زندگی و زمانه محمدباقر صدر در «آغازگر یک پایان» شبکه مستند

مستند «آغازگر یک پایان» ساخته امید حسن‌زاده روایتی از زندگی پر فراز و نشیب محمدباقر صدر از شبکه مستند پخش می‌شود.

زندگی و زمانه محمدباقر صدر در «آغازگر یک پایان» شبکه مستند

مستند «آغازگر یک پایان» روایت جامعی از زندگی پرفراز و نشیب نابغه وحدت گرا علامه شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر است. این مستند با محوریت زندگی و آثار شهید صدر و مرور و بررسی اتفاقات تاریخی و زندگی علما و مراجع حوزه علمیه نجف ساخته شده است.

این مستند به مقاطع مختلف زندگی شهید محمدباقر صدر، از اجازه اجتهاد در کودکی تا جابجایی‌های چندباره قبر وی در دوران صدام حسین و رژیم بعث در عراق، می‌پردازد و راویانش شاگردان و اطرافیان سید محمدباقر صدر در عراق هستند، کسانی که از نزدیک با او در ارتباط بوده‌اند.

سید محمدباقر صدر (۱۰ اسفند ۱۳۱۳ – ۱۹ فروردین ۱۳۵۹) دین‌شناس، اصولی، مجتهد، فیلسوف، اندیشمند، مرجع تقلید، مبتکر و نظریه‌پرداز شیعه و سیاستمدار عراقی بود. از او گاه به لقب شهید خامس و سید ذبیح القفا نیز یاد می‌شود.

پس از درگذشت سید محسن حکیم به دنبال یک نبرد طولانی با حزب بعث عراق به تدریج محمدباقر صدر به عنوان یک رهبر شناخته شده مورد توجه مردم قرار گرفت، او به علت مبارزاتش با حکومت بعثی عراق بارها توسط حکومت عراق دستگیر و زندانی شد. در آخرین مرحله ۱۶ فروردین ۱۳۵۹ سید محمدباقر صدر را دستگیر کردند و به بغداد بردند و از او خواستند از فتوای خود بر تحریم عضویت در حزب بعث برگردد و حکم به جواز آن دهد، از حزب الدعوه برائت جسته و فتوا به حرمت آن دهد و انقلاب ایران را تأیید نکند.

سید محمدباقر صدر این‌ها را نپذیرفت و در پایان حکومت از او خواست که یکی از ۲ شرط اول یا دوم را بپذیرد تا از حصر بیرون آمده و زندگی عادی داشته باشد ولی این شرط نیز پذیرفته نشد سرانجام در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۵۹ او و خواهرش بنت‌الهدی صدر به دستور صدام حسین کشته شدند. پس از این اتفاق شیعیان اعلام کرد.

«آغازگر یک پایان» که محصول سازمان هنری رسانه اوج است و در خانه مستند با همکاری پژوهشگاه تخصصی شهید صدر تولید شده است سه شنبه ۱۵ فروردین ساعت ۲۱ روی آنتن می‌رود و تکرار آن روز بعد ساعت ۹ است.

تهیه کننده این مستند مهدی مطهر است و از دیگر عوامل آن می‌توان به مدیر تصویربرداری: سعید حصاری، آهنگساز: امیررضا جعفری نوبخت، صداگذار: محمدحسین ابراهیمی، پژوهش: حجت الاسلام سید امید موذنی و گوینده متن: محسن بهرامی اشاره کرد.

منبع: مهر
کد مطلب: ۳۶۶۸۶۰
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت