مروری بر حوادث سرنوشت‌ساز تاریخی در «پیوست»

برنامه «پیوست» با استناد به مدارک آرشیوی و ثبت شده، روایت‌گر مناسبت‌های سرنوشت‌ساز تاریخی خواهد بود.

مروری بر حوادث سرنوشت‌ساز تاریخی در «پیوست»

برنامه «پیوست» در قالب یک میان برنامه کوتاه سعی دارد به دور از اطاله کلام و با توجه به اسناد و مدارک تاریخی، ضمن مروری کوتاه به مناسبت‌های سرنوشت‌ساز تاریخی کشورمان، توضیحاتی درباره آن حوادث ارائه کند.

با توجه به اهمیت حافظه تاریخی هر کشور و نقش تأثیرگذاری آن در پیشینه فرهنگ و تربیت مردم جامعه و به منظور یادآوری مباحث دوره‌های مختلف تاریخی کشورمان جهت حفظ یکپارچگی و تأثیر مثبتی که در هویت جمعی جامعه دارد، این برنامه به بررسی حوادث بزرگ و سرنوشت‌ساز تاریخ ایران می‌پردازد و شامل ریزموضوعات تاریخی است که به صورت خرده‌روایت‌ها بیان خواهد شد.

اهمیت حافظه تاریخی در هویت و بقای یک ملت از آنجاست که اساساً پایداری و استمرار گروه‌های انسانی در طول زمان و طی نسل‌ها در گرو سلامت و قوت حافظه تاریخی آن‌هاست. ملت ایران، حوادث بزرگ و سرنوشت‌سازی را پشت سر گذاشته‌ که در این برنامه به برخی از آنان اشاره می‌شود. مواردی همچون «جنگ‌های ایران و روسیه و قراردادهای ترکمانچای و گلستان، جنبش مشروطه، تحصن معترضان در سفارت انگلستان، بر دار کردن مجتهد طراز اول تهران شیخ فضل‌الله نوری، قحطی بزرگ ایران در بین سال‌های ۱۲۹۶ تا ۱۲۹۸ و نقش حکومت مرکزی و دولت انگلستان و محتکران داخل کشور در آن، کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و روی کار آمدن رضاخان و سلسله پهلوی، جدایی اراضی ایران، شهادت روحانیون، کشتن شعرا، روشنفکران ‌و ادیبان، از دین شعاری تا دین ستیزی، قلع و قمع کردن عشایر ایران، فساد دربار، نقش آمریکا و غرب در اتفاقات دوران پهلوی، حرکت امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی، ماجرای منافقین و بنی‌صدر، ترور شخصیت‌های مهم انقلاب، جنگ تحمیلی و قطعنامه ۵۹۸، فتنه مربوط به انتخابات سال ۸۸، نقش آمریکا و انگلیس در تاریخ ایران و...».

حال این حوادث و ریشه‌های عمیق‌تر آن، بخشی از خاطره جمعی مردم ایران است که قاعدتاً در حافظه‌ تاریخی نسلی که در آن  زیسته، می‌ماند، اما با گذشت زمان و تحریف تاریخ توسط رسانه‌های معاند و... نسل‌های جدید از تاریخ گذشته کشورمان خبر نخواهند داشت.

برنامه «پیوست» کاری از گروه اجتماعی اقتصاد شبکه دو سیماست که به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمد بنکدار و علی ترابی قصد دارد اقشار مختلف مردم بالأخص نسل جدید را با زمینه‌ها، بسترها، علل و پیامدهای بحران تاریخی کشورمان آشنا سازد.

از عواملی که با این برنامه همکاری دارند می‌توان به لطیفه سادات مرتضوی (نویسنده)، محسن بهرامی (گوینده)، محمدمهدی سهرابی (مجری طرح)، محسن محبی‌نیا، مهرداد قدرتی کیا و مهدی سهرابی (تدوینگران)، آرمان حیدری (مدیر تولید)، امین آهنگر و علی ترابی (تصویربرداران) و شیدا سپهر (گرافیک) اشاره کرد.

این برنامه در مناسبت‌های تاریخی خاص که یادآور بروز حادثه‌ای بزرگ در کشورمان بوده‌، در فواصل برنامه‌‌ها از شبکه دو پخش خواهد شد. تاکنون ۱۶ مناسبت تاریخی در این برنامه مورد کاوش قرار گرفته است.

منبع: فارس
کد مطلب: ۳۷۰۰۳۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت