

منبع: برنا
کد مطلب: ۳۵۹۲۹۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت