مورد عجیب ده‌نمکی ؛ تفکیک جنسیتی اسامی بازیگران مرد و زن

این کارگردان در تیتراژ سریال «رستگاری» دست به تفکیک جنسیتی زده است.

مورد عجیب ده‌نمکی ؛ تفکیک جنسیتی اسامی بازیگران مرد و زن

مسعود ده‌نمکی در تیتراژ سریال «رستگاری» دست به تفکیک جنسیتی زده و نام بازیگران مرد و زن را از هم جدا کرده است. به این ترتیب حتی نام بازیگر مردی که نقشی بسیار کوتاه در سریال دارد، زودتر از نام نقش اول زن در تیتراژ آمده است. نام این حرکت را باید خلاقیت گذاشت یا بی‌احترامی آشکار به بازیگران زن؟

پنج قسمت از سریال «رستگاری» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی روی آنتن شبکه دو رفته است؛ سریالی ماورایی که با محدودیت سنی +13 سال پخش می‌شود.

درباره محتوای سریال بعدتر خواهیم نوشت اما آنچه در همین روزهای اول به چشم آمده، تیتراژ عجیب آن است.در این تیتراژ ابتدایی سریال، اول نام بازیگران مرد از ابتدا تا انتها نوشته می‌شود تا جایی که وقتی اولین‌بار سریال را می‌بینیم، گمان می‌کنیم ده‌نمکی لشکری از مردان را کنار هم قرار داده و سریالش را بدون حضور حتی یک بازیگر زن ساخته است. بعد از اینکه نام تمام بازیگران مرد؛ حتی کمرنگ ترین آنها روی صفحه نقش بست، تازه به «و با حضور خانم‌ها» می‌رسیم و اسامی بازیگران زن را می‌بینیم.

معلوم نیست ده‌نمکی با این حرکت قصد القای چه معنایی را داشته است؟ می‌خواسته زنان و مردان را از هم تفکیک کند تا اسامی‌شان نزدیک به هم نباشد؟ خب بازیگران که همه دارند کنار هم بازی می‌کنند، فقط مشکل کنار هم قرار گرفتن اسامی آنهاست؟ دست‌کم می‌توانست اسامی مردان و زنان را در دو بخش راست و چپ تیتراژ کنار هم قرار دهد تا نام‌شان همزمان ظاهر شود.

اینکه ابتدا نام بازیگران مرد در تیتراژ نوشته شود و تازه انتهای ماجرا نوبت به بازیگران زن برسد، توهینی آشکار به هنرمندان خانم است؛ بازیگرانی که علی‌رغم نقش پررنگ‌شان در سریال، ته صف قرار گرفته‌اند.

باید دید این مسئله از سوی بازیگران با چه واکنشی روبه‌رو خواهد شد و ده‌نمکی توضیحی در این باره خواهد داد یا نه.

منبع: فیلم نیوز
کد مطلب: ۳۷۴۲۰۸
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت