پرونده‌سازی خبرنگاران لندن‌نشین علیه یکدیگر؛

رعنا گیت!

انتشار فایل صوتی یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی به موضوعی برای جنجال میان شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران بدل شده و حالا جنگی رسانه‌ای میان خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان شکل گرفته است.

رعنا گیت!

هفته گذشته یک فایل صوتی از «رعنا رحیم‌پور» خبرنگار شبکه خبری «بی‌بی‌سی فارسی» منتشر شده که در گفت‌وگو با مادر خود از اهداف شبکه «ایران اینترنشنال» در اعتراضات اخیر ایران سخن می‌گفت.

رحیم‌پور در این گفت‌وگو مدعی شد: «خبر نگران‌کننده‌ای که من شنیدم این است که روسای اینترنشنال دستور داده‌اند که فقط با رهبران احزاب در ایران مصاحبه کنند.»

او وقتی با سوال مادرش که گفت "آخه حزبی نداریم که! کدام حزب"، مواجه شد،  عنوان کرد: «نه دیگه احزاب کرد، لر، عرب و... الان باید بفهمید نکته من چیست. این جای نگرانی دارد. کشورهای منطقه ایران دموکراتیک نمی‌خواهند. اگر ایران دموکراتیک شود و جنبش زنان راه بیفتد و حقوقشان را بگیرند، اولین جایی که وحشت می‌کند عربستان است. این‌ها که به دنبال آینده ایران نیستند. علنا شروع می‌کنند به طبل جدایی‌طلبی زدن. این‌ها یک ایران تکه پاره تضعیف‌شده می‌خواهند و دارند این طبل را می‌کوبند.»

انتشار این صحبت‌های خصوصی خبرنگار «بی‌بی‌سی فارسی» باعث شد تا وی نسبت به آن واکنش نشان دهد و در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «در ساعات گذشته بخشی از مکالمه خصوصی من و مادرم منتشر شده. تنها احتمالی که به ذهن من می‌رسه اینه که صدای ویدئوچت، از طریق شنود خونه موبایل پدر و مادرم در تهران یا خونه و موبایل من در لندن ضبط شده. طبیعیه که من در گفتگوی خصوصی با پدر و مادرم شاید حرف‌هایی بزنم که هرگز علنی نمی‌زنم. حرف‌هایی که عوامل جمهوری اسلامی به طور گزینشی و برای اختلاف‌افکنی و پیشبرد منافعشون منتشر می‌کنند. من به همه خبرنگاران فارسی‌زبانی که در خارج از ایران علیرغم فشارهای متعدد حکومت، در حال خبررسانی هستند احترام می‌گذارم. انتشار و بازنشر این فایل صوتی بر خلاف خواست من و نقض حریم خصوصی من و والدینمه.»

در این میان فایل صوتی دیگری هم از او منتشر شد که در آن اظهار کرد: «واقعا خشونتی که از یه سری از این جوونها دیدم در این یکی دو روز گذشته ترسناکه. من اصلا حتی یه شبش پنیک شدم. می‌ره به سمت جنگ داخلی اگه همینطوری ادامه پیدا کنه.»

رحیم‌پور در واکنش به این فایل‌ها در یک ویدئو که از خود منتشر کرد مدعی شد: «فایلی که سپاه منتشر کرده از چندین تماس مختلفه و کلا حرف‌ها و جمله‌های من رو پس و پیش کردند و یه جوری ادیت کردند که عملا به نتیجه‌ای که خودشون می‌خوان برسن. اما این حرف‌ها نظرات حرفه‌ای من نیست. حرف‌های بین یک مادر و دختره که راجع به هزار تا چیز با هم حرف می‌زنند.»

از سوی دیگر شبکه «ایران اینترنشنال» که از سوی این خبرنگار «بی‌بی‌سی فارسی» به تلاش برای تجزیه‌طلبی متهم شده در گزارشی وی را «وکیل مدافع شیطان» نامید و مدعی شد که اظهارات رحیم‌پور کذب و هدف «ایران اینترنشنال» عدم سانسور هر تفکری در چارچوب‌های حرفه‌ای است. گزارشگر این شبکه خبری همچنین در گزارش خود عنوان کرد: «مردم کردستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان به عنوان شهروندان ایران هم می‌توانند در این رسانه حرف بزنند. همچنان که بی‌بی‌سی فارسی به تریبون اصلاح‌طلبان جمهوری اسلامی شهرت پیدا کرده.»

از سوی دیگر «شلر حقانی‌فر» خبرنگار «ایران اینترنشنال» در رشته‌توییتی با حمله به رعنا رحیم‌پور مدعی شد که کلیدواژه‌های استفاده شده در فایل صوتی رحیم‌پور همان سخنان مسئولان جمهوری اسلامی است و از وی خواست به خاطر این اظهارات، عذرخواهی کند.

در این میان بسیاری از فعالان در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر با حمله به رحیم‌پور، انتشار اظهارات او را در شرایط فعلی ایران در راستای اهداف جمهوری اسلامی دانستند و فشار برای اخراج او از بی‌بی‌سی را آغاز کردند.

موضوع تلاش برای سمت و سو دادن به اعتراضات مردمی در ایران و به آشوب کشیدن اعتراضات که رحیم‌پور به آن اشاره کرده و حمایت عربستان سعودی از شبکه «ایران اینترنشنال» در راستای همان جنگ ترکیبی مورد اشاره برخی از مسئولان جمهوری اسلامی است که "رسانه" یکی از ابزار اصلی آن به حساب می‌آید.

شاید به همین دلیل باشد که اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات در گفت‌وگوی اخیر خود شبکه «ایران اینترنشنال» را یک شبکه تروریستی خواند که همکاری با آن و حمایت از آن تبعاتی به همراه خواهد داشت.

به هر حال دعوای خبرنگاران «بی‌بی‌سی فارسی» و «ایران اینترنشنال» بالا گرفته تا جایی که رحیم‌پور امروز (شنبه ۲۱ آبان) در یک استوری با تاکید بر اینکه بعد از ۱۵ سال کار خبری در تبعید، ایران را در خود کشته است، نوشت: «اینجا من نقطه پایان گذاشتم بر ایران... شما نه به دنبال حقیقت، بلکه دنباله‌روی سپاه و رسانه‌های لندنی از جنس سپاهید.»

حال باید منتظر ماند و دید در این آشفته‌بازار این روزهای اخبار، آیا از این دست افشاگری‌ها در میان خبرنگاران و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران باز هم ابعاد جدیدی خواهد یافت و رعنا رحیم‌پور دیگری قربانی دعوای رسانه‌ای خواهد شد یا خیر.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۳۷۴۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت