برندگان هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر/‌تصاویر و گزارش اختتامیه

هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر با اجرای سرود ملی و قرائت قرآن کریم آغاز شد.

پگاه ماسوری_به گزارش سرنا،محمدرضا شهیدی فر، اجرای آیین پایانی هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر را بر عهده دارد.

از مهمانان حاضر در هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر می‌توان به سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علی نصیریان، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر، مسعود رایگان، مهدی هاشمی، بهرام عظیمی، محمدرضا شفیعی، نرگس آبیار، ژاله صامتی، رضا بهبودی، حسین فرح بخش، افشین هاشمی، علیرضا زرین دست و ... اشاره کرد.

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم شهر گفت: اصولا جشنواره‌های هنری در حال حاضر به دو شکل برگزار می‌شوند، بعضی از جشنواره مستقل از حاکمیت است و یا اینکه حمایت بخشی از حاکمیت را دارد؛ جشنواره فیلم شهر از جشنواره‌هایی است که تحت حمایت بخشی از حاکمیت به نمایش در می آید بنابراین حساسیت هایی سر برگزاری آن بوده است. البته منظور من این نیست که بگویم این جشنواره ها باید محلی برای تبلیغ مدیران شهری شوند و دلیلی ندارد که بخواهند سفیدنمایی کنند.

وی ادامه داد: اگر جشنواره ای شبیه به جشنواره شهر برنامه ریزی شده نشان از این دارد که بخشی از حاکمیت شهری نسبت به آن حساس بوده و مدیریت کرده است تا بخشی از وظایف مدیریت شهری را هم در این جشنواره در نظر بگیرند و اگر هزینه ای می شود توجیه منطقی داشته باشد. لازم است علاوه بر نشان دادن وخامت های جامعه نگاهی هم به واقعیت ها داشته باشیم تا به وضعیت مناسب تری در شهر باشیم و به دنبال سیاه نمایی نباشیم.

محسن هاشمی در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره فیلم شهر همچنین گفت: جشنواره فیلم شهر خوشبختانه بعد از هفت دوره پویاتر شده اما باید برای هر دوره رسالتی را مشخص کند تا سینماگران با توجه به آن در آثارشان بیشتر مسائل شهری را مدنظر قرار دهند. مانند آتش سوزی که در میدان حسن آباد افتاد. این موضوع می تواند سوژه فیلم های بسیاری باشد.

وی درباره تعداد جشنواره های حاضر در سینمای ایران نیز گفت: تعداد جشنواره های سینمایی کشور ما روز به روز در حال افزایش است و این جشنواره ها معمولا از بودجه های دولتی استفاده می کنند و ما باید به این دلیل مواظب باشیم تا این جشنواره ها با هم ارتباط داشته باشند و باهم همپوشانی نداشته باشند تا بودجه ها هدر دهند.

هاشمی خاطرنشان کرد: جا دارد در این مراسم یادی کنیم از آیت الله هاشمی رفسنجانی که تنها رئیس جمهوری بود که در جشن خانه سینما شرکت کرد .

رئیس شورای شهر تهران در اختتامیه جشنواره فیلم شهر به بخشی از خاطرات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره دو فیلم «آدم برفی» و «روسری آبی» اشاره کرد.

بزرگداشت علی نصیریان در اختتامیه جشنواره فیلم شهر

در بخش بزرگداشت های آیین اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم شهر ، بزرگداشت علی نصیریان با نمایش کلیپی از صحبت های او و بخشی از فیلم های معروفش به نمایش در آمد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر درباره علی نصیریان گفت: هر مناسبتی که اهالی سینما را دور هم جمع میکند، مبارک است و اینکه کسانی بیایند نسبت سینما و شهر را شفاف کنند برای ما بسیار مغتنم است. الان از آقای نصیریان پرسیدم آیا از میدان حسن آباد خاطره ای دارید که خوشبخاته داشتند. پیدا کردن این خاطرات شهرزاد قصه گویی می خواهد.

وی ادامه داد: اینکه چطور اسم اینجا «حسن آباد» می شود؟ چطور این بنای خشتی هنوز بعد از این آتش سوزی سرپا مانده است؟ گوشه گوشه این شهر خاطراتی دارند که با هم متفاوت است و همه این ها ظرفیت های فیلمسازی ایجاد می کند.

مسجدجامعی با بیان اینکه نسبت زیادی بین شهر و سینما وجود دارد، بیان کرد: الگوهای شهر وارد سینما می شود و برعکس. آقای علی نصیریان از افتخارات سینمای ایران است. ما بسیار خوشحال هستیم که در دوره ای زندگی می کنیم که این افراد را از نزدیک دیده ایم و حرف هایشان را شنیده ایم.

محمدحسین لطیفی با بیان اینکه موجب خوشحالی من است که در این بزرگداشت حضور پیدا کرده است، گفت: بسیار از علی نصیریان یاد گرفته ام. همانطور که آقای مسجدجامعی گفتند اخلاق حرف اول را می زند. من به اندازه خودم تلاش کردم از نسل گذشته سینمای ایران یاد بگیرم. علی نصیریان از افتخارات سینمای ماست، همانطور که هنوز عزیزان دیگری همچون جمشید مشایخی و عزت الله انتظامی هنوز افتخار ما هستند.

علی نصیریان در مراسم بزرگداشتش گفت: از شهردار محترم، شهرداری تهران و بخش فرهنگی و هنری شهرداری بسیار تشکر می کنم. این بزرگداشت ها از کسانی که 60، 70 سال رویاین صحنه ها و در مقابل دوربین ها کار کردند، کار بسیار خوبی است که جای تشکر دارد. برگزار کردن این جشنواره ها بسیار خوب است و به فعالیت های فرهنگی کمک می کند.

وی با بیان اینکه نسل های بعد از ما و نسل جوان امروز کارهای بسیار خوبی می سازند، ادامه داد: سال گذشته با جوانی کار کردم که کار اولش بود و بسیار درخشید. ما باید خلاقیت ها را تشویق کنیم. آقای هاشمی گفتند نمی خواهیم پروپاگاندا باشد و من معتقدم که هنر اصلا پروپاگاندا نیست. 70 سال در شوروری سبکی به نام رئالیسم سوسیالیستی تعریف کردند ولی آنچه در هنر روسیه آن دوران می بینیم کاملا برعکس این سبک است.

نصیریان همچنین گفت: بنابراین چیزی که تجربه شده است را نباید تکرار کنیم. هنر ابزار پروپاگاندا نیست. هنر بر خلاقیت انسانی استوار است و این خلاقیت یک چیز خودجوش و خدایی است که خداوند آنرا در درون ما گذاشته است.

در بخش بزرگداشت های آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، در مراسم بزرگداشت زنده یاد جمشید مشایخی، کلیپی از صحبت های سام مشایخی، پسر این هنرمند درباره پدرش و بخشی از آثار این هنرمند برای حاضران به نمایش در آمد.

داوران بخش مسابقه فیلم های کوتاه و نیمه بلند نرگس آبیار، احمد ضابطی جهرمی، علیرضا گلپایگانی، مصطفی کیایی، هومن بهمنش و محمدرضا شفیعی برای اهدا جوایز هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر به روی سن آمدند.

جوایز بخش پویانمایی جشنواره فیلم شهر

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین جان بخشی پویانمایی در بخش مسابقه سینمای ایران به مجتبی موسوی برای پویانمایی آقای گوزن رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی پویانمایی در بخش مسابقه سینمای ایران به صادق جوادی برای انیمیشن «روباه» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم پویانمایی در بخش مسابقه سینمای ایران به بهرام عظیمی برای انیمیشن «سیم ششم» رسید.

جوایز بخش مستند جشنواره بین المللی فیلم شهر

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین تحقیق و پژوهش مستند در بخش مسابقه سینمای ایران به بابک بهداد برای فیلم «بهارستان خانه ملت» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی یا هنری مستند در بخش مسابقه سینمای ایران به محمد حسین حیدری و زهره احمد زاده برای تدوین فیلم «مهین» رسید. تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به فاطمه ذواالفقاری برای کارگردانی فیلم «فقدان» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی مستند بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به محمد حسین حیدری برای فیلم «مهین» رسید. تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین تهیه کننده مستند در بخش مسابقه سینمای ایران به مهدی مطهر برای فیلم «مهین» رسید. تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری مستند در بخش مسابقه سینمای ایران به داوود اشرفی برای فیلم «قصه بولوار» رسید.

جوایز بخش آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند هفتمین جشنواره فیلم شهر

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به امین چادگانی برای «برف تابستان» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی یا هنری آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به پویان شعله ور برای تدوین فیلم«مثل بچه آدم» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به آرمان خوانساریان برای فیلم «سایه ی فیل» رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند در بخش مسابقه سینمای ایران به مریم کوهکن و سوگل شهابی برای تهیه کنندگی فیلم «تشریح» رسید.

دیپلم افتخار و تندیس جشنواره بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری مجید اسماعیلی برای فیلم «تلخ» رسید.

جایزه ویژه هیات داوران برای نقش آفرینی در آثار داستانی کوتاه و نیمه بلند به دو بازیگر به فرانک کلانتر برای فیلم های «فشار خون» و «لال» و محمد تک زارع برای نقش آفرینی در فیلم «لال» رسید.

بزرگداشت رویا تیموریان و مسعود رایگان

برای بزرگداشت رویا تیموریان و مسعود رایگان پیروز حناچی شهردار تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و میترا حجار به روی سن آمدند.

رویا تیموریان در مراسم بزرگداشتش گفت: من به اندازه چهل سال حرف دارم ولی فکر نمی کنم با میکروفون نمی شود آن را بیان کرد. امشب برای من بسیار پر افتخار است به این دلیل که اسمم کنار استاد نصیریان آورده شد و اجازه داشتم که روی صحنه بیایم.

وی ادامه داد: ما در شهری بزرگ با شرایط پیچیده زندگی می کنیم، به عنوان یک شهروند در حضور شهردار تهران و اعضای شورای شهر درخواست می کنم کنترل و بازنگری در مورد شرایط شهروندانی که در کنار خیابان هستند، داشته باشیم.

مسعود رایگان نیز در مراسم بزرگداشتش ضمن تشکر از شهردار تهران، شورای شهر و مدیران جشنواره بین المللی فیلم شهر گفت: بسیار مفتخرم که این بزرگداشت در حضور کسی برگزار می شود که ما دانش آموخته او هستیم.

پیروزحناچی در مراسم اختتامیه فیلم شهر با اشاره به دیده شدن زیبایی در آثار هنری گفت:

توجه به زیبایی ها و قبح زشتی ها در آثار هنری بسیار مهم است. من هیچ وقت قبح دروغ را در فیلم «درباره الی» فراموش نمی کنم. هرچند این موضوع در دین ما مورد تاکید قرار گرفته است اما در آن فیلم تاثیرش بسیار بیشتر بود.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم شهر تاثیرات دیگری هم دارد، ادامه داد: خاطرم هست کتابی با عنوان «میدان توپخانه تهران» درباره این میدان توپخانه چاپ کردیم که بعدها یک هنرمند مستندساز، مستندی با عنوان «میدان بی حصار» براساس آن ساخت و امروز شهرداری تهران به دنبال توسعه این میدان است.

شهردار تهران افزود: بسیار خوشحال هستم که بسیاری از ارزش های پنهان شهر تهران در این جشنواره به نمایش درآید. از شما دعوت می کنم فیلم «زمستان است» که در مورد میدان لاله زار تهران است را ببینید.

جوایز بخش مسابقه سینمای بین‌الملل هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی در مسابقه سینمای بین الملل به مَکس پورتر و خانم رو کو واهاتا برای فضای منفی از کشور فرانسه رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند داستانی به مهدی فِلِیفِل برای فیلم در حال غرق شدن از کشور یونان رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند یه مستند مایکل استورم گلومستین برای فیلم بینهایت 50 متر دورتر است از کشور لهستان رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی مستند به بلند خانم لیسا اف. جکسون برای کارگردانی فیلم مستند بلند میراث از کشور مکزیک رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم بلند مستند به بوریس بِرتروم برای تهیه کنندگی فیلم پناهگاه انسان از کشور دانمارک رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی فیلم سینمایی به آندری زویاگینتسف برای کارگردانی فیلم سینمایی بی عشق از کشور روسیه رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم سینمایی به هیروکازو کورئیدا

جوایز بخش ویدئویی جشنواره فیلم شهر

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمنامه بخش فیلم های سینمایی در مسابقه ویدیویی به مریم بحر العلومی برای فیلم «پاسیو»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگر نقش زن بخش فیلم های سینمایی در مسابقه ویدیویی به شیرین یزدان بخش برای فیلم «آکاردئون»

جایزه بهترین بازیگر نقش مرد بخش فیلم های سینمایی در مسابقه ویدیویی به رضا بهبودی برای فیلم «آندرانیک»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی یا هنری در مسابقه ویدیویی به ایمان کرمیان، حسن نجفی و علی فرشچی فیلم ویدیویی«اینجا خانه من است»رسید.

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی در مسابقه ویدیویی به خیرالله تقیانی برای فیلم ویدیویی «اینجا خانه من است»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری در مسابقه ویدیویی به حمید نعمت الله برای فیلم «بیا از گذشته حرف بزنیم»

جوایز بخش سینمای ایران هفتمین جشنواره فیلم شهر

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمنامه به هومن سیدی برای فیلمنامه «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگر نقش زن به ژاله صامتی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «در وجه حامل»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگر نقش مرد به نوید محمد زاده برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده»

دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی یا هنری به فرید ناصر فصیحی برای جلوه های ویژه فیلم سینمایی «چهارراه استانبول»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین دستاورد فنی یا هنری به پیمان شادمانفر برای فیلمبرداری فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی به هومن سیدی برای کارگردانی فیلم سینمایی «مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم به سعید سعدی برای تهیه کنندگی فیلم سینمایی«مغزهای کوچک زنگ زده»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری به مصطفی کیایی برای فیلم «چهارراه استانبول»

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر به اجرای قطعاتی به صورت زنده از احسان خواجه‌امیری پایان یافت

خبر تکمیل شد

کد مطلب: ۱۰۹۵۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر