۲ فیلم ایرانی از جشنواره فیلم‌های کردی لندن انصراف دادند

سرنا_مستند «فرزندان شب» و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» در پی طرح مسائل جدایی طلبانه در جشنواره فیلم‌های کردی لندن، از این جشنواره خارج شدند.

مستند «فرزندان شب» و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از جشنواره فیلم‌های کردی لندن خارج شدند.

جشنواره فیلم‌های کردی لندن از سال ۲۰۰۱ آغاز به کار کرده است، در این جشنواره فیلم‌های سینمایی، کوتاه، انیمیشن و مستند که ارتباط مضمونی و محتوایی با فرهنگ کردی دارند، به نمایش در می‌آید.

به نظر می‌رسد جشنواره فیلم‌های کردی لندن با ترویج و برجسته سازی مسایل مورد مناقشه و بی پایه و مطرح کردن آنها در بستر سینما و تمایز میان موقعیت سیاسی و فرهنگی مردمان کرد و … در پی تثبیت بستر و الگویی است که در لایه‌های زیرین به پدیده جدایی‌طلبی می‌پردازد و قرائتی وارونه از فرهنگ و هویت کردی به عنوان کهن‌ترین قومیت ایرانی و منطقه را ارائه می‌دهد.

فیلم مستند «فرزندان شب» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و انیمیشن «خورشید آسمان، خورشید کاشی» ساخته زیبا ارژنگ محصول جمهوری اسلامی ایران هستند و با همین هویت به جشنواره‌های مختلف راه یافته و تحت هیچ عنوان و شناسنامه دیگری معنا پیدا نمی‌کنند. آنچه جشنواره فیلم‌های کردی لندن به عنوان کردستان شرقی (کشور سازنده این آثار) از آن یاد کرده خلاف واقع، غیرحرفه‌ای و حرکتی در جهت مخدوش کردن هویت و اصالت این آثار است.

از این رو مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان تهیه‌کننده فیلم ها، با درخواستی رسمی که به اطلاع مسئولان جشنواره رسیده و به نشانه اعتراض به این رویکرد، «فرزندان شب» و «خورشید آسمان، خورشید کاشی» را از این جشنواره خارج می‌کند.

منبع: ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

کد مطلب: ۲۰۳۹۹۵
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت

پیشنهاد سردبیر