خبرنگار جنجالی آسوشیتدپرس اخراج شد | چرا خبر دروغ این خبرنگار خیلی ارزش داشت؟

خبرنگار آسوشیندپرس که خبر اصابت «موشک روسیه» به لهستان را منتشر کرده بود، از این خبرگزاری اخراج شده است.

خبرنگار جنجالی آسوشیتدپرس اخراج شد | چرا خبر دروغ این خبرنگار خیلی ارزش داشت؟

هفته گذشته یک موشک به روستایی در لهستان در نزدیکی مرز اوکراین اصابت کرد و جان دو تن را گرفت؛ موشکی که کمی بعد مشخص شد نه از سمت روسیه، بلکه از سمت اوکراین شلیک شده است.

بررسی‌ها نشان داد که این موشک متعلق به اوکراین بوده و برای دفع حمله موشکی روسیه شلیک شده، اما از مسیر خود خارج شده و به روستایی در لهستان اصابت کرده است.

اما در ابتدای امر، خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس ظاهرا با استناد به تنها یک منبع اطلاعاتی و بدون اینکه دقیقا مشخص شود موشک‌ از چه منبعی شلیک شده است، مسئولیت این امر را به گردن روسیه انداخته و در گزارشی نوشته بود: «یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا می‌گوید "موشک‌های روسی" به لهستان - که عضو ناتو است - برخورد کرده و دو تن را به کام مرگ کشانده‌اند». اکنون مشخص شده که "جیمز لاپورتا"، خبرنگاری که مسئول این گزارش بود، دیگر در آسوشیتدپرس کار نمی‌کند.

​اهمیت این خبر از ابتدا مشخص بود، زیرا اگر واقعا این موشک متعلق به روسیه بود، تنش‌ها میان این کشور و اروپا و ناتو به شدت افزایش یافته و اوضاع جنگ وخیم‌تر می‌شد.

خبرنگار جنجالی آسوشیتدپرس اخراج شد | چرا خبر دروغ این خبرنگار خیلی ارزش داشت؟

تصویری از تاثیر برخورد موشک به تجهیزات کشاورزی در لهستان

این ادعا به سرعت تکذیب شد و دبیرکل ناتو و مقامات لهستان اعلام کردند که به احتمال زیاد این انفجار ناشی از اصابت موشک پدافند هوایی اوکراین بوده است. یک روز بعد، آسوشیتدپرس این گزارش را اصلاح کرد و بیان کرد که آن را بر مبنای «یک منبع اطلاعاتی ارشد آمریکا که نخواسته نامش فاش شود» نوشته است.

یکی از سخنگویان خبرگزاری آسوشیتدپرس در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت نویسنده این گزارش گفت: وقتی استانداردهای ما نقض شود، باید اقدامات لازم برای حفظ شرافت گزارش‌ خبری خود را انجام دهیم. ما این تصمیمات را جدی می‌گیریم و بر اساس موارد جسته و گریخته هم عمل نمی‌کنیم.

خبرنگار جنجالی آسوشیتدپرس اخراج شد | چرا خبر دروغ این خبرنگار خیلی ارزش داشت؟

جیمز لاپورتا

جیمز لاپورتا، امنیت ملی آمریکا و ارتش این کشور را در خبرگزاری آسوشیتدپرس پوشش می‌داد. او سابقه کار در شبکه پی‌بی‌اس، یونایتدپرس اینترنشنال و دیلی بیست را در کارنامه دارد. لاپورتا همچنین از کهنه‌سربازان آمریکاست که در جنگ افغانستان نیز حضور داشته است.

او پیش از این هم در سال ۲۰۱۷ به دلیل مصاحبه با یکی از کارکنان ارتش آمریکا و زنی که او را به تعرض جنسی متهم کرده بود، از حضور در پایگاه نظامی «لوژون» منع شد.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۴۰۳۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت