«سنجد» برمی گردد

علاقه بازیگر «پوست شیر» به عروسک/ «جناب خان» به شبکه کودک خوش‌آمدی!

هادی حجازی فر، بازیگر سینما و تلویزیون از علایقش به حوزه کودک و آثار عروسکی می گوید و تاکید می کند: نفوذ کار کودک از نفوذ پدر و مادر بیشتر است. وقتی پای عروسک به میان می‌آید تماشاگر مهربان‌تر می‌شود.

علاقه بازیگر «پوست شیر» به عروسک/ «جناب خان» به شبکه کودک خوش‌آمدی!

اختتامیه اولین دوره جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی با حضور هادی حجازی‌فر، محمد بحرانی و مریم سعادت در کانون پرورش فکری برگزار شد.

این مراسم عصر چهارشنبه، ۶ اردیبهشت در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همچنین با حضور محمدصادق باطنی مدیر شبکه کودک، مریم کاظمی و فاطمه امینی از مجریان برنامه «عروسک خونه» همراه بود.

مریم کاظمی در ابتدای مراسم با توضیحی درباره نمایش عروسکی تلویزیونی گفت: خوشبختانه هم گروه‌های عروسکی بسیاری از این جشنواره استقبال کردند و هم کودکان و خانواده‌هایشان که آمار و رأی‌گیری‌ها نشان می‌دهد که چقدر بچه‌ها، عروسک‌ها را دوست دارند. اولین دوره جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی با حضور ۲۰ گروه شرکت‌کننده از ۱۴ استان ایران در برنامه عروسک‌خونه برگزار شد.

وی اظهار کرد: نمایش عروسکی تلویزیونی با نمایش‌های عروسکی صحنه‌ای تفاوت‌هایی دارد که برای کار تلویزیونی باید این‌ها را بدانید. امیدواریم این جشنواره قدمی باشد که برگردیم به عصر طلایی نمایش‌های عروسکی در تلویزیون که خیلی مورد استقبال مردم قرار می‌گرفتند.

حجازی فر: مردم با عروسک ها مهربان ترند

سپس هادی حجازی‌فر، بازیگر سینما و تلویزیون در سخنانی خاطرنشان کرد: وقت‌هایی شده کارهایی می‌بینیم علی‌رغم اینکه در تنهایی به آن کارها می‌خندم اما وقتی پسرم هست ترجیح می‌دهم کانال آن اثر را عوض کنم. نفوذ کار کودک از نفوذ پدر و مادر بیشتر است و نیاز به مطالعه و تحقیق دارد. جنس شوخی‌ای که این کارها با بچه‌ها دارند نباید از محیط مدرسه عقب‌تر و نه جلوتر باشد.

حجازی‌فر یادآور شد: در حوزه بزرگسال هم وقتی پای عروسک می‌آید تماشاگر مهربان‌تر می‌شود؛ الان هرچه بگویید مخاطب ایراد می‌گیرد اما مردم با عروسک مهربان‌ترند و راحت‌تر او را می‌پذیرند. می‌توان قراردادهای جدید را بدون توضیح خاص با مخاطب ببندیم. من در مقام بازیگر باید مقدمه‌چینی کنم اما عروسک امکان بی‌نظیری به فانتزی و تخیّل می‌دهد.

جناب خان خوش‌آمدی به شبکه کودک

در ادامه محمدصادق باطنی، مدیر شبکه کودک با تشکر از حضور جناب خان این نکته را مطرح کرد: جناب خان خوش‌آمدی به شبکه کودک و رونق تازه‌ای دادی. بچه‌های از راه‌های دور آمدند از زاهدان گرفته تا تنکابن و بسیار از این حضور خوشحال شدند. همیشه عروسک‌ها طرفداران بسیاری داشته‌اند و نشاط و شادابی را به مخاطبین انتقال داده است.

در ادامه جناب‌خان این نکته را خطاب به مدیر شبکه کودک گفت که این کار عروسکی را جدّی بگیرید تا این نمایش‌ها به رونق برسند. نمایشگران عروسکی واقعاً مظلوم هستند.

«سنجد» برمی گردد

مدیر شبکه کودک همچنین درباره برگزاری جشنواره عروسکی هم گفت: زبان کودک زبان رویاست؛ عروسک‌ها بچه‌ها را به دنیای رویاها می‌برند. در واقع عروسک‌ها بچه‌ها را به دنیای خیال‌انگیز رویاها دعوت می‌کنند. با کودک باید ساده صحبت کرد و ما از حضور عروسک‌ها در سبد مصرف کودکان‌مان استقبال می‌کنیم. روز اول که این جشنواره شروع شد خیلی از بچه‌های عروسکی آمدند و خیلی از مخاطبان هم استقبال کردند. ۲۰ گروه آمدند و از خود کودکان رأی جمع‌آوری شد ۲۰ میلیون رأی نشان می‌دهد ما باید با تمام وجود به کمک پیشکسوتان و بزرگان حوزه کودک اتفاق تحولی در حوزه عروسکی رقم بزنیم.

محمدصادق باطنی همچنین خبر داد که عروسک «سنجد» به شبکه کودک برخواهد گشت.

در بخشی از مراسم سه نفر برتر جشنواره که به انتخاب کودکان برگزیده شدند، تقدیر شدند.

مریم سعادت: انتخاب اولم کار عروسکی بوده

سپس مریم سعادت، بازیگر و کارگردان باسابقه پس از دریافت جایزه خود این نکته را مطرح کرد: نمایش عروسکی طرفداران بسیاری دارد. من خودم با این کار شروع کردم و سال‌ها در کنار بازیگری‌ام، این رشته هنری را عاشقانه دنبال کردم. تا این لحظه انتخاب اولم کار عروسکی است و به شدت کار عروسکی را دوست دارم.

در ادامه از محمد اعلمی، پیشکسوت دیگر حوزه کارهای نمایشی عروسکی تقدیر شد.

محمد بحرانی: تصویر هادی حجازی‌فر را می‌بینم چشمم خیس می‌شود

محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان نیز در سخنانی اشاره کرد: من خودم را همیشه مدیون خانم مریم سعادت می‌دانم که در دوران تئاتر دانشجویی کشف کردند. تا زنده هستم خودم را مدیون خانم سعادت می‌دانم. اولین بار عروسک‌گردانی تلویزیونی را هم در کار ایشان انجام دادم و از آقای اعلمی هم عروسک‌گردانی آموختم. به عنوان یک شهرستانی از شیراز آمده بودم و در خوابگاه آقای حجازی‌فر را دیدم بخشی از تندرستی‌ام را مدیون ایشانم. الان که تصویر هادی حجازی‌فر را در تلویزیون، شبکه نمایش‌خانگی و سینماها می‌بینم چشمم خیس می‌شود و او را افتخار هنرهای زیبا می‌دانم.

او سپس خطاب به مدیران عرصه فرهنگ و هنر خصوصاً سیاستگذاران حوزه کودک این نکته را یادآور شد: نمایشگران عروسکی فلسفه‌شان در دیده نشدن است تا عروسک‌ها روح داشته باشند. اما مدیران باید این‌ها را ببینند؛ در واقع این دیده نشدن از طرف مدیران نباشد. من برای مدیاها تفاوتی قائل نیستم فقط همیشه می‌گویم کارهای کودک را بفهمید. چون کار کودک در جهان جزو پردرآمدترین است؛ فقط حواشیِ کارهای کودک به لحاظ اقتصادی این درآمدزایی را ایجاد می‌کند. بنابراین کار کودک را جدّی بگیرید؛ بچه‌ها گناهی ندارند. یک زمانی غول‌های بزرگی در این عرصه فعالیت کرده‌اند و امیدوارم غول‌های جدیدی خلق شوند.

علاقه بازیگر «پوست شیر» به عروسک/ «جناب خان» به شبکه کودک خوش‌آمدی!

حامد علامتی، رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم به این نکته اشاره کرد که بسیار خوشحالم تعدادی از برگزیدگان این جشنواره از اهالی کانون پرورش فکری‌اند و ما هم برای آنها جوایزی قائل می‌شویم.

جزئیاتی از نفرات برگزیده جشنواره به شرح ذیل آمده است:

- گروه منتخب اول: عمو زنجیرباف از شهر جوین خراسان- کارگردان: هادی آریانا

- گروه منتخب دوم: دختر کوچولو از شهر همدان- کارگردانان: طیبه آنجدانی، احمد آکشته

- گروه منتخب سوم: جیک جیک کی منو می‌خوره؟ از شهر ماکو آذربایجان غربی- کارگردان: سمیه حسین‌نژاد

- صداپیشگی: در جستجوی خدا از شهر دلیجان کارگردان: وحیده کریمی- صداپیشه: وحیده کریمی

- طراحی صحنه: نقش زندگی از شهر زاهدان کارگردان: مهدیه زراعتی- طراحی صحنه: مهدیه زراعتی

- نمایشنامه: بی‌بی نبات و قندک از شهر تنکابن کارگردان: رضا محزون- نمایشنامه‌نویس: رضا محزون

- کارگردانی: مورچه‌های بامزه از شهر اراک- کارگردان: رضا یونس فرد

- عروسک‌گردانی: معجزه‌ی آب از شهر نیشابور کارگردان: یلدا دهجوریان- عروسک‌گردان: گروه عروسک‌گردانان

- عروسک‌گردانی (گروه دوم) : فیجیل از شهر همدان کارگردان: سعیده دلیلیان- عروسک‌گردان: گروه عروسک‌گردانان

- طراحی و ساخت عروسک:بچه زرنگش خوبه از شهر تهران کارگردان: فاطمه عرب- عروسک‌ساز: زهرا مناهلی

- موسیقی: زاغی و پدربزرگ از شهر بم کارگردان: محمد پورصالحی- آهنگساز: محمد پورصالحی

- خلاقیت و نوآوری:بز کینه‌ای از شهر تهران- کارگردان: فاطمه اعظمی

- خلاقیت و نوآوری (گروه دوم) : یک روز جوجه‌ای از شهر زاهدان- کارگردان: فاطمه موسوی ثابت

- تقدیر ویژه‌ عروسک‌خونه: نقاشی ریزه از شهر دامغان- کاگردان: مهدیه عبداللهی.

منبع: ايسنا
کد مطلب: ۳۶۷۳۵۲
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت