افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است

سازمان گزارشگران بدون مرز با نشر گزارش سالانه گفته است افغانستان پس از عراق و سوریه، خطرناک‌ترین کشور برای خبرنگاران است.

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است

 سازمان گزارشگران بدون مرز با نشر گزارشی اعلام کرد در طول بیست سال گذشته ۱۶۶۸ خبرنگار و از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون ۱۷۸۷ خبرنگار در سراسر جهان در ارتباط با کارشان کشته شده‌اند. با این حال، میانگین سالانه خبرنگاران کشته شده در جهان به ۸۰ نفر می‌رسد.

در گزارش آمده است عراق و سوریه بیشترین رقم یعنی یک سوم خبرنگاران قربانی را به خود اختصاص داده‌اند. براساس آمار گزارشگران بدون مرز، در بیست سال گذشته ۵۷۸ خبرنگار تنها در این دو کشور کشته شده‌اند.

افغانستان، یمن، فلسطین و سومالیا نیز به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم کشورهای خطرناک برای خبرنگاران فهرست شده‌اند.

در این گزارش آمده است که در جریان سال ۲۰۲۲ میلادی، ۵۸ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده‌اند که بالاترین میزان در چهار سال گذشته را نشان می‌دهد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ میلادی نیز ۱۳.۷ درصد افزایش یافته است.

یکی از یافته‌های مهم گزارش این است که کشورهایی که عملا درگیر جنگ نیستند، لزوما برای خبرنگاران امن نبوده‌اند. طبق این گزارش، در دو دهه‌ی گذشته خبرنگاران در «مناطق امن» بیشتر از «مناطر درگیر جنگ» کشته شده‌اند که دلیل قتل اغلب این خبرنگاران تحقیق درباره‌ جنایات سازمان‌یافته و فساد بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز دریافته است که در جریان سال جاری میلادی ۴۷.۴ درصد خبرنگاران در کشورهای مکزیکو، برازیل، کلمبیا و هندوراس کشته شده‌اند که به این ترتیب قاره امریکا را به خطرناک‌ترین قاره جهان برای رسانه‌ها و خبرنگاران تبدیل کرده است.

در پایان گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمده است که ۴.۸۶ درصد خبرنگارانی که در طول بیست سال گذشته کشته شده‌اند، را زنان تشکیل می‌دهند. طبق آمار این سازمان، در دو دهه‌ گذشته در مجموع ۸۱ خبرنگار زن در جهان در ارتباط با کارشان جان خود را از دست داده‌اند.

 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کد مطلب: ۳۶۴۸۴۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت