حواشی اخیر حضور محمدرضا گلزار در تلویزیون؛ ماجرا چه بود؟

مسابقه تلویزیونی «پانتولیگ» به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی و اجرای محمدرضا گلزار این روز‌ها هر هفته پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها از شبکه سه پخش می‌شود.

حواشی اخیر حضور محمدرضا گلزار در تلویزیون؛ ماجرا چه بود؟

مسابقات تلویزیونی همیشه جزو پربیننده‌ترین برنامه‌ها بوده‌اند و سال‌هاست که تولیدکنندگان این آثار سعی دارند با خلاقیت و طراحی مسابقات جدید نظر مخاطبان را به خود جلب کنند. مجموعه «پانتولیگ» این روز‌ها با محوریت پانتومیم و سوالات علمی از جمله مسابقه‌های تلویزیونی است که سعی در جلب نظر مخاطبان دارد.

با جواد فرحانی گفتگویی درباره مجموعه «پانتولیگ» داشتیم که در ادامه مشروح این گفتگو را از نظر می‌گذرانید:

ایده ساخت یک مسابقه تلویزیونی با محوریت پانتومیم چگونه شکل گرفت؟

بعد از حضور موفق محمدرضا گلزار در تلویزیون با برنامه «برنده باش» و البته دوستی ۲۴ ساله‌ای که با هم داریم همیشه در نظر داشتیم که با هم اثری تولید کنیم و برنامه «پانتولیگ» را در ابتدا برای پخش در نمایش خانگی قرارداد بسته بودیم و بر اساس اتفاقاتی که پیش آمد و با صحبت‌هایی که با آقای گلزار داشتم از آنجا که او هم تجربه خوبی با «برنده باش» در تلویزیون داشت، قرار بر این شد که برنامه را با این رویکرد که می‌تواند مخاطب بیشتری داشته باشد، برای تلویزیون تولید کنیم.

من و محمدرضا گلزار با هم به ساختار و ایده اصلی برنامه رسیدیم و جالب است بگویم که ایشان تبحر بالایی در اجرای پانتومیم دارد. من و گلزار با این ایده که برنامه‌ای با محوریت اجرای پانتومیم داشته باشیم که کاملاً ایده و ساختارش متعلق به خودمان باشد، توافق داشتیم. پیش از این در برنامه‌های تلویزیونی اجرای پانتومیم را دیده بودیم، اما هیچ‌گاه برنامه‌ای با محوریت پانتومیم در تلویزیون وجود نداشته است.

 

علاوه بر بیشتر دیده شدن این برنامه، چه عواملی باعث شد که تولید و پخش «پانتولیگ» به تلویزیون برسد؟

قطعاً «پانتولیگ» در نمایش خانگی هم دیده می‌شد، اما مخاطبان اصلی تلویزیون مردم هستند و وقتی شما برنامه‌ای می‌سازید که پر مخاطب می‌شود و مردم با آن ارتباط برقرار می‌کنند، حس خوبی دارید و قطعاً لذت روحی و روانی بیشتری برای شما دارد.

خوشبختانه در شرایط حاضر محمدرضا گلزار به تلویزیون آمد و موجی ایجاد شد که سینماگران دیگری نیز به تلویزیون آمدند. ما در این مملکت زندگی می‌کنیم و هر کداممان به سهم خودمان سعی داریم به مردم خدمت کنیم. محمدرضا گلزار می‌توانست با شرایط بسیار بهتری در پلتفرم کار کند، ولی ترجیح داد در تلویزیون حاضر شود و در برنامه‌ای برای مردم شرکت کند.

پیش‌تر هم حضور محمدرضا گلزار در تلویزیون مطرح شده بود، اما این اتفاق با حواشی بسیاری همراه بود و در آن زمان حضور این بازیگر در تلویزیون به نوعی منتفی شد. تعامل لازم برای اجرای این بازیگر چگونه شکل گرفت؟

 

مشکلی که وجود داشت به ما مربوط نبود و حتی تلویزیون و مدیران اصلی آن هم با حضور محمدرضا گلزار در این رسانه مشکلی نداشتند و حواشی ایجاد شده به دلایل دیگر از سوی بخش‌های دیگر به وجود آمده بود.

ما قصد داشتیم کار خودمان را انجام دهیم و حضور محمدرضا گلزار مزاحم کسی نبود، اما کسانی هستند که نمی‌خواهند برخی افراد را در تلویزیون ببینند تا فقط خودشان در این رسانه باشند چرا که وقتی تنها خودشان برنامه تولید می‌کنند دیگر رقیبی ندارند و می‌توانند هر محتوایی با هر کیفیتی تولید کنند و تحویل مخاطب بدهند. قطعاً بازیگرانی، چون محمدرضا گلزار که در سینما هم حضور موفقی داشتند طرفدارانی دارند و وجود این طرفداران می‌تواند به دیده شدن برنامه آن‌ها بیشتر کمک کند.

مدیران تلویزیون از ساخت برنامه‌هایی اینچنین که می‌توانند مخاطبان بیشتری داشته باشند استقبال می‌کنند. برنامه «پانتولیگ» تا امروز توانسته ۴۲ درصد بیننده داشته باشد و جالب است که این میزان مخاطب با کمترین میزان پخش به دست آمده و بسیاری از برنامه‌ها با پخش‌های متعدد نتوانسته‌اند به چنین عددی نزدیک شوند.

بنابراین به نظر شما همچنان حضور چهره‌هایی، چون بازیگران در تلویزیون می‌تواند در جلب نظر مخاطبان تأثیرگذار باشد؟

 

قطعاً تأثیرگذار است. بسیاری از مخاطبان که با آثار محمدرضا گلزار خاطره دارند و بسیاری از طرفداران او برنامه را می‌بینند و این یک واقعیت است که چهره‌ها می‌توانند در بیشتر شدن مخاطبان تلویزیون تأثیرگذار باشند.

تلویزیون همچنان رسانه پربیننده‌ای است. شاید برخی افراد دیدن برنامه‌های تلویزیون را به دلیل نارضایتی و ناراحتی از برخی اتفاقات منکر شوند، اما واقعیت این است که بسیاری از این افراد تلویزیون می‌بینند. طبق بررسی‌هایی که داشتیم بسیاری از کسانیکه مدعی بودند برنامه‌های تلویزیون را نمی‌بینند، مخاطب بسیاری از برنامه‌ها از جمله «پانتولیگ» هستند و طبیعی است که تلویزیون به عنوان یک رسانه جمعی در دسترس مخاطب زیادی داشته باشد.

قطعاً میزان رضایت مخاطبان از برنامه نیز اهمیت دارد. من در مدیوم‌های مختلفی کار کردم و فیلم سینمایی، تلویزیونی، سریال نمایش خانگی، برنامه‌های تلویزیونی و... ساخته‌ام و باید بگویم محمدرضا گلزار برای کیفیت اثری که در آن حضور دارد وسواس به خرج می‌دهد.

برنامه «پانتولیگ» ریتم و اجرای خوبی دارد. محمدرضا گلزار واقعاً برای این برنامه وقت می‌گذارد و برای بهتر شدن کیفیت آن زحمت می‌کشد و ماه‌ها از زمانیکه اولین دکور برنامه ساخته شده او پای کار بوده و تا زمان پخش با وسواس بر کیفیت اثر نظارت دارد. هر برنامه‌ای که ضبط می‌شود، آقای گلزار بالای ۱۵ تا ۲۰ بار آن را نگاه می‌کند و برای او هم کیفیت اثر واقعاً حائز اهمیت است و به هیچ‌وجه از آن جنس مجری‌ها نیست که برنامه را اجرا کند و تا قسمت بعدی سراغی از برنامه نگیرد و همزمان چند کار را با هم پیش ببرد.

مسابقه‌های تلویزیونی معمولاً الگو گرفته از برنامه‌های موفق خارجی هستند. آیا همانطور که تأکید داشتید، در این برنامه از هیچ اثر دیگری الگو نگرفتید؟

قطعاً پانتومیم را در برنامه‌های مختلف تلویزیون مشاهده کردیم و آیتم‌هایی بوده که شرکت‌کننده‌ها جلوی دوربین پانتومیم اجرا کنند، ولی برنامه «پانتولیگ» متمرکز بر برگزاری مسابقه‌ای با اجرای پانتومیم است و در این بین مرحله‌هایی وجود دارد که سوالات علمی نیز از شرکت‌کننده‌ها پرسیده می‌شود و ما این بخش را برای بالا رفتن اطلاعات علمی و عمومی مخاطبان در برنامه قرار دادیم تا برنامه‌ای که احتمالاً قشر جوان بیشتر به آن توجه دارند به سهم خودش قدمی هم در این راستا بردارد.

بالای ۴۰هزار نفر برای حضور در این مسابقه ثبت‌نام کردند و این برای ما بسیار خوشحال‌کننده بود که خانواده‌ها با تأثیر از این برنامه، این سرگرمی را به خانه‌های خود برده‌اند و ما قصد داشتیم علاوه بر این بُعد مثبت سرگرم‌کننده بودن به مباحث علمی و اخلاقی هم توجه کنیم و به همین دلیل بخش سوالات علمی را به برنامه اضافه کردیم و همچنین در ابتدا برنامه نیز پلاتو‌هایی از آقای گلزار می‌بینیم که درباره مباحثی، چون دوستی، رفاقت، خوب زندگی کردن و... صحبت می‌کند و برای همه این بخش‌ها فکر شده است.

مدتی تلویزیون مخاطبان خود را از دست داد و خوشبختانه از سال گذشته میزان مخاطبان این رسانه رو به افزایش است. در جلسه‌ای که اخیراً با مدیران سازمان داشتیم آن‌ها هم تأکید داشتند که سرگرمی مسئله بسیار مهمی برای برنامه‌های تلویزیونی است و اگر شما به این نکته توجه نکنید قطعاً اثرتان با شکست روبرو می‌شود.

همیشه برای حضور بازیگران به خصوص بازیگری، چون محمدرضا گلزار حواشی بسیاری ایجاد می‌شود و شایعه‌هایی درباره دستمزد این افراد به وجود می‌آید. آیا دستمزد‌های داده شده در این برنامه متعادل با دیگر برنامه‌های تلویزیون است؟

تلویزیون هیچوقت با هزینه اندک برنامه نمی‌سازد، در شبکه سه و شبکه نسیم که من در آن‌ها کار کردم شاهد بودم که برای برنامه‌ها هزینه می‌شود، ولی برخی مواقع با وجود هزینه بالا برنامه‌ها توسط افراد نابلدی ساخته شده‌اند که نسبت به بودجه صرف شده، این برنامه‌ها نتوانسته‌اند موفق باشند.

تلویزیون در بیشتر مواقع شرایط و بودجه خوبی برای ساخت برنامه فراهم کرده، اما تولید‌کننده‌ها ضعیف عمل کرده‌اند. محمدرضا گلزار هم دستمزدی منطقی دریافت کرده، ولی ما برای این برنامه اسپانسر داشتیم. تلویزیون حتی یک ریال هم برای «پانتولیگ» هزینه نکرده و اتفاقاً این برنامه برای تلویزیون درآمد هم داشته است، اما «پانتولیگ» در شبکه نمایش خانگی قطعاً با بودجه بیشتری ساخته می‌شد.

از زمان پیش‌تولید تا امروز یک سال است که درگیر ساخت «پانتولیگ» هستیم و ما در همه این مراحل محمدرضا گلزار با ما همراه بود و میزان دستمزدی که دریافت کرده است را باید به اندازه یک سال زمان گذاشتن و کار کردن در نظر گرفت.

چند قسمت از برنامه تا امروز ضبط شده و آیا علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این برنامه اقدام کنند؟

تا الان حدود ۳۰ قسمت از برنامه ضبط شده و قرار است این برنامه به ۱۰۰ قسمت برسد. علاقه‌مندان از سامانه روبیکا می‌توانند برای حضور در «پانتولیگ» اقدام کنند.

ما می‌توانستیم در زمانی محدود همه قسمت‌ها را ضبط کنیم، اما اصرار داشتیم که زمان ضبط و پخش قسمت‌های برنامه فاصله اندکی با هم داشته باشند تا بتوانیم در برنامه به مسائل روز جامعه هم توجه داشته باشیم و حتی در صورت نیاز درباره آن‌ها صحبت کنیم.

 

منبع: فرارو
کد مطلب: ۳۷۵۰۳۹
لینک کوتاه کپی شد

پیوندها

دیدگاه

تازه ها

یادداشت