گزارش کمیته روزنامه‌نگاران درباره خفقان رسانه‌ای در اتحادیه اروپا

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در مطالعه جدیدی افشا کرد که خبرنگاران در اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری دچار خفقان و اجبار به سکوت هستند.

گزارش کمیته روزنامه‌نگاران درباره خفقان رسانه‌ای در اتحادیه اروپا

علی‌رغم ادعاها و تبلیغات پر سروصدای کشورهای اروپایی درباره آزادی رسانه‌ها و داشتن ادعای دفاع از آزادی بیان در جهان، اما گزارش‌ها از خفقان رسانه‌ای در این اتحادیه حکایت دارد.

تحقیقات جدیدی در اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که صدای خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در کشورهای عضو این اتحادیه، این روزها بیش از گذشته ساکت می‌شود.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) در مطالعه‌ای جدید که روز چهارشنبه منتشر کرد، توضیح داد که اصحاب رسانه در اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری دچار خفقان و اجبار به سکوت هستند.

به نوشته وبگاه شبکه «راشاتودی»‌، این کمیته در تحقیقات خود افشا کرد که برخی از دولت‌های اروپایی از زمان همه‌گیری ویروس «کووید-۱۹»، محدودیت‌ها برای کنترل رسانه‌ها را ادامه می‌دهند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا در سپتامبر سال گذشته قانون آزادی رسانه‌های اروپایی را برای حمایت از روزنامه‌نگاران اما فقط روی کاغذ ارائه کرد.

با این حال گزارش کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران حاکی از آن است که بسیاری از کشورها قوانین را به دلخواه خود اجرا کرده و از نرم‌افزارهای شنود برای جاسوسی از خبرنگاران استفاده می‌کنند.

«تام گیبسون» نماینده این کمیته در اروپا می‌گوید: «ما شاهد افزایش روزانه آزار و اذیت آنلاین و تهدیدهای دیجیتالی توسط افراد بسیار ثروتمند و قدرتمند علیه خبرنگاران هستیم که می‌خواهند آنها را از طریق طرح دعوی ساکت کنند».

پیش از این نیز «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تعریف جدیدی از آزادی بیان، مدعی شده بود که ممنوعیت پخش رسانه‌های روسی در کشورهای اروپایی، همان دفاع از آزادی بیان است. 

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۶۷۳۵۷
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت