گزارش حواشی مراسم مجازی اعلام برگزیدگان سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر/ مراسمی خالی از مهمان و خبرنگار...

سرنا_مراسم مجازی اعلام برگزیدگان سی‌‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر امروز چهارشنبه ۱۲ خردادماه با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.

به گزارش سرنا، این مراسم بدون حضور مهمانان و در بسترهای مجازی پخش شد. اجرای این مراسم را امیر اسفندیاری معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بر عهده داشت.

در این برنامه بعد از پخش تیزری از مراحل برگزاری سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، امیر اسفندیاری معاون دبیر جشنواره روی صحنه آمد و در سخنانی به زبان انگلیسی که با ترجمه هم‌زمان از بسترهای مجازی جشنواره پخش شد، گفت: من امیر اسفندیاری هستم و مایلم به شما خوش‌آمد بگویم برای حضور در مراسم مجازی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فجر. البته با فراگیری کرونا همه ما در دنیا تحت تاثیر بیماری قرار گرفتیم ما امسال تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت مجازی برگزار کنیم، بازار، ورکشاپ و... آنلاین داشتیم، تمام داوران ما کارشان را آنلاین انجام دادند ولی ما فیلم‌ها را به‌صورت فیزیکی در تهران نمایش دادیم. اما همه چیز طبق پروتکل‌های بهداشتی بود و از همه شما همراهان ممنونم. در ادامه ویدیویی از برگزاری این جشنواره پخش شد.

اسفندیاری در ادامه این برنامه از محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر دعوت کرد تا پشت تریبون قرار بگیرد. عسگرپور در سخنانی گفت: پیش از هر چیز مایلم از همه کسانی که برنامه اعلام برگزیدگان سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم را می‌بینند، تشکر کنم. همان‌طور که می‌دانید سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا جشنواره ما برگزار نشد. در طول یکسال گذشته، تجارب خوبی در برگزاری جشنواره‌های جهانی کسب شد که ما هم در بخشی از آن سهیم بودیم.

او ادامه داد: این تجارب مهم باعث شد که امسال بتوانیم جشنواره را به شکل دوگانه برگزار کنیم، بخشی از جشنواره به شکل مجازی و بخشی هم فیزیکی. امسال بازار فیلم جشنواره ما به شکل مجازی و با حضور تعداد قابل توجهی از صاحبان فیلم‌های ایرانی و مدیران جشنواره‌های بین‌المللی و خریداران تشکیل شد که براساس گزارش‌ها تعداد زیادی قرار ملاقات در فضای مجازی شکل گرفت.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: در بخش نمایش فیلم‌ها که به شکل حضوری برگزار شد، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از۳۰۰ نمایش در طول برگزاری جشنواره با حضور حدود 10هزار تماشاگر، فیلم‌های بخش‌های مختلف اکران شد. این تجربه که چطور می‌توان با تمام محدودیت‌های این دوران، به برگزاری جشنواره به‌عنوان بخشی مهم از اکوسیستم سینما پرداخت بسیار مهم و گرانقدر است.

او ادامه داد: حتماً در جریان هستید که ازهمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر، با ثبت در فیاپف به‌عنوان یکی از جشنواره‌های مهم رقابتی وارد مسیر جدیدی شد، مسیری که می‌تواند به گسترش سینمای ایران و منطقه هم کمک کند. اهمیت وجود جشنواره معتبر و بازار فیلم در منطقه‌ای که هستیم برای بسیاری از فیلمسازان و پخش‌کنندگان بین‌المللی روشن است و برهمین مبنا باید برگسترش فضای این جشنواره اصرار داشته باشیم.

عسگرپور در پایان گفت: امیدوارم برای سال آینده بتوانیم جشنواره‌ای پربار باحضور میهمانان زیاد از سراسر جهان برگزار کنیم.

جایزه نتپک

در ادامه ایتالو اسپینلی، ان دمی ژِروه و فرهاد توحیدی به‌عنوان داوران بخش نتپک معرفی شدند.

پس از معرفی داوران بخش نتپک و نمایش بخش‌هایی از فیلم‌ها، اسفندیاری بیان کرد: حالا که ویدئوی معرفی داوران را دیدید، به سراغ صحبت‌های آنان برویم ولی باید بگویم ما ۶ بخش دارای هیئت داوری داریم.

در ادامه ان دمی ژِروه یکی از اعضای هیئت داوران گفت: ما اینجا هستیم تا برنده جایزه نتپک را معرفی کنیم. دوازده فیلم خوب داشتیم که انتخاب برای ما سخت بود اما فیلمی که انتخاب کردیم نامش «میجر» به کارگردانی احسان عبدی‌پور است.

جایزه فیپرشی

در بخش بعدی برنامه امید روحانی، آلین تاشچیان و جووانی ویمرکاتی به‌عنوان داوران فیپرشی معرفی شدند.

آلین تاشچیان از داوران این بخش در ارتباط تصویری با مراسم گفت: به خاطر توان در به تصویر کشیدن بی‌عدالتی فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» را به‌عنوان برگزیده این بخش انتخاب کردیم که در کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی، قصه قدرتمندی را بیان می‌کند. به برنده تبریک می‌گویم و از جشنواره تشکر می‌کنم.

امین نایفه کارگردان فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» در پیامی ویدئویی به بهانه دریافت جایزه این بخش گفت: از هیئت داوران تشکر می‌کنم. این اولین فیلم سینمایی من بود. این جایزه را به خانواده خودم تقدیم می‌کنم، آن‌ها کمک کردند این قصه را بیان کنم. خانواده و آشنایانم به خاطر رژیم آپارتاید اسراییل رنج کشیدند.

جایزه بین‌الادیان

در بخش بعدی برنامه حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، ماگیمای پراگاسام و مگالی فان ریت به‌عنوان داوران جایزه بین‌الادیان معرفی شدند.

حجت‌الاسلام ارزانی از اعضای این هیئت داوران این بخش، در ارتباط تصویری با برنامه گفت: یازده فیلم را بررسی کردیم، ما سه عضو در این بخش بودیم و سه فیلم ایرانی و ۸ فیلم از سایر کشور‌ها داشتیم. مقیاس‌هایی را تعیین کردیم و فیلم‌ها را بر اساس آن سنجیدیم . اتمسفر فیلم‌ها و پیام آن‌ها برای ما مهم بود همچنین زیبایی بصری فیلم‌ها هم اهمیت داشت. ضمن اینکه به بیان یک تجربه هم اهمیت دادیم. ما شاهد هستیم که این آثار نگرشی را تغییر می‌دهند که برای ما مهم‌اند با توجه به این معیارها همه فیلم‌ها را بررسی کردیم.

مگالی فان ریت دیگر داور این بخش هم گفت: جایزه بخش بین‌‌الادیان به «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از رامین رسولی رسید که روحیه بخشش و مقاومت را نشان می‌دهد. رامین رسولی پیام‌آور صلح است و مخاطب را به خوبی به چالش می‌کشد.

ماگیمای پراگاسام دیگر داور این بخش بیان کرد: «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» یکی از بهترین فیلم‌هاست، نحوه ساخت بسیار خوبی دارد. شرافت و کرامت انسانی را به تصویر می‌کشد و بالاترین مراتب تقدیر ما را دارد.

جایزه محمد امین (ص)

در ادامه برنامه محمدمهدی عسگرپور برای اهدای جایزه محمد امین(ص) پشت تریبون آمد و گفت: به دلیل بحث برابری و حساسیت انسانی این جایزه به فیلم «هراس» از کشور بلغارستان می‌رسد.

اسفندیاری در ادامه بیان کرد: اگر با آپارتاید، تبعیض و پیش‌داوری مخالفید، «هراس» فیلمی است که باید ببینید. به کارگردانش تبریک می‌گویم، فیلم بسیار خوبی بود.

در ادامه تهیه‌کننده فیلم «هراس» که به جای ایوایلو هریستوف کارگردان فیلم در پیامی ویدئویی صحبت کرد، با ابراز خرسندی از دریافت جایزه توضیح داد: مایلم از هیئت داوران، بابت اهدای این جایزه تشکر کنم. من همیشه سینمای ایران را تحسین کرده‌ام و کسب این جایزه را افتخار بزرگی برای خودمان می‌دانم. این جایزه نشان‌دهنده تأمل فیلم در اخلاقیات پیامبروار است تا بتواند مفهومی را منتقل کند. جا دارد از برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر کنم.

بهترین فیلم اول

در ادامه برنامه مرتضی فرشباف، لورتا گاندولفی و دینا یوردانوفا به‌عنوان داوران بخش فیلم‌های اول معرفی شدند.

دینا یوردانوفا در ارتباط تصویری با برنامه گفت: خوشحالم که به نمایندگی از داوران فیلم‌های اول صحبت می‌کنم. صدای من را از اسکاتلند می‌شنوید. اخیراً بحث جذابی درباره فیلم‌های این بخش داشتیم، باعث افتخار بود تماشای این فیلم‌ها که همگی شاعرانه و جذاب بود. تنوع ساخت آن‌ها برایمان جذاب بود. در نهایت سه فیلم را به‌عنوان لیست کوتاه معرفی کردیم. به دلیل اینکه به سبک زنان پرداختند؛ «خودم را اخراج نمی‌کنم» از کره جنوبی و «جزیره مگس‌ها» از اسپانیا هم در لیست کوتاه ما بودند، اما فیلم «بوتاکس» از ایران، جایزه بهترین فیلم اول را از آن خود می‌کند که نشان‌دهنده صدایی تازه در سینمای ایران است.

کاوه مظاهری کارگردان «بوتاکس» بعداز اعلام جایزه‌اش در بخش فیلم‌های اول، در پیامی ویدئویی گفت: از هیئت داوران بابت این جایزه تشکر می کنم. از بازیگران و عوامل این فیلم «بوتاکس» که کمک کردند، این فیلم، دمای منفی 14 درجه ساخته شود، نیز ممنونم. از آقای عسگرپور و تیم جشنواره جهانی، بخش روابط عمومی و آقای میرکریمی و تیم‌شان که در چند سال گذشته این جشنواره خوب را پایه‌گذاری کردند، کمال تشکر دارم.

او ادامه داد: امیدوارم سینمای ایران روز به روز خلاقانه‌تر و آزادتر باشد و هر سال جشنواره جهانی فیلم فجر و جشنواره های مشابه را در کنار هم جشن بگیریم.

جلوه‌گاه شرق

در ادامه برنامه، نوبت به بخش «جلوه‌گاه شرق» رسید؛ مستانه مهاجر، مارینا گلبهاری، محمود فاضل جوشکون، دیانا آشیموا و فاطمه حسن الرمیحی به‌عنوان داوران این بخش معرفی شدند.

اسفندیاری درباره بخش جلوه‌گاه شرق توضیح داد: هیئت داوران ما شروع خوبی در این بخش داشتند اما یکی از بازیگران محبوب افغانستانی در این جمع یعنی مارینا گلبهاری به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری هستند که امیدوارم سلامت باشند، اما تا جایی که توانست در کار داوری مشارکت داشت.

فیلم کوتاه

در ادامه فاطمه الرمیحی از داوران جلوه‌گاه شرق گفت: چقدر فیلم‌های کوتاه می‌توانند با شدت بالا، گیرا باشند. تک تک فیلم‌ها هنرمندانه بودند و انتخاب را دشوار می‌کردند. ما کاری را انتخاب کردیم که خلاقانه بود و یک برش از زندگی و واقعیت زندگی را در آن می‌توانستیم ببینیم، می‌توانستیم ببینیم که ظلم چقدر می‌تواند هرج و مرج ایجاد کند. در این فیلم قانونی را می‌بینم که ۲۰ سال پیش وضع‌شده اما هنوز همه از آن رنج می‌برند، به همین دلایل فیلم «بیت لحم 2001» به کارگردانی ابراهیم حنضل را انتخاب کردیم.

ابراهیم حنضل نویسنده و کارگردان «بیت لحم 2001» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش بیان کرد: باعث افتخار من است که تندیس بهترین فیلم کوتاه را برای «بیت لحم 2001» در جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می‌کنم. از اعضای هیئت داوران جشنواره سپاسگزارم. این جایزه به عوامل، خانواده‌ام و همه کسانی که از ساخت این فیلم کوتاه حمایت کردند، تعلق دارد. سلام من را از فلسطین دریافت می‌کنید و امید به دیدارتان دارم.

پدر ادامه برنامه، نوبت به تقدیر ویژه از یک بازیگر رسید و دیانا آشیموا داور جشنواره از قزاقستان بیان کرد: داوران جلوه‌گاه شرق تصمیم گرفتند یک دیپلم افتخار ویژه را به دا این یو به‌خاطر بازیگری قدرتمندش در فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» از کشور کره جنوبی تقدیم کنند. دا این یو بازیگر فیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» هم درپیامی ویدئویی در این بخش عنوان کرد: سلام به همه. بسیار خوشحال شدم که خبر دریافت این جایزه را شنیدم. از اعضای هیئت داوران و جایزه تقدیر ویژه جشنواره را به من دادند، تشکر کنم. امیدوارم بتوانیم قدم‌به‌قدم مثل کاراکتری که نقشش را ایفا کردم، در زندگی پیش برویم، بهترین ها را برای همه آرزو دارم.

بهترین دستاورد هنری

در ادامه سیمرغ سیمین بهترین دستاورد هنری بخش جلوه‌گاه شرق توسط دیانا آشیموا اعلام شد. او در این‌باره گفت: جایزه ویژه هیئت داوران در این بخش، به فیلمی با بهترین دستاورد هنری به خاطر کار خلاقانه و لطیف با دوربین اهدا می‌شود به فیلمی که فضایی منحصر‌به‌فرد ایجاد کرده است. این جایزه به «آنیما» از کشور چین اهدا می‌شود. مدیر فیلمبرداری فیلم «آنیما» پس از دریافت جایزه دستاورد هنری گفت: از هیئت داوران که بهترین دستاورد هنری را به من دادند، عمیقا سپاسگزارم. ایران کشوری باستانی با فرهنگی غنی و جایگاهی بسیار مهم است و افتخاری برای من است که در جشنواره جهانی فیلم فجر دیده شدم. از کارگردان فیلم خانم جینلینگ تشکر می‌کنم که فرصت همکاری و فیلمبرداری این فیلم را برای من در دمایی سرد فراهم کرد.

جلوه‌گاه شرق

بهترین فیلم‌نامه

در بخش بعد سیمرغ سیمین بهترین فیلم‌نامه بخش جلوه‌گاه شرق توسط فاطمه الرمیحی اعلام شد. او در این زمینه گفت: این جایزه به فیلمی می‌رسد که واقعیت فلسطین را بیان می‌کند و به ارزش‌های حقوق بشری و برابری برای یک زندگی کریمانه می‌پردازد. این روزها حقوق اساسی فلسطینیان به چالش کشیده است. این فیلم یک سفر کوتاه برای یک موضوع حساس را نشان می‌دهد که در میان آن قوانین ناعادلانه را می‌بینیم و این جایزه به «۲۰۰ متر» اهدا می‌شود. امیر اسفندیاری درباره این فیلم گفت: این فیلم فقط یک فاصله دویست متری را نشان می‌دهد که دو دنیای متفاوت را از هم جدا می‌کند. امین نایفه نویسنده «200 متر» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش برای بهترین فیلم‌نامه گفت: دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه برای من بسیار ارزشمند است و بابت حمایت‌ها و بازخوردهایی که دریافت کردم، بسیار خوشحالم. ساخت «200 متر» برای من نظیر یک سفر بود. از شما ممنونم و این جایزه به‌عنوان یک نویسنده در آینده کاری من بسیار تأثیرگذار است. جایزه‌ام را به خانواده‌ها در فلسطین اهدا می‌کنم و امیدوارم روزی همه طعم آزادی را بچشیم.

بهترین کارگردانی

در ادامه برنامه سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق، توسط محمود فاضل جوشکون از داوران این بخش اعلام شد. او گفت: خوشحالم که عضوی از این هیئت داوران بودم، کاش می‌توانستم حضوری در تهران باشم اما محدودیت‌ها نگذاشت. جایزه بخش بهترین کارگردانی جلوه‌گاه شرق به علیرضا صمدی برای فیلم سینمایی «صحنه‌زنی» تعلق می‌گیرد.

علیرضا صمدی کارگردان «صحنه‌زنی» بعد از اعلام جایزه‌اش در پیامی ویدئویی گفت: از دریافت جایزه بسیار خوشحالم و این اتفاق فوق‌العاده‌ای برای من است. همچنین یک اتفاق خوب و قابل‌ تحسین در این روزها، پیوستن و ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر در فیاپف است که جای تبریک دارد. از بازیگران و عوامل «صحنه‌زنی» تشکر می‌کنم. از همه عوامل پشت دوربین و پشت صحنه و سرمایه‌گذار این فیلم و همین‌طور مجید رضابالا تهیه‌کننده فیلم که مثل برادر همراه من بود سپاسگزارم.

بهترین فیلم

در ادامه، سیمین زرین بهترین فیلم بخش جلوه‌گاه شرق معرفی شد. مستانه مهاجر عضو هیئت داوران جلوه‌گاه شرق گفت: این جایزه به «سیارک» به کارگردانی مهدی حسینی‌وند از ایران می‌رسد و به او تبریک می‌گویم.

مهدی حسینی‌وند تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «سیارک» ضمن تشکر از دبیر و عوامل جشنواره گفت: از دبیر و عوامل محترم جشنواره که با تمام انرژی در برگزاری جشنواره کوشش کردند، تشکر می کنم. قدردان تک تک عوامل فیلمم هستم که اگر نبودند، این فیلم ساخته نمی‌شد. یادمان نرود که فیلمسازی یک کار گروهی است. ابراهیم و خانواده‌اش در عالم واقعی هیچ یک شناسنامه نداشتند و امیدوارم روزی فرابرسد که تعداد این بچه‌ها که در سیستان و بلوچستان و کرمان و سایر مناطق زیاد است، بتوانند هویت خود را ثبت کنند و از مشکلات کوچک اما عدیده‌ای که دچارش هستند، رها شوند.

سینمای سعادت

فیلم کوتاه

با پایان یافتن اهدای جوایز بخش جلوه‌گاه شرق، نوبت به معرفی داوران بخش مسابقه بین‌الملل «سینمای سعادت» رسید. میریانا کارانوویچ، بریلانته مامندوزا، لیلا پاکالنینا ، اِلما تاتارِ‌گیج، مورتن کاوفمان، فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری به‌عنوان داوران این بخش معرفی شدند.

بعد از معرفی داوران این بخش، امیر اسفندیاری گفت: ما هیئت داوران خوبی داشتیم که تلفیقی از کارگردانان، بازیگران، تهیه‌کنندگان و... بود برای آغاز اهدای جوایز این بخش، مایلم برنده لوح تقدیری را برای بهترین فیلم کوتاه جشنواره معرفی کنیم.

لیلا پاکالنینا از لتونی از اعضای این هیئت داوران در این بخش بیان کرد: در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره لوح تقدیر برای بهترین فیلم کوتاه به فیلمی اهدا می‌شود که نشان دهنده زندگی ما و دیگران است. این جایزه به «وضعیت اورژانسی» به کارگردانی مریم اسمی خانی از ایران اهدا می‌شود.

مریم اسمی‌خانی کارگردان فیلم کوتاه داستانی «وضعیت اورژانسی» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش بیان کرد: خوشحالم که «وضعیت اورژانسی» در اولین حضور بین‌المللی خود جایزه مهمی را از جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می کند. از داوران و دبیر محترم جشنواره آقای محمدمهدی عسگرپور تشکر می‌کنم. از انجمن سینمای جوانان ایران که اگر حمایت‌هایش نبود، این فیلم ساخته نمی‌شد و همین‌طور عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

در ادامه برنامه سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه بخش سینمای سعادت به فیلم «دیوار سفید» به کارگردانی مشترک آندرا بروشا و مارکو اسکوتوزی محصول ایتالیا اهدا شد.

کافمن از اعضای هیئت داوران سینمای سعادت گفت: باعث افتخار من است که اعلام کنم این جایزه به «دیوار سفید» از ایتالیا تعلق می‌گیرد که این فیلم موازنه کامل را بین اجزای مختلف یک فیلم و قصه برقرار می‌کند به تمام عوامل تبریک می‌گویم.

مارکو اسکوتوزی یکی از کارگردانان «دیوار سفید» در پیامی ویدئویی گفت: من و آندرا بروشا، بابت دریافت این جایزه بسیار خوشحالیم. زیرا این جایزه کمک می‌کند بدانیم که مشکل آزیست‌ها صرفا مشکل ایتالیا نیست، بلکه برای سراسر دنیا دغدغه است و همه با هم باید برای محیط زیست حفاظت کنیم. از شما برای اهدای این جایزه مهم ممنونیم.

بهترین بازیگر مرد

در ادامه اهدای جوایز بخش سینمای سعادت،‌ سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد به حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «میجر» رسید.

میریانا کارانوویچ عضو هیئت داوران برای معرفی برگزیده این بخش گفت: باعث افتخار من است که اعلام کنم برنده این جایزه حمید فرخ‌نژاد برای ایفای نقش فوق‌العاده در «میجر» است، به او تبریک می‌گویم.

فرخ‌نژاد هم در پیام ویدئویی کوتاهی بیان کرد: خوشحالم که برنده این جایزه شدم. «میجر» با عشق ساخته شد و امیدوارم در اکران برای آن اتفاقات خوب رخ دهد.

بهترین بازیگر زن

در بخش بعدی برای معرفی بهترین بازیگر زن بخش سینمای سعادت،‌ فاطمه معتمدآریا عضو هیئت داوران گفت: افتخار من است که سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن را اعلام کنم. این جایزه به لائورا برن بازیگر «هلن» به کارگردانی آنتی یوکینن می‌رسد که بازی فوق‌العاده‌ای داشت و به او تبریک می‌گویم.

امیر اسفندیاری هم گفت: این جایزه حق او بود اما متأسفانه نتوانستیم با عوامل این فیلم ارتباط برقرار کنیم، به فیلم «هلن» و بازیگرش تبریک می‌گویم.

نویسنده: پگاه ماسوری

منبع: اختصاصی سرنا

کد مطلب: ۲۰۹۲۱۲
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها

یادداشت