مستند مؤذنِ اذان انقلاب، شنیدنی شد

مستند زندگی زنده یاد حسین صبحدل، مؤذن و پیشکسوت قرآنی و پدر مذهبی رادیو، امروز یکشنبه ۱۵ آبان از رادیو پخش می‌شود.

مستند مؤذنِ اذان انقلاب، شنیدنی شد

برنامه «مستند فرهنگ» که پرتره‌ای از زندگی مفاخر فرهنگی هنری کشورمان است، امروز روایتگر بخش‌هایی از زندگی حسین صبحدل، مؤذن و استاد پیشکسوت قرآن کریم است.

حسین صبحدل مؤذن و استاد پیشکسوت قرآن کریم در سال 1310 در میدان محمدیه تهران متولد شد. وی از همان دوران کودکی به فعالیت در هیأت‌های مذهبی به ویژه اذان گفتن در مساجد علاقه بسیاری داشت. تا اینکه یکی از زیباترین اذان‌های این استاد فقید که در حسینیه ارشاد اجرا شد، با وجود اینکه از رادیو و تلویزیون دوران طاغوت پخش نمی‌شد، در بین جوانان رواج یافت. به طوری که این اذان به عنوان اذان محافل انقلابی در بین مردم مطرح و پخش شد. سرود ماندگار «خمینی ای امام» یادگار یکی از تلاش‌های او در آن سال‌های سخت و پر اضطراب است.

وی به موسیقی‌ آوازی و دستگاهی و ردیف موسیقی سنتی تسلطی کامل داشت و اذان معروف وی از جمله اذان‌هایی است که با روح نغمه‌های ایرانی عجین شده و یکی از ماندگارترین اذان‌های ایران اسلامی است.

استاد صبحدل در فعالیت‌های دینی و انقلابی همواره نقش مؤثری داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رادیو رفت؛ به دلیل ارائه برنامه‌های جذاب معنوی، پدر مذهبی رادیو شناخته می‌شد.

صبحدل در عمر با برکت خود شاگردان بسیاری همچون محمدرضا اصفهانی و هادی آرزم تربیت کرد.

اذان استاد صبحدل به دلیل ارتفاع بلند و جذابیت خاص جایگاه والایی دارد، به طوری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب آن را «اذان انقلاب» نامیدند و شهید مطهری نیز وصیت کرده بود: «هر وقت جنازه من را از زمین برمی‌دارید، اذان صبحدل را پخش کنید».

استاد صبحدل 13 آبان 1388 به دلیل عفونت‌ ریوی در 78 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

قاسم رفعتی (استاد آواز)، عباس سلیمی، صادق درودیان (از شاگردان وی)، علی صبحدل فرزند استاد فقید از جمله افرادی‌اند که در این مستند از خاطرات خود با مرحوم صبحدل می‌گویند و در ادامه نیز بخش‌هایی از اذان و مناجات‌های استاد صبحدل تقدیم شنوندگان می‌شود.

برنامه «مستند فرهنگ» پرتره‌ای کوتاه از زندگی این استاد فقید است که به همت گروه تولید و تأمین رادیو فرهنگ و تهیه‌کنندگی فاطمه محمدیان‌فر ساعت 14:30 روی موج FM ردیف 106 مگاهرتز از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۳۵۹۷
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت