مستند «در جست‌و‌جوی حقیقت» در پاسداشت سید جعفر شهیدی

مستند «در جست و جوی حقیقت» در پاسداشت سید جعفر شهیدی استاد دانشگاه تهران و رئیس فقیدِ مؤسسه لغت‌نامه دهخدا به کارگردانی «حنیف شهپرراد» یکشنبه نوزده تیرماه ساعت ۲۱:۰۰روی آنتن شبکه مستند سیما می‌رود.

این مستند نهمین فیلم از مجموعه «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و با تهیه‌کنندگی «مصطفی رزاق کریمی» از این شبکه تلویزیونی نمایش داده می‌شود. 

حنیف شهپرراد درباره محتوای این فیلم گفت: در مستند «در جست و جوی حقیقت» تلاش کرده‌ایم تا با همراهی خانواده، شاگردان و یاران مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی مروری داشته باشیم بر زندگی، سلوک علمی و خدمات فرهنگی این استاد برجسته دانشگاه تهران که در طول حیات پُر برکت خود ضمن تربیت طلاب و دانشجویان، آثار و تألیفات متعددِ علمی نیز از خود به جا گذاشته است. 

او اضافه کرد: یکی از بهترین توصیفات درباره شخصیت دکتر شهیدی آن است که شادروان حبیب یغمایی شاعر و پژوهشگر برجسته ادبیِ ایران و مدیر مجله «یغما» آن را بیان کرده و می‌گوید: «دکتر شهیدی استاد دانشگاه است و رئیس موسسة لغتنامه دهخدا. آن جناب به همه ممالک اسلامی مسافرت فرموده و اسلام را چنان که هست معرفی نموده. بر آیات قرآن مجید و احادیث مستند صحیح و به زبان عربی تسلطی عجیب دارد. مقالات ممتّع او در مجلة یغما به زبان فارسی و به زبان عربی درج است. در فضیلت انسانی او نمی‌دانم چه بگویم. هم ثناگفتن ز ما ترک ثناست.» 

او در پایان تصریح کرد: در این فیلم مخاطبین نظاره‌گر روایت استادان و پژوهشگران برجسته کشور درباره دکتر سید جعفر شهیدی خواهند بود که عبارتند از: مهدی محقق چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی و رئیس موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه مک گیل، مهدی ماحوزی استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی، سید علی محمد سجادی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی، اکبر خوشزاد محقق و پژوهشگر حوزه تاریخ و اکرم سلطانی نویسنده و ویراستار موسسه لغتنامه دهخدا. همچنین سید علی شهیدی پژوهشگر تاریخ و رجال و نوه دکتر سید جعفر شهیدی نیز نکات قابل توجهی را درباره شخصیت پدربزرگ خود در این فیلم بیان کرده است. 

تکرار مستند «در جست‌وجوی حقیقت» دوشنبه بیست تیرماه ساعت ۱۰:۰۰، پنجشنبه بیست و سوم تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ و جمعه بیست و چهار تیرماه ساعت ۱۲:۰۰ از آنتن شبکه مستند سیما پخش خواهد شد. 

دیگر عوامل این مستند عبارتند از: مجری طرح؛ سعید وزیری، فیلمبردار؛ علی زاهدی، دستیار و برنامه‌ریز؛ فاطمه کلانتری، گوینده؛ وحید نفر، تدوین؛ روح الله رضایی و مشاور رسانه ای؛ صدرا صدوقی. 

مرحوم سید جعفر شهیدی پس از پیروزی انقلاب با دعوت برخی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی نظیر دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم وصنعت و مدرسة عالی شهیدمطهری به تدریس تاریخ اسلام پرداخت و چندی نیز در دانشگاه امام صادق (ع) استاد تاریخ اسلام بود. در همین سال‌ها برای ترویج زبان فارسی بارها به کشورهای چین و هند سفر کرد و در سال ۱۳۶۸ مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی را در کنار موسسة لغتنامه دهخدا بنیان گذاشت. عضویت در هیات امنای بنیاد دایره المعارف اسلامی، دانشگاه تهران و شورای عالی مجمع جهانیِ تقریب مذاهب اسلامی از سمت‌هایی است که در این دوره عهده‌دار شد. این استاد بی‌بدیل دانشگاه تهران سرانجام در صبح روز یکشنبه، ۲۳ دی ۱۳۸۶ برابر ۴ محرم ۱۴۲۹ ق، پس از تحمل چند ماه بیماری در گذشت. پیکرش روز چهارشنبه ۲۶ دی از موسسه لغتنامه دهخدا به سوی دانشگاه تهران تشییع شد، سپس به شهرری منتقل و در امامزاده عبدالله به خاک سپرده شد.

منبع: ایلنا
کد مطلب: ۳۶۰۹۶۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت