گپی با کارن همایونفر، موسیقیدان:

طرفدار پروپاقرص «عصرجدید» نبودم

کارن همایونفر، جزو موسیقیدان‌های مطرح در ایران است که تا به امروز موسیقی بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی را ساخته که هرکدام رنگ‌ولعاب خودش را دارد. او تا به امروز سه بار موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر و پنج‌بار موفق به دریافت تندیس زرین بهترین موسیقی در جشن سینمای ایران شده ‌است. این هنرمند سال‌های گذشته در گفت‌وگو با اصحاب رسانه اعلام کرده بود تلویزیون را خیلی دوست دارد، زیرا در لحظات خاصی ناگهان میلیون‌ها نفر سریال را می‌بینند و شما می‌توانید به واسطه موسیقی قلب میلیون‌ها هموطن را فتح کنید. او امسال با پذیرفتن داوری برنامه «عصرجدید» وارد عرصه جدیدی از فعالیت‌هایش شده است. مهم‌ترین هدف مسابقه عصرجدید کشف و معرفی استعدا‌دهای ناشناخته است. البته این برنامه هم مثل دیگر برنامه‌ها نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد. به همین دلیل فرصتی فراهم شد تا بتوانیم با کارن همایونفر، داور این برنامه گپ کوتاه و صمیمانه‌ای داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

 مخاطبان، شما را به‌عنوان یک موسیقیدان و آهنگساز می‌شناسند اما با داوری عصرجدید فضای تازه‌ای را تجربه کرده‌اید. داوری برایتان چه ویژگی‌ای دارد؟

باید به این موضوع اشاره کنم که پیش از این، در حوزه داوری در مرحله تخصصی و دانشگاهی حضور داشته‌ام اما تجربه عصرجدید که مخاطب عام دارد برای من خیلی تازه و هیجان‌انگیز است. به‌هرحال هر فعالیتی، جذابیت‌های خودش را دارد.


 آیا احسان علیخانی به‌عنوان نفر اول برنامه عصرجدید، نظراتش را به داوران تحمیل می‌کند یا نه؟
به نظرم احسان علیخانی در کار خودش بی‌نظیر است. هر ثانیه از برنامه عصرجدید سختی‌های خودش را دارد و کار کردن با صدها نفر در این برنامه سختی‌های خودش را دارد. تا زمانی که در این برنامه نباشید، نمی‌توانید آن را درک کنید. ضمن این‌که احسان علیخانی همراهی خوبی با داوران دارد. هیچ‌گاه تلاشی برای اعمال نظر نمی‌کند و فقط با توضیحات خود برای بهتر نظر دادن و داوری تلاش می‌کند که این موضوع خارج از حوزه داوری است.


آیا از بینندگان این برنامه بودید و با استعدادهایی که در عرصه موسیقی خودشان را در این برنامه محک می‌زدند، آشنا شده بودید؟
نمی‌توانم بگویم که طرفدار پروپاقرص عصرجدید بوده‌ام و همه برنامه‌هایش را دیده‌ام اما زمانی که در برنامه حضور پیدا کردم به واسطه کنجکاوی‌ام، مروری کلی به برنامه داشتم حتی بخش‌هایی از برنامه را با جزئیات مشاهده کردم.


 شما سال‌های زیادی است که در حوزه موسیقی فعالیت دارید. استعدادهای این حوزه در برنامه را در این برنامه چطور ارزیابی می‌کنید؟
طبیعی است که حوزه موسیقی به‌خصوص وجه خوانندگی در سرزمین ما بسیار گسترده شده است. آن‌هم به دلیل این‌که میانبر بسیار خوبی برای دیده‌شدن است؛ چراکه شما ناگهان به یک ستاره تبدیل می‌شوید. شاید شما زود غروب کنید اما چند وقتی فرصت آن را دارید که به ستاره تبدیل شوید. به همین دلیل است که تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان برای حوزه خوانندگی درخواست دادند.


 در حال حاضر به موسیقی پاپ و فعالان این حوزه انتقادات فراوانی می‌شود. عصرجدید چقدر می‌تواند به بهبود این فضا کمک کند؟
باید درباره شرکت‌کنندگان مصداقی صحبت کنیم.طیف گسترده‌ای از موسیقی را در عصرجدید داریم و می‌توانیم درباره تک‌تک آنها صحبت کنیم اما در شکل کلی که می‌خواهم به شما بگویم قطعا استیج و صحنه می‌تواند نقطه شروعی برای یک‌سری از استعدادهای جدید باشد.  در کل ما در حوزه موسیقی وضعیت بسیار آشفته‌ای داریم؛ متولیان امور به همه چیز فکر می‌کنند جز موسیقی. درصورتی‌که باید توجه کنند مسیری که ما در موسیقی می‌رویم ممکن است مسیرخطرناکی باشد؛ یک‌سری استعدادها را تلف می‌کنیم و یک‌سری آدم‌ها را ستاره می‌کنیم که اصلا  در حد و اندازه این جایگاه نیستند.


در یکی از قسمت‌های برنامه مطرح شد که قرار است کارن همایونفر با یکی از شرکت‌کنندگان کاری مشترک داشته باشد.   این اتفاق چه زمانی عملی خواهد شد ؟
کار گروه افغان را بسیار دوست داشتم و به‌ محض این‌که ضبط برنامه عصرجدید تمام شود با این گروه همکاری خواهم داشت و به قول خودم عمل می‌کنم.

منبع: جام جم
کد مطلب: ۳۵۹۹۹۱
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت