واکنش تهیه‌کننده «کتاب باز» به حواشی برنامه و شائبه حذف سروش صحت

محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده «کتاب باز» از توقف «کتاب باز» توسط یکی از معاونت‌های صداوسیما و پیگیری‌ها برای ساخت این برنامه و همچنین مواضع رییس سازمان نوشت.

برنامه «کتاب باز» در چند فصل با اجرای سروش صحت روی آنتن شبکه نسیم رفت و یکی از برندهای این شبکه و کل تلویزیون در حوزه کتاب شد. این برنامه سال گذشته در عید فطر به پایان رسید اما فصل جدید آن دیگر روی آنتن نرفت. در این مدت حواشی مختلفی درباره علت پخش نشدن این برنامه مطرح شد و شائبه توقیف، ممنوع الکاری سروش صحت و… به صورت غیررسمی در رسانه‌ها به راه افتاد که هر بار با نبود واکنش‌های رسمی بیشتر قوت می‌گرفت و این اواخر هم به صورت رسمی منتشر می‌شد.

بعد از اظهارات رئیس صداوسیما درباره حضور سروش صحت در این برنامه حالا برای اولین بار محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده «کتاب‌باز» یادداشتی را در صفحه شخصی خود به نگارش درآورده و پروسه‌ای که بر این برنامه در این مدت رفته را روایت کرده است.

متن این یادداشت را در زیر می‌خوانید.

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

عید فطر سال هزار و چهارصد پس از پخش آخرین قسمت از فصل پنجم کتاب‌باز، بلافاصله جلسات اتاق فکر برای تولید فصل جدید آغاز و بعد از آن طرح برنامه تقدیم شبکه‌ٔ محترم نسیم شد.

در دوره مدیران سابق سازمان صدا و سیما، در حالی که مهیای مراحل اجرایی فصل جدید بودیم، شبکه از طرف یکی از معاونت‌های تلویزیون اعلام کرد: «تولید فصل جدید کتاب‌باز فعلاً متوقف شود.»

از آن زمان طی جلسات و پیگیری‌های متعدد برای حل و فصل موانع، علت توقف را جویا شدم و متأسفانه پس از گذشت چند ماه، چرایی این تصمیم برای حقیر روشن نشد.

بعد از آن و به دلیل تغییرات مدیریتی جدید در سطوح عالی سازمان و روند انتصابات (که تا همین روزهای اخیر ادامه داشته) باز هم تصویر روشنی از وضعیت کتاب‌باز پیدا نکردم.

فاصله‌ٔ یک‌ساله از پخش آخرین فصل برنامه، به درازا کشیدن پیگیری‌ها و دستِ خالی بنده برای پاسخگویی به مطالبه و چشم‌انتظاری خانواده بزرگ کتاب‌باز، فضای رسانه‌ای را برای انتشار گمانه‌زنی‌های مختلف مستعد کرد.

تا جایی که یکی از خبرگزاری‌ها مطلبی را منتشر کرد که منجر به انتشار خبرهای ضد و نقیض و ایجاد فضای غبارآلود رسانه‌ای شد.

به عنوان نمونه سؤال یکی از خبرنگاران درباره‌ٔ وضعیت کتاب‌باز و پاسخ ریاست محترم صدا و سیما، با تیترها و برداشت‌های بعضاً متضاد روبرو شد. از تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و حذف او توسط تهیه‌کننده» تا تیتر «عدم ممنوع‌الکاری سروش صحت و تغییر تهیه‌کننده‌ٔ برنامه»؛ به این دو، انبوه عکس‌العمل‌ها، پیام‌ها و سؤال‌های اهل رسانه، فرهنگ، هنر و… را هم اضافه کنید!

در این میان به دور از همه‌ٔ حواشی و شایعات رسانه‌ای به‌وجود آمده، طی تماس‌ها و جلساتی سعی کردم وضعیت کتاب‌باز به فضای روشن‌تری نزدیک شود.

با توجه به حسن نظر ریاست محترم سازمان نسبت به برنامه‌ٔ کتاب‌باز در روزهای اخیر و تأکید ایشان مبنی بر روشن شدن وضعیت برنامه توسط مدیران شبکهٔ نسیم و دست‌اندرکاران برنامه، امیدوارم تلاشی که طی شش سال گذشته در جهت امانت‌داری و حفظ این سرمایه‌ٔ مهم فرهنگی داشته‌ایم، بار دیگر خانواده‌ٔ بزرگ کتاب‌بازِ عزیز را به بهترین شکل ممکن گرد هم آورد.»

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۵۹۵۶۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت