در رادیو صبا بشنوید؛

قتل امیرکبیر «ماجرا» دارد!

ویژه برنامه مستند «ماجرا» همزمان با فرارسیدن سالروز دستور قتل امیرکبیر از آنتن شبکه رادیویی صبا پیش روی شنوندگان قرار می گیرد.

قتل امیرکبیر «ماجرا» دارد!

«ماجرا» عنوان یکی از برنامه‌های مستند رادیو صبا است که با شعار هر نام آوری ماجرایی دارد در قالب مستند گزارشی به بررسی دلایل شهرت افراد و ماجراهای معروف می‌پردازد.

 

این برنامه روز شنبه ۲۳ مهر به مناسبت سالروز قتل امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه به بررسی روایت‌های مختلف تاریخ نویسان عهد ناصری از این واقعه می‌پردازد.

 

انسیه شمس اللهی تهیه کننده‌ای برنامه گفت: ماجرا روز شنبه مستندی است که به مناسبت سالروز قتل امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه که به بررسی روایت‌های مختلف تاریخ نویسان عهد ناصری از این واقعه می‌پردازد، روایت‌های مختلفی درباره این واقعه وجود دارد ماجرا به دنبال پاسخ این سوال که «کدام تاریخ نویس ماجرای قتل امیر کبیر را آنگونه که واقعیت داشت نوشت؟» با محمدامیر شیخ نوری استاد تاریخ تمدن دانشگاه الزهرا به گفتگو می‌پردازد.

 

میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر از بزرگترین و تاثیرگذارترین رجال سیاسی ویکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.

 

مدت صدارت امیر کبیر ۳۹ ماه بود. وی بنیان‌گذار دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری‌های نو به فرمان او در تهران پایه‌گذاری شد. هم‌چنین انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید. امیرکبیر پس از اینکه با دسیسهٔ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید.

 

برنامه «ماجرا» روز شنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۴:۳۰ به تهیه کنندگی انسیه شمس اللهی و گزارشگری آتنا سادات محمد پناه و زهرا محسن زاده راهی آنتن می‌شود.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۳۰۷۸
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت