برای شصت و هشتمین سالگرد اعدام حسین فاطمی/ روزنامه‌نگار محبوب مصدق که اعدام شد

بارزترین نکته زندگی او دوستی نزدیکش با محمد مصدق بود؛ به طوری که مصدق او را پسر سومش خوانده و حتی اظهار کرده بود که پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را نخستین بار او مطرح کرده است. حسین فاطمی، روزنامه‌نگاری که زندگی‌اش را با سیاست گره زده بود، در چنین روزی با حکم محمدرضا شاه پهلوی، اعدام شد.

برای شصت و هشتمین سالگرد اعدام حسین فاطمی/ روزنامه‌نگار محبوب مصدق که اعدام شد

هر چند که او در دوره‌ای وزیر امور خارجه کشور بود و به واسطه ارتباطاتش با سیاسیون و جریانات سیاسی شناخته می‌شد، اما باید گفت دکتر فاطمی در وهله‌ی اول یک روزنامه‌نگار بود و با مطبوعات و با استفاده از قلمش وارد دنیای سیاست شد.

دکتر فاطمی در سال ۱۲۹۶ در نائین متولد شد. از دوران دبیرستان با نوشتن در نشریه هفتگی «باختر» که توسط برادر بزرگترش اداره می‌شد، وارد دنیای روزنامه‌نگاری شد و پس از آن به تهران مهاجرت کرد تا وارد دنیای بزرگ مطبوعات و سپس سیاست شود.

فاطمی در تهران روزنامه «باختر امروز» را بنا نهاد که در جریان ملی شدن صنعت نفت نقش مهمی در آگاهی‌رسانی ایفا می‌کرد.

او از زمانی که مصدق نماینده مجلس بود، طرفدار اندیشه‌های سیاسی‌اش بود و او را از معدود افرادی می‌دانست که می‌توانند رسالت خود را برای حفظ کشور ایفا کنند. محمد مصدق بعد از نخست وزیر شدن، فاطمی را به عنوان معاون سیاسی خود معرفی کرد.

فاطمی از همان ابتدا منتقد سرسخت حکومت پهلوی بود و به خاطر نوشتن مقالات تند و کوبنده‌اش چند بار بازداشت شده بود. او چند بار از ترور نافرجام جان سالم به در برد. اما در نهایت به سال ۱۳۳۳ در چنین روزی ـ ۱۹ آبان ماه ـ به جرم اقدام علیه سلطنت پهلوی به اعدام محکوم شد.

روزنامه‌نگاری که محبوب «مصدق» و مغضوب «شاه» بود حسین فاطمی با محمد مصدق در شورای امنیت سازمان ملل متحد

حسین فاطمی، روزنامه‌نگاری آزادی‌خواه و مخالف ۱۰۰ درصد با سلطه بیگانگان به ویژه انگلیسی‌ها بود. او چه در مقام یک روزنامه نگار متعهد و چه در مقام یک سیاستمدار مسوول تمام تلاشش را می‌کرد تا مردم را آگاه کرده و دست سلطه‌گران را از کشور کوتاه کند.

به جانش سوء قصد می‌شد، دستگیر و تهدید می‌شد اما هیچگاه شنیده نشد که فاطمی از مواضعش عقب‌نشینی کند و یا به قصد حفظ جان و کسب منفعت به طرفداری و مجیزگویی از حکومت بپردازد. قلمش نیش‌دار و مواضعش مشخص بود. شاید برای همین  بود که نیروی استکبار حضورش را در عرصه مطبوعات و سیاست تاب نیاورده و در نهایت در سن ۳۷ سالگی صدای آزادی‌خواه او را برای همیشه خاموش کرد.

شخصیت حسین فاطمی در سریال «معمای شاه» به کارگردانی محمدرضا ورزی نمایش داده شده است.

مرحوم علی سلیمانی که سال گذشته در پی ابتلاء به ویروس کرونا از دنیا رفت، ایفاکننده نقش حسین فاطمی در این سریال بود.

سلیمانی برای ایفای نقش این روزنامه‌نگار از راهنمایی‌ها همسر دکتر فاطمی که برای افتتاح سکانس‌هایی که مربوط به همسر بود به ایران آمده بود، استفاده کرد و با شناختی کامل از این شخصیت جلوی دوربین رفته بود.

این بازیگر فقید می‌گفت، همسر حسین فاطمی بعد از انجام گریم روی چهره‌اش، تعجب کرده و معتقد بوده سلیمانی به دکتر فاطمی بسیار شبیه شده است.

روزنامه‌نگاری که محبوب «مصدق» و مغضوب «شاه» بود دکتر فاطمی/علی سلیمانی/کاراکتر حسین فاطمی

علی سلیمانی همان سال‌ها در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها درباره حسین فاطمی گفته بود: «او را خوب می‌شناختم، می‌دانستم کجا متولد شده، در چه رشته‌ای تحصیل کرده، چه شعرهایی خوانده، چندبار عاشق شده یا چند جفت کفش داشته است! پیش از بازی در سریال «معمای شاه»، برای یک تئاتر درباره دکتر مصدق، مطالعاتی داشتم و همیشه برایم سوال بود که چرا دکتر فاطمی اعدام شد اما دکتر مصدق نه! بعدها متوجه شدم شاه از وقوع انقلاب می‌ترسید و فهمیده بود دکتر فاطمی می‌تواند یک انقلاب را رهبری کند اما دکتر مصدق نه!»

همسرش دکتر فاطمی را مردی بسیار منظم، دقیق و حساس نسبت به پوشش ظاهری معرفی کرده است؛ به طوری که گفته شده ۱۱ جفت کفش داشته و هر روز هفته یک جفت کفش به پا می‌کرده است. فاطمی برای هر جلسه‌ای که می‌رفته، کت و کراوات ویژه‌ای در نظر می‌گرفته که هماهنگی‌شان با هم معنادار و تأثیرگذار باشد.

در سریال «معمای شاه» ایفاگر نقش دکتر مصدق به عنوان همراه و پشتیبان دکتر فاطمی، اصغر معینی بود که این هنرمند نیز چند سال قبل به دلیل بیماری از دنیا رفت.

روزنامه‌نگاری که محبوب «مصدق» و مغضوب «شاه» بود علی سلیمانی / در سریال معمای شاه در نقش دکتر فاطمی

در این سریال علاوه بر حسین فاطمی و محمد مصدق، چندین شخصیت تاریخ معاصر از جمله اسدالله علم با بازی سپند امیر سلیمانی، عبدالکریم عیادی با بازی مرحوم حسین محب اهری و عبدالحسین هژیر با بازی جمشید جهان زاده نمایش داده شده‌اند.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۳۶۹۶
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت