شهاب حسینی به تلویزیون می‌آید؟ / ایده ساترا برای پخش سانسوری‌ها!

مهر نوشت: انتظار برای پخش «سرزمین کهن» از سیما، تولید برنامه‌ای برای نقد صداوسیما در خود تلویزیون، نمایش قسمت‌های ممیزی شده سریال‌های خانگی و حضور معاون سیما در جمع خبرنگاران خبرهای مهم هفته بود.

شهاب حسینی به تلویزیون می‌آید؟ / ایده ساترا برای پخش سانسوری‌ها!


 

«هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه‌ای است که در پایان هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری مرتبط با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می‌پردازد.

در این بسته خبری هفتگی تلاش کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه‌سازان و مدیران سیما، نیم‌نگاهی به حواشی رسانه‌ای و حتی شایعاتی که به‌رغم غیررسمی بودن می‌توانستند در اخبار مرتبط با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.

امروز پنجشنبه ۴ اسفندماه ماه می‌توانید با شماره ۱۲۹ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته‌ای که گذشت، با ما همراه شوید.

چهره هفته؛ شهاب حسینی

در چند وقت اخیر شهاب حسینی را با سریال «پوست شیر» در عرصه تصویر دیده‌ایم. سریالی که دو فصل از آن در شبکه نمایش خانگی به پخش رسیده است و از دهم اسفندماه فصل سوم و پایانی آن عرضه می‌شود. شهاب حسینی در این سریال نقش مامور اداره اگاهی را دارد و شمایلی از کاراکتر پلیس قهرمانی را ایفا می‌کند که در این سال‌ها کمتر در فیلم و سریال‌های اجتماعی وجود داشته است.

قهرمان یا ضدقهرمان بیشتر فیلم و سریال‌های اجتماعی این سال‌ها کاراکترهای جنوب شهری بوده‌اند که خودشان دست به انتقام و تسویه حساب‌های شخصی و فراقانونی زده‌اند و جای پلیس در اکثر این قصه‌ها خالی بوده است. شهاب حسینی در «پوست شیر» هم این خلا را جبران کرده است هم در قد و قواره‌ای که قصه برای او تعریف کرده توانمند ظاهر شده است، برخلاف بسیاری از سریال‌های این چنینی که صرفاً ضد قهرمان‌های جذابی دارد.

شهاب حسینی به تلویزیون می‌آید؟ / ایده ساترا برای پخش سانسوری‌ها!

حسینی این روزها یک سریال دیده نشده هم در تلویزیون دارد که جزو بازیگران اصلی آن است؛ سریال «سرزمین کهن» که مدت هاست جزو آثار به محاق رفته تلویزیون شده است. سریالی که اگر به پخش تلویزیونی برسد حتماً مخاطبان بسیاری خواهد داشت و به دلیل ترکیب بازیگران شناخته شده‌ای که دارد در این روزهایی که کمتر چهره‌ای در سریال‌های تلویزیونی حضور دارد یکی از آثار پرستاره قاب رسانه ملی خواهد شد.

نهم بهمن یعنی حدود یک ماه پیش بود که پیمان جبلی رییس رسانه ملی درباره حل مشکل پخش سریال «سرزمین کهن» ساخته کمال تبریزی در جمع خبرنگاران نوید برطرف شدن مشکلات این مجموعه را داد و بیان کرد که: «درباره مشکلاتی که سرزمین کهن داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتماً خبرهای خوبی درباره آن خواهیم داشت. مجموعه‌ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است. سعی می‌کنیم در کنار چالش‌های جدی که در زمینه تامین منابع ساخت مجموعه‌های فاخر با آن روبه‌رو هستیم، ارزش کیفی کار پایین نیاید و آن استانداردهای کیفی را رعایت کنیم.»

با این حال هنوز مشخص نشده است این سریال چه زمانی در کنداکتور پخش تلویزیون قرار خواهد گرفت ولی حتماً در بازه کنونی و با توجه به اصلاحیه‌های متعددی که این سریال داشته و حتی سوء تفاهم‌های مورد نظر را هم برای نمایندگانی از اقوام بختیاری حل کرده است پخش آن می‌تواند اتفاق خوبی برای این روزهای تلویزیون و حتی مخاطب این رسانه باشد.

اتفاق ویژه هفته؛ سوزن رسانه ملی به خود!

تلویزیون برنامه جدیدی را با نام «نقد جام جم» راه اندازی کرده است برنامه‌ای که قرار است این بار انگشت نقادی را به سوی خود تلویزیون، محصولات و تولیداتش ببرد تا نشان دهد همان قدر که به انتقاد از پدیده‌های مختلف می‌پردازد و یک جوالدوز به مردم می‌زند سوزنی هم به خود زده باشد.

هنوز البته مشخص نیست این برنامه تازه راه‌اندازی شده که فعلاً مهمانان یک قسمت از آن مشخص شده است می‌تواند دوام بیاورد یا خیر. حتی خیلی‌ها پیش‌پیش، روند برنامه را همراه با محافظه کاری‌های معمول تلویزیون دانسته‌اند. خاصه که برنامه‌هایی از این دست چه در فضای طنز و چه در فضای جدی کمتر تاب تحمل مدیران را داشته و با چند قسمت به توقیف و تعطیلی کشیده شده است.

اما همین تمرین‌های چند باره هم می‌تواند مشقی برای خودانتقادی تلویزیون باشد و بیان برخی نقدها و تحلیل‌های جدی و آسیب شناسانه نسبت به وضعیت برنامه‌ها و سریال‌های تولیدی حداقل می‌تواند نوعی شفاف سازی نسبت به وضعیت موجود باشد. دست کم با چنین برنامه‌هایی، مدیران تلویزیون کمتر به گزاره‌هایی از تعریف و تمجید برنامه‌ها و خروجی آثارشان روی می‌آورند که مصداقی از «خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی» باشد.

«نقد جام جم» را المیرا شریفی مقدم اجرا می‌کند که در ترکیب حال حاضر مجریان تلویزیون در مباحث تحلیلی و جدی خبری و اجتماعی حتماً می‌تواند توفیق داشته باشد. المیرا شریفی مقدم امسال از بخش خبری سازمان صداوسیما کناره گرفت و به معاونت سیما رفت او این روزها اجرای برنامه صبحگاهی شبکه دو سیما را هم به عهده دارد و حالا اجرای این برنامه هم با پیشینه‌ای که دارد می‌تواند برگ برنده‌ای برای برنامه باشد.

هرچند موارد دیگری در خروجی این توفیق بی تاثیر نیست اما مجری سکاندار اصلی چنین برنامه‌هایی است. بعد از آن انتخاب مهمانانی که آنها هم به دور از ملاحظات تلویزیون بتوانند نقدهایشان را بیان کنند و به آسیب شناسی آثار بپردازند می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

مصطفی هیودی تهیه کنندگی این برنامه را بر عهده دارد که در سخنان کوتاهی درباره رویکرد آن گفته است «این برنامه که از تولیدات مرکز سیمرغ است قصد دارد با رویکردی انتقادی سیاست‌ها و برنامه‌های صدا و سیما را مورد بحث و بررسی قرار بدهد. این برنامه از چند ماه گذشته در جریان سیاست گذاری، اتاق فکر و پیش‌تولید قرار داشته‌است و به زودی با موضوع وضعیت مخاطبان رسانه ملی روانه آنتن خواهد شد.»

باید دید پخش این برنامه تا چقدر همدلی مخاطبان و حتی چهره‌های نخبگانی منتقد تلویزیون را به دنبال خواهد داشت.

حاشیه هفته؛ پخش قسمت‌های ممیزی شده سریال

ساترا در هفته آینده از ۱۱ تا ۱۴ اسفندماه نمایشگاهی با عنوان «رصتا» برگزار خواهد کرد که بخش‌ها و رویدادهای مختلفی برای آن در نظر گرفته است. این اولین حضور نمایشگاهی یا حتی رسانه‌ای ساترا در فضای عمومی جامعه است و حالا بعد از چندین سال فعالیت رسانه‌ای بنا دارد بخشی از این فعالیت‌ها را با مخاطب عمومی‌تر به اشتراک بگذارد.

سعید مقیسه رییس ساترا در نشست مطبوعاتی که برای این نمایشگاه برگزار شد خبری هم داد که به عنوان وایرالی ترین بخش صحبت‌های او در فضای رسمی و مجازی پیچید. مقیسه خبر داد که بناست در بخشی از نمایشگاه آن هم به صورت محدود بخش‌های ممیزی شده سریال‌های شبکه خانگی نمایش داده شود. او تاکید کرد که لازم است که برخی مسئولان ببینند که چه بخش‌هایی از سریال‌ها ممیزی شده است.

شهاب حسینی به تلویزیون می‌آید؟ / ایده ساترا برای پخش سانسوری‌ها!

این اتفاق که خبرش هم به عنوان یکی از سوژه‌های کنجکاوی برانگیز رسانه‌ها در همین چند روز بارها اطلاع رسانی و فراگیر شد حتماً می‌تواند یک امتیاز برای این سازمان باشد که گامی مهم در راستای شفاف سازی نسبت به عملکرد خود و رویکردهایی که دارد برداشته است.

به ویژه که این روزها انتقاد به عملکرد ساترا با همه نقاط ضعفی که بر کسی هم پوشیده نیست به یک امر روتین بدل شده است. کمتر کسی به رویکردها و رویه‌های غلط احتمالی خرده می‌گیرد و بیشتر خود ساترا سیبل این حملات قرار می‌گیرد که شاید بخشی به دلیل اتفاقاتی است که صرفاً خروجی آن دیده می‌شود و کسی از جزییات و پشت پرده تصمیمات خبر ندارد.

نکته هفته؛ حضور معاون سیما در جمع خبرنگاران

هفته‌ای که گذشت اولین حضور رسانه‌ای محسن برمهانی معاون سیما در جمع خبرنگاران از زمان انتصاب او بود. برمهانی البته پیش از این اولین گفتگوی رسمی و رسانه‌ای خود را نیز در رسانه‌هایی غیر از صداوسیما با خبرگزاری مهر انجام داد و درباره برخی رویکردها و پرسش‌ها نسبت به تلویزیون پاسخگو شد.

او این بار در بازدیدی که از واحد دوبلاژ سیما داشت نسبت به برخی از سوالات مرتبط با پخش فیلم‌های سینمایی در تلویزیون پاسخ داد و البته بخش مهمی از سوالات درباره نوروزی‌ها را هم به زمان دیگری موکول کرد.

برمهانی یکی از کلیدی ترین پست‌های این روزهای تلویزیون را بر عهده دارد که ویترین اصلی اتفاقات و حواشی آنتن و قاب سیما در نگاه اول به او به عنوان معاون سیمای رسان ملی برمی گردد. در این مدت هم تقریباً در پشت صحنه‌ها و رویدادهای مختلف تلویزیونی حضور یافته و حالا به نظر می‌رسد قرار است تعامل بیشتری بین خبرنگاران و معاونت سیما برقرار باشد. اتفاقی که فارغ از کم و کیف این تعامل و نحوه شفاف سازی نسبت به سوالات و چالش‌ها حتماً می‌تواند به فال نیک گرفته شود.

لازم است که این اتفاق برای دیگر معاونت‌های صداوسیما که گاهی رویکردها و تصمیماتشان محل برخی شائبه‌ها و سوال‌ها قرار می‌گیرد نیز رخ دهد. بخش مهمتر این درخواست برای حضور در برابر پرسش‌ها هم نسبت به مدیران شبکه‌های تلویزیونی است که در راس مطالبه نسبت به پاسخگویی به اتفاقات و حواشی آنتن هستند با این حال در یک سال گذشته که از انتصاب مدیران جدید می‌گذرد کمتر در برابر رسانه‌ها قرار گرفته و از گفتگوهای رسمی خودداری کرده‌اند.

پیشنهاد هفته؛ سریال حبیب

از ابتدای هفته سریال «حبیب» روی آنتن شبکه دو سیما رفته است. سریالی که کارگردانی و بخش اعظمی از عوامل تولید و بازیگران آن سوری هستند و تهیه کننده ایرانی آن را به تولید رسانده است. همچنین امین زندگانی بازیگر نقش اصلی این مجموعه و چند تن از بازیگران از ایران این سریال را همراهی می‌کنند.

داستان «حبیب» درباره حضور داعش در سوریه می‌گذرد و اولین سریال تلویزیونی است که به دل اتفاقات سوریه رفته تا داعش را از خود این مناطق تصویر کند. این روزها البته سریال «سقوط» هم با همین محور از شبکه نمایش خانگی عرضه می‌شود که علی رغم تفاوت‌های این دو سریال باز هم بستر خوبی در شناخت و تفاوت‌ها به مخاطب می‌دهد.

شهاب حسینی به تلویزیون می‌آید؟ / ایده ساترا برای پخش سانسوری‌ها!

سریال «حبیب» اثر کارگردان سوری محصول مشترک ایران و سوریه با روایتی از مدافعان حرم با دوبله نسخه فارسی از یکشنبه ۳۰ بهمن به روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود.

«حبیب» به کارگردانی جود سعید و تهیه‌کنندگی فرزاد هوشیارپارسیان ساخته شده است. این مجموعه تلویزیونی ۲۶ قسمتی محصول مرکز بسیج سازمان صداوسیما، روایتی از حضور مستشاری جمهوری اسلامی و سربازان گمنام امام زمان (عج) در نبرد با داعش است.

بازیگران اصلی «حبیب» عبارتند از امین زندگانی، قمرخلف و لجین اسماعیل و بازیگران مطرح سوری از جمله امانه والی، رباء الحلبی، علا قاسم، اسامه المصری، حسین عباس، یحیی بیازی و…

همچنین سوگل طهماسبی و ابوالفضل همراه از جمله بازیگران ایرانی این مجموعه هستند. مجموعه «حبیب» شنبه تا پنجشنبه حوالی ساعت ۲۱:۱۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

کد مطلب: ۳۶۶۰۶۴
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت